Arnavutköy

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Semt Günlükleri – Arnavutköy
Diğer semt günlükleri için: Tıklayın

01

“Sokaklardan başka yerde bilinç yoktur, çünkü tarih yalnız sokaklardadır.” – Albert Camus

Arnavutköy, İstanbul’un en eskilerinden biri olmasına rağmen hala karakterini koruyan, birçok semte göre kıyasla da bakir kalabilmeyi başarmış bir semt. Sokaklarında gezerken dönemin mimarisine ve günümüz yaşamının detaylarına tanıklık ediyoruz. Esnafıyla, yıllardır bu sokaklarda yaşayan sakinleriyle her şekilde kendine has kalmayı başardığını görüyoruz.

Bu semtin tarihi 1800’lü yıllara dayansa da; arşivlerdeki bilgiler 1920’lerden izler sunuyor. 1923’teki mübadele kararı sonrası birçok Rum’un evlerini terk etmek zorunda kalıp, Yunanistan’dan (Drama) gelen Türkler’in de bu semte yerleşmesiyle beraber Arnavutköy’ün birçok hüzünlü ayrılış hikayesine, değişime, yangınlara şahit olduğunu görüyoruz.

Arnavutköy çileğini almak için uzun yollar aşıp gelen, “yol inşaatı yapılacak” efsanesine inanıp evini, yalısını yok pahasına satan, Rumeli yakalarından balıkçı motorlarıyla taze balık getiren, balık sürülerini yakalamak için sandallarını hazırda tutan, poğaça satmak için seyyar camekanlı arabasıyla sokak aralarından geçen, mahalle pastanesi önünde taze dondurma almak için sıraya giren, bu köyde yaşamış veya yolu geçmiş bütün “Arnavutköy insanlarını”, gözümüzde canlandırarak, manzaralar içerisinden geçiyoruz.

İşte bu manzaralar arasında, semtin ziyaret etmeyi sevdiğimiz adreslerini şöyle sıraladık:

04

05

07

Karakavak Sokak

Beyazgül Caddesi ve Sokağı
Arnavutköy vapur iskelesinin arkalarına doğru uzanan en güzel caddelerden biri Beyazgül. Eskiden Rum manavların, dükkanların yan yana sıralandığı caddede şimdilerde yine eski fontlarla yazılmış tabelalar, terzi, berber, kadayıfçı gibi dükkanlar ve pencerelerinde daima kedilerin gezindiği evler var. Mahallelinin yaşamına tanıklık etmek istiyorsanız bu cadde etrafındaki sokaklara uğrayın.

Beyazgül Sokak’ı kesen Karakavak Sokak, içimizi açan yemyeşil sarmaşıklı binaları, kemerli geçişi ve merdivenleriyle en güzel sokaklardan bir diğeri.

Francalacı Caddesi
Bu cadde eski ahşap binaların birbiriyle güzellik bakımından yarıştığı bir zaman tüneli gibi. Ara sokaklardan denizi ve deniz kenarında dizili renkli (pembe, yeşil, sarı) evleri görmek harika bir duygu. Bir paralel sokağa göre çok daha sakin ve daha az dükkanın, lokantanın olduğu bu kısımda en sevdiklerimizden biri de Fotini Cafe.

02

03

Aya Strati Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi
Bu güzel Ortodoks kilisesi birçok kez yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Son hali ise, 19.Yüzyıl’dan kalma bir mimariye sahip. Huzur veren avlusu ve daima kuşlar tarafından işgal edilen çanının güzelliğine doymak için bu kiliseyi hafta içi bir gün erken saatlerde ziyaret edin. Hemen karşısında yer alan kafe Dante’de oturup, bu manzaraya karşı dinlenmek çok keyifli.

çelebi

Esnaf Lokantaları – Çelebi
Arnavutköy’de aradığınız eğer “ev yemeği” ise, muhakkak esnaf lokantalarını ziyaret edin. Hiçbiri hayal kırıklığına uğratmayacak cinsten. İçlerinden Çelebi, uzun yıllardır verdiği standart hizmeti ve samimi atmosferiyle, bu semtin sakinlerinin ve ofislerde çalışanların en gözde lokantalarından biri.

luzia

Arnavutköy Mekanları
-Üstte sözünü ettiğimiz Fotini ve Dante cafe dışında;
-Luzia’da müzik eşliğinde, ruhuna biraz Berlin havası katmış ortamında kokteyllerin tadına varabilir,
Chado’da Oolong, Matcha, tropical Mate gibi çaylarından içebilir veya satın alabilir,
-Bir akşam güzel bir şarap eşliğinde Any’nin göze ve mideye hitap eden menülerinden tadabilir,
– Hareketli bir hafta sonu arıyorsanız, yemek sonrası dans ve kokteyl keyfini Hudson’da birleştirebilir,

hayri

kavanoz

Kavanoz İstanbul

– Buz gibi bir bira eşliğinde Hayri Balık’ın sarı duvarının önündeki mini taburelere oturup, taze balık ve çıtır kalamarlarından yiyebilir ya da alkolsüz hizmet veren Adem Baba’da nostaljik Arnavutköy ruhuna erişebilirsiniz.
– Ayrıca biraz kalabalıktan uzaklaşıp sakin bir bahçe içerisinde kahve keyfi için Kavanoz’a uğrayabilir,
– Sahil boyunu yürüyüp, renkli evlerin fotoğrafını çektikten sonra o pastel renklerin dondurmaya dönüştüğü Girondola’nın lezzetli dondurmalarından tadabilirsiniz.

Aya Strati Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi Adres: Satış Meydanı Sok. No: 22
Çelebi Ev Yemekleri Adres: Arnavutköy Mah., Beyazgül Sok. No: 16
Luzia Adres: Arnavutköy Mah., Bebek Arnavutköy Cad. No:64
Chado Adres: Bebek Mah., Harmanlık Sok. No:12
Any Adres: Arnavutköy Mah., Bebek Arnavutköy Cad No:71
Hudson Adres: Arnavutköy Mah., Bebek Arnavutköy Cad. No:91
Hayri Balık Adres: Arnavutköy Mah., Satış Meydanı Sok. No:7
Adem Baba Adres: Arnavutköy Mah., Satış Meydanı Sok. No:2, 3
Kavanoz İstanbul Adres: Arnavutköy Mah., Takkeci Sok. No:1
Girandola Adres: Bebek Arnavutköy Cad. No:109

09

08

13

11

12

10

Related posts: