Ege’ye Devam: Antandros & Asos

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Ege’ye Devam: Antandros & Asos
Yazan // Written by Deniz Yılmaz Akman
(only available in Turkish)

Antandros2

Antik Şehir: Antandros
Altınoluk Köyü’nde yer alan Antandros Derneği sayesinde keşfettiğim ve keşfetmekte ne kadar geç kaldığımın farkına vardığım büyüleyici bir antik şehir Antandros. Tarihi MÖ 1200’lü yıllara dayandığı saptanan ve antik kaynaklara göre farklı kökenlere dayandırılan antik şehir:

Heredetos’a göre; ordu önce birkaç kenti geçer ve “Pelasg sitesi Antandros’u da geçerek Thebe Ovası’na iner. Gece İda Dağı’nda konaklarken bora patlar ve yıldırımlar düşer.” Yani Heredetos’un bu anlatımına göre Antandros bir Pelasg yerleşimidir.

Vergilius’a göre ise Antandros bir Phryg yerleşimidir. Vergilius’un “Aeneas” adlı eserinde Akhalar ile Troialılar arasında çıkan savaş sonrasında yıkılan Troia kentinden kaçan Aeneas ve yanındakilerin bir Phryg yerleşimi olan ve İda Dağı eteklerinde bulunan Antandros’ta donanmalarını kurduklarından” bahsedilir.

Antik yazar Alkaios’a göre de, Antandros bir Leleg yerleşimidir. Aristoteles Antandros’un Thrakia kökenli Hedoneslilerin yerleşmesinden ötürü Hedonis, Kimmer yerleşiminden dolayı da Kimmersi adını aldığını söyler.

Kaynaklara göre birçok farklı bulgu saptanmış ve savaş zamanı MÖ 431-404 yılları arasında geçen Peloponnesos Savaşları’nda Antandros adına sıkça rastlanmıştır.

Antandros1

Antik kentin ilk araştırılmasına yönelik çalışmalara 1842 yılında Avcılar Köyü camisinin duvarında Antandros isminin geçtiği yazıt keşfi sayesinde, Kiepert tarafından başlanmıştır. Kiepert’ten sonra Judeich inceleme başlatmış ve şehri aşağı ve yukarı kent olarak ikiye ayırmıştır. 2000 yılında ise Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığında inceleme başlatılmış ve Antandros günümüzdeki bulgularıyla ziyarete açılmıştır.

Antandros3

Üzerinde çalışması hala devam eden antik kentin şu anda Yamaç Ev, Kent Suru, Roma Evi ve Nekropolis bölümleri görülebilir. Yamaç Ev olarak adlandırılan Roma villası yan yana dizilmiş 6 odası, latrina (tuvalet), mutfak, kripto-portiko (yakma yeri), teras ve hamamdan oluşuyor. Yamaç Ev’in zeminindeki mozaikler ve duvardaki freskolar oldukça etkileyici.

Antandros4

Kazıları tamamen bitmemiş olsa da, Antandros’un hem Yamaç Evi, hem de 500 metre ilerisinde yer alan Nekropolis bölümleri ile  ziyarete ve keşfetmeye değer bir antik şehir. Özellikle aklımızda kalanlar; Yamaç Ev’deki kışlık oda zeminindeki çarkıfelek motifi ve merkezindeki iki kuş figürü, portiko bölümünde yer alan panter figürü, hamam bölümünde yer alan mozaiğe işlenmiş yazıt; üzerinde şöyle der:

 “Yaşa ey kardeşsever Margareites, kurucu ile birlikte refah içinde ve sonsuza kadar”.

Not: Antandros ile bilgilerin bir kısmı değerli Arkeoloji profesörü, aynı zamanda kazı projesini de yürüten Gürcan Polat’ın anlatılarına, bir kısmı da antandros.org web sitesindeki bilgilere dayanmaktadır.

Asos2

Asos
Filozof Aristo’nun Ege’deki saklı cenneti Asos; diğer adıyla Behramkale, Ege’nin bence en güzel denizine sahip olduğundan, özellikle yazları biran evvel gitmek için gün saydığım yerlerden biri. Asos limanından girilen bu deniz gördüklerim arasında en berrağı ve akvaryum hissi uyandıran güzelliğiyle benim için en özeli. Eğer soğuk denize karşı mesafeli değilseniz, Asos’un denizinden mutlaka memnun kalacaksınız.

Tabii Asos sadece denizi ile değil, her mevsim ayrı güzel olan kale manzarası, filozofları kendine çeken tılsımı, içlerde yer alan köyü ve antik yerleşim yerleriyle de etkileyici. M.Ö 7.Yüzyıldan bu yana var olan, Aristo’nun evliliğini gerçekleştirdiği ve belgelere göre Midilli Adası’ndan gelen Methymnalılar tarafından kurulduğuna inanılan Asos’un Athena tapınağının da yer aldığı tepedeki kalesi görülmesi gereken yerlerden biri. Eğer hafta içi bir gün giderseniz, rahatça kaleden manzarayı izleyebilir ve bu maviliğin tadını sakince çıkarabilirsiniz. Hafta sonları ise biraz yoğun olabiliyor.

Asos1

Platon ve Sokrates’in burada felsefe dersleri vermesi, Asos’un birçok antik hikayeye, efsaneye konu olması burayı daha da gizemli kılıyor. Ayrıca antik tiyatrosu, Athena tapınağı, kalenin manzarası ile Asos bir bütün olarak sizi içine çekmeyi başarıyor.

Asos3

Antik limanda yer alan iskele-plajlardan birinden denize girebilir, burada içecek veya herhangi bir sipariş verdiğiniz taktirde bedava şezlong kiralayabilir ve yine limanda yer alan restoranların birinde rakı-balık keyfi yapabilirsiniz. Eğer yaz mevsimi dışında kafa dinlemeye gidiyorsanız da, kalesini ve köyün içini muhakkak ziyaret edin. Köyünde yer alan satıcıların Ege’ye dair olan doğal ürünlerinden alın ve taş sokaklarında yürüyüşe çıkın. Denize giremeseniz de, limandaki restoranlarda rakı keyfi yaparak gününüzü sonlandırabilirsiniz.

Asos Konaklama

Assos_Ida_Costa_Hotel_2

Ida Costa: Butik ruhunu kaybetmemiş fakat geniş imkanlar da sunan Ida Costa’yı özellikle daha geniş bir alan arayanlara tavsiye ediyorum. Yüzme havuzuna sahip olmanın yanı sıra denize sıfır olan otel, Kozlu Köyü Altı bölgesinde yer alıyor. Assos’un -özellikle de yazları- kalabalığından kaçmak için ideal bir alan.

Kervansaray (antik limanda): Eğer antik limana yakın bir yerde konaklamak isterseniz, yıllardır burada bulunan Kervansaray’ı tercih edebilirsiniz. Denizin kenarındaki bu otelde konaklarsanız, istediğiniz zaman plaja ve sahil meyhanelerine yakın olabilirsiniz.

** Ege Yazısı 1. Bölüm
** Ege Yazısı 2. Bölüm

Related posts: