72 Saatte Kars // Bölüm I

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

72 Saatte Kars Bölüm I
Yazı ve Fotoğraflar Deniz Yılmaz Akman

foto1

Kuzey Doğu’nun buzlarla kaplı kenti Kars’ı Doğu Ekspresi macerasıyla birleştirip, dolu dolu yaşadık. Gezerken hem tarihi dokuların güzelliğine tanıklık ettik, hem de Karslıların sıcak ilgisiyle karşılaştık. Bir yandan da bu iki güne birbirinden lezzetli Kars yemekleri sığdırdık.

foto00

Kars’a hazırlık aşamasında en çok önlem almamız gereken şeyin, -20 dereceleri bulan keskin soğuklar olduğunu fark ettik. Bu yüzden termal içlik ve en kalın kıyafetlerimizi hazırladık. Karlı ve soğuk havalarda en çok korumamız gereken bölgemizin ayaklarımız olduğunu bildiğimiz için ayakkabı tercihimizi hem şık duruşu hem de karda sıcak tutması sebebiyle Camper Fiss modelinden yana yaptık.

Bir diğer önemli nokta da, bu soğuklarda telefon ve fotoğraf makinesi pillerinin normalden hızlı bitmesi. Bu konuyu siz de mutlaka aklınızda bulundurun ve yedek pil/şarj aletleri taşıyarak önlemlerinizi alın.

foto3

Nasıl geçtiğini anlamadan, hızlıca sonuna geldiğimiz ama bizde derin bir iz bırakan Doğu Ekspresi yolculuğu ve Kars gezisi ile ilgili detaylar…

foto2

foto3bucuk

YOLA ÇIKIŞ – DOĞU EKSPRESİ TRENİ
Önce uçakla Ankara’ya gidiyoruz. Ankara tren garından kalkacak olan 17:58 Irmak otobüsünü -çünkü bir süredir yol çalışmalarından dolayı ilk olarak otobüs kaldırıyorlar- yakalıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saat süren bir otobüs yolculuğu ardından Irmak’a (Kayseri) varıyoruz. Yol manzaraları karlı ve haliyle çok huzurlu fakat henüz Doğu Ekspresi trenine binmediğimizden, daha ne kadar güzel manzaralarla karşılaşacağımızdan da habersiziz.

24 saat 30 dakika süren tren yolculuğu sırasında nefes kesen manzaralara denk geliyoruz. Dolunayda yollarda olduğumuzdan, gecenin ortası gündüz gibi. Bembeyaz ve romantik sahnelere tren camından tanıklık ediyoruz. Son 6-7 saat kesilen elektrik ve dolayısıyla da kapanan ısıtmalar dışında her şey çok rahat ve konforlu.

Doğu Ekspresi’ne Dair Birkaç İpucu

  • Eğer grupça seyahat ediyorsanız 4 kişilik kuşetli, yataklı vagonları tercih edin. Bu durumda tuvaleti ortak kullanacağınızı da hesaba katın. 2 kişiyseniz de lavabosu özel olan vagonları tercih edebilirsiniz çünkü 2 yabancıyla odayı paylaşmak istemeyebilirsiniz.
  • Yanınızda muhakkak tuvalet kağıdı ve çöp poşeti bulundurun.
  • Bol bol su ve atıştırmalık almayı unutmayın çünkü yemekli vagon oldukça yetersiz. Eğer dilerseniz Erzurum durağında, önceden sipariş ettiğiniz Cağ kebabını yiyebilir ve böylelikle yemek açığını kapatabilirsiniz.
  • Yanınıza sarı yılbaşı lambalarından alın. Floresan lambalar yerine, bu iç ısıtan ışıklarla 24 saat geçireceğiniz tren ortamını güzelleştirebilirsiniz.
  • Arkadaş grupları için Uno, iskambil kartları, domino gibi oyunları tavsiye ederiz. Yemek vagonu masalarına geçip oyun oynayarak zamanı hızlıca geçirebilirsiniz.
  • Gitmeden önce bir yol playlisti yapın. Yolculukta müzik dinlemek ve bu manzaralara melodiler eşliğinde şahit olmak bambaşka bir keyif.
  • Duraklara önceden bakın ve manzaraların nerelerde karşınıza çıkacağını az çok hesaplayın. Örneğin; Fırat Nehri’ni pencereden izlemek çok zevkli.
  • Eğer yapabiliyorsanız bu yolculuğu dolunay zamanı, gidişi Kars’a trenle olacak şekilde gerçekleştirin. Dolunayda gece trenle yol almak, zifiri karanlığa kıyasla çok daha güzel.

İLK GÜN – ANİ HARABELERİ // ÇILDIR GÖLÜ // ŞEYTAN KALESİ

foto4

Sizleri, Kars’a vardığımızda bizi karşılayan ve Kars gezimizi oldukça kolay, konforlu geçirmemizi sağlayan Kadir Yeniaras ile tanıştırmak istiyoruz. Kendisi Kars Taksi’nin kurucusu, hem geniş gruplar için vip araçları, hem de bizim gibi küçük (4 kişilik) gruplar için taksi veya özel araçları var.

Ani Harabeleri’nde gün doğumu yaşamak istediğimizden, Kadir bizi sabah 6:30 gibi hotelimizden alıyor ve mavi ile turuncunun buluştuğu saatlerde yollara düşüyoruz. Bu esnada sohbet etme fırsatı da elde ediyoruz. Kadir 24 yaşında, genç yaşına çok şey sığdırmış biri. Bütün gün arı gibi vızır vızır çalışıyor. Bizi gezdirmediği sürelerde de, bir sürü mekan önünde arabasına denk geliyoruz ve neredeyse Kars’taki herkesi tanıdığını görüyoruz. Kars merkezde de turlar düzenliyor. Eliyle koymuş gibi her noktayı buluyor, bu şehri avucunun içi gibi biliyor. “Peki mutlu musun Kars’ta yaşamaktan?” diye sorduğumuzda “Evet, seviyorum bu şehri… İstanbul’da da bir süre çalıştım, bir tuğgeneralin şoförlüğünü yaptım. Zor bir şehir, trafik de kötü. Burada her şey daha güzel” diyor.

Kadir ile (Kars Taksi) ile Instagram üzerinden iletişime geçebilirsiniz: www.instagram.com/kars_taksii/

foto5

foto6

foto7

Aziz Prkitch Kilisesi

Taksimizde ilerlerken, dışarının derecesinin -19 olduğunu görüyoruz, içimiz üşüyor. Ani Harabeleri’ne vardığımızda gün doğmaya başlıyor. Dolunayın sağımızda, güneşin solumuzda olduğu anlar ne kelimelerle, ne de fotoğraflarla anlatılamaz bir uyum ve güzellik içinde. “Mihr-ü mah” denen bu anı yaşamak, Kars deneyimlerimiz arasında en iyiler arasına giriyor.

Ocaklı köyü sınırları içinde yer alan Ani Antik Kenti, Türkiye-Ermenistan sınırını çizen Arpaçay nehrinin batı yakasında, volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir orta çağ şehri. İpek Yolu üzerinden Anadolu’ya ilk konaklama merkezi de olan bu şehir, M.Ö 5000 yıllarına uzanıyor.

Elimizdeki haritayla önce yıldırım düşmesi sonucu yarısı yıkılan kilise Aziz Prkitch’i görüyoruz. M.S 1036 yılında yapılan bu kilise, Ani’nin güney doğusunda, büyük katedrale yakın bir noktada yer alıyor.

Aziz Prkitch’den aşağıya doğru, biraz zorlu yollar aşarak yürüdüğümüzde karşımıza freskolarıyla dikkat çeken Tigran Honents kilisesi çıkıyor. 1215 yılında Ani’li bir tüccar olan Tigran Honents tarafından yaptırılan kilise Haç planına uygun olarak, sağ ve solunda iki katlı günah çıkarma odaları ile çevrili bir şekilde inşa edilmiş. Çatıya yakın bölümlerde rölyef hayvan figürleri, iç mekanında Ermenilere Hristiyanlığı getiren Aziz Gregory’nin hayatından sahneler sunan freskleri ile etkileyici bir yapı.

foto8

Büyük Katedral

foto9

Ebul Manucehr Camii

foto10

İpekyolu Köprüsü

 

Yokuşu geri çıkıp, Büyük Katedral’e vardığımızda soluğumuzu kesen soğuk biraz olsun azalıyor, güneş iyice yüzünü gösteriyor. Bagrat Kralı II.Simbat tarafından M.S 990 yılında Gotik mimariyle yaptırılan kilise, 1064 yılında camiye çevrilmiş. Kemerleri ve sütunları ile oldukça etkileyici olan bu yapıyı da gezip, Ebul Manucehr Camii’ye doğru ilerliyoruz.

Ebul Manucehr Camii, minaresinin bir kısmı günümüze ulaşabilmiş haliyle de etkileyici. M.S 11.Y.Y’da inşa edilmiş. Minare üzerindeki yazıları, içindeki taş işçiliğinin kalitesini kanıtlayan oymaları inceleyip ve ışığı alan pencerelerde biraz fotoğraf çekip yürümeye devam ediyoruz.

foto12

Abughamrents Kilisesi

İpek Yolu Köprüsü’ne ve Arpaçay’a son bir kez baktıktan sonra, kubbeli yapısıyla dikkatleri çeken Abughamrents Kilisesi’ne ilerliyoruz. Sekizgen kubbeli bu kilise, M.S 980 yılında Prens Pahlavuni tarafından yaptırılmış. Kaynaklarda “kilisenin apsisinin (sunağın dışa doğru çıkıntılı kısmı) olmayışı sebebiyle, bir aile mezarlığı için, anıt mezar binası olarak kullanıldığı sonucu çıkıyor” deniyor. Kilisenin güney cephe duvarında güneş saati de yer alıyor.

Bizim gezdiğimiz kısımlar bunları kapsıyor. Karın altında kalan ve aşağılarda, nehir kenarında yer alan daha birçok kalıntı ve yapılar var.  Eğer tümünü gezmek isterseniz daha fazla vakit ayırıp; örneğin 4-5 saat, daha detaylı gezebilirsiniz. Bizim gezimiz, hava şartlarından dolayı yaklaşık 2 saat sürdü.

ÇILDIR GÖLÜ VE ŞEYTAN KALESİ
foto13

Ani Harabeleri’nden sonra şehir merkezinde yer alan Kars Müzesi’ni geziyoruz ve biraz dinleniyoruz. Tekrardan Kadir’in taksisine binip yollara düşüyoruz. Bu sefer menzilde çok merak ettiğimiz ve özellikle de buz tutmuş göl üzerinde atlı kızaklara binmeyi iple çektiğimiz meşhur Çıldır Gölü deneyimi var. Cumartesi günü olduğundan göl çevresi normale oranla kalabalık ama neyse ki, o kadar büyük bir göl ki, etraftaki insanlar fotoğraf karelerine bile girmiyor.

Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde yer alan Doğu Anadolu’nun Van’dan sonra en büyük ikinci gölü. Kışları (Aralık-Ocak-Şubat sonu) göl donduğundan, kendinizi karla kaplı bir alanda gibi hissediyorsunuz, halbuki ayaklarınızın altında yaklaşık 40 metre derinliğinde bir göl var. Bunu düşününce bizim de içimiz bir garip oluyor… Girişinde Atalay’ın Yeri isimli bir rakı-balık yeri var. Burası oldukça meşhur bir restoran. Bu yüzden hafta sonu gitmeyi düşünürseniz önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Ayrıca kızakla ata binmek dışında, buzda balık avı (sazan, sarı balık) deneyimini de yaşamak istiyorsanız onun için de önceden bu mekanı arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

foto16

foto14

Atlı kızaklar 5-6 adet, restoranın önünden hareket ediyor. Yaklaşık 10 dakika sizi gezdirip yine aynı noktaya geri getiriyor. Biz atının süsleri pek bir renkli olan, Tekin amcanın kızağına bindik. Bizi yanık türküler eşliğinde gezdirdi. Bu işi çok severek yaptığı o kadar belliydi ki; kısacık süren atlı gezimizden bambaşka hislerle geri döndük.
** Atlı kızaklar çift kişilik, kişi başı 15 TL.

foto15

Çıldır Gölü maceramızdan sonra, Şeytan Kalesi’ne gidiyoruz. Bu kalenin patikası oldukça rahat, hayal ettiğimizden çok daha güvenlikli. Karlara bata çıka, 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından kaleye varılıyor. Şeytan Kalesi, “şeytanın bile aklına gelemeyecek” bir noktaya inşa edilmiş olması ve zorlu yollardan geçilerek ulaşılan bir kale olması düşüncesiyle böyle bir isim almış. Tam yapılış tarihi net olarak belirlenemese de; tahminlere göre M.S 1000’li yıllara dayanıyor. Normalde kaleler daha tepede ve açıklıkta yer alırken, bu kalenin kayalıklar arasında kamufle olduğunu görünce çok şaşırıyoruz.

foto17

Günün sonunda biraz yorgun, ama bir o kadar mutlu, bir günde bir sürü güzelliğe tanıklık etmiş olmanın verdiği tatmin ve sevinçle Kars merkeze geri dönüyoruz. Bizi tüm gün gezdiren ve bilgilendiren, sorularımıza bıkıp usanmadan cevap veren Kadir’le vedalaşarak biraz da şehir merkezinde geziyoruz. Camper Fiss’lerimizin bizi bu soğukta yüz üstü bırakmayışına sevinerek, ertesi gün (Pazar) daha yaşayacağımız çok şey, gezeceğimiz çok yer var diyerek, yazının ilk bölümünü burada sonlandırıyoruz.

YAZININ DEVAMI (Kars’ta yaşayanlar, şehir mimarileri, Kars lezzetleri…) 

İletişim Bilgileri
Kadir (Kars Taksi): 0545 332 02 09
Atalay’ın Yeri: Kars Yolu Mevki, Çıldır Ardahan | Ardahan Tel: 0535 211 03 48

 

Related posts: