Barcelona Keşif Rehberi // part II

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

UĞRANMASI GEREKEN MEYDAN VE SOKAKLAR // MUST-VISIT AREAS & STREETS

foto8-carrer-de-la-vermell

Carrer de lAllada Vermell
Çiçeklerle, kaktüslerle dolu sımsıcak bir meydan. Buz gibi biralarınızı alıp banklarında oturmanızı öneririz. Kuş sesleri yankılanırken, bu meydanda vakit geçirmek çok keyifli.

Simply, a place filled with flowers and cacti. We suggest you grab your ice-cold beers and relax on the benches. With the birds chirping, this place can be quite a pleasant location to just chill out.

El Born
Arka sokaklarında tasarım butiklerinin yan yana sıralandığı El Born sokakları, herkesin birbirini tanıdığı küçük bir dünya gibi. Asma katları atölye, alt katları satış yeri olan butiklere mutlaka uğrayın. Bizim favorilerimiz aşağıda:

Like a close-knit world where everyone knows eachother, El Born streets are the backstreets where the design boutiques are lined amongst one another. These loft studios have their entry level space as a boutique open to the public. Here are a few of our favorites:

About Arianne
El yapımı, deri ayakkabıları çok şık. Şimdilik sadece kadınlar için tasarlanıyor.

Handmade, leather shoes that are just stunning. Currently only available for women.
About Arianne Adres: Carrer de l’Esquirol, 5

foto9-apres-ski

Iriarte & Iriarte ve Apres Ski
El yapımı deri çantalar Iriarte Iriarte markasının yaratıcısının elinden çıkıyor. Biraz pahalı olduğunu da ekleyelim. Aynı dükkanı paylaşan Apres Ski ise geometrik desenleri ve 70’ler-80’ler çizgilerini kullanan bir takı markası.

Handmade leather bags are produced by the designer Iriarte Iriarte. Let’s also add that it’s a little on the pricey side. Apres Ski, a brand sharing the same space, designs jewelry using geometric patterns and a 70’s-80’s inspired form.
Iriarte Iriarte Adres: Carrer de Cotoners, 12

Felip Neri Meydanı // Sant Felip Neri
İç savaş sırasında zarar görmüş, mermi izlerini hala görebileceğiniz duvarları, yosun tutmuş beton zemini ve ortasından akan çeşmesiyle çok nostaljik bir meydan. Barselona’nın diğer meydanlarından çok farklı. Barri Gothic’i gezdikten sonra, antikacılar sokağında biraz dolanıp bu meydanda soluklanmanızı öneririz.

Damaged from the civil war era, you can see the remains in the architecture in this nostalgic space with its mossy concrete floor and centered fountain. This place is definitely unique from the rest in Barcelona. After roaming around Barri Gothic, we suggest you veer towards the antique sellers and catch your breath in this area.

Carrer dels Tallers
İkinci el dükkanların, huzur veren sabah kahvaltılarımızın adresi olan Bar Centric’in ve dükkanlardan dışarıya taşan müziklerin son ses çaldığı bir sokak. Bu sokaktan geçip, çağdaş sanat galerileri MACBA ve CCCB’yi ziyaret edebilirsiniz. Sonra da El Raval sokaklarında grafiti ve ilham verici balkonlar turuna çıkabilirsiniz.

This street is the home of many second hand shops, a very quaint breakfast spot called Bar Centric, and many other cute shops that stream music to fill the air. Pass through this street to get to contemporary art galleries like MACBA and CCCB. Afterwards, you can wander towards the El Raval streets to tour the graffiti and breathtaking balconies in the area.

ALIŞVERİŞ // SHOPPING

foto10-shopping-el-born

El Born
Özel tasarım giysilere ve aksesuarlarına meraklıysanız, El Born bölgesi ve yakınında yer alan Passeig del Born’un arka sokaklarını tercih edebilirsiniz.

If you’re interested in one-of-a-kind designed clothing and accesories, you may prefer the area of El Born and the back streets of Passeig del Born.

Cereria Subira
Mum seviyorsanız, her renkte, her şekilde mum bulabileceğiniz tarihi dükkan Cereria Subira’ya uğramalısınız. Kırmızı plastik içindeki kilise mumları klasiklerinden…

If you are a candle lover, you will be able to find whatever color and shape your heart may desire in this historical shop: Cereria Subira. Especially those classic crimson red church candles…
Cereria Subira Adres: Baixada de la Llibreteria, 7

Chandal
Hem yeni, hem ikinci el eşyalar, kameralar, posterler, bez çantalar, dergiler, defterler ve özel tasarım olan kırtasiye ürünleri… Kendinizi kaybedeceğiniz küçük ama dopdolu bir dükkan.

New items, second hand objects, cameras, posters, white bags, magazines, notebooks, and special designed stationary items… You can get lost in this tiny compacted shoppe.
Chandal Adres: Carrer de Valldonzella, 29

foto11-fustam

Fustam
50, 60 ve 70’lerin mobilyalarının, mutfak eşyalarının, lambaların, tasarım çanta ve aksesuarların, kitapların, daktilo ve radyoların satıldığı, her bir parçanın özenle seçildiği çok belli olan retro bir dükkan. Ürünlerin bir kısmı yeni üretiliyor, bir kısmı ise antika… Her şey birbiriyle uyumlu bir şekilde dizilmiş olduğundan; içeri girdiğinizde birinin oturma odasına girmiş gibi hissediyorsunuz.

You can find furniture, kitchen supplies, lamps, designer bags, accesories, books, typewriters, and radios from the 50’s,60’s, and 70’s in this retro store that specially selects all of its pieces. While some are contemporary designed, most are antique… Everything in this place compliments each other; entering this place feels like the most perfect living room.
Fustam Adres: Carrer Joaquim Costa 62

Anamorfosis
Kaliteli antika radyo, pikap, telefon ve daha fazlası için uğrayabilirsiniz.

For qualified antique radios, vinyl players,telephones and much more here is the right address.
Anamorfosis Adres: Baixada de Santa Eulàlia, 4

Carrer Reira Baixa
İkinci el ve vintage tutkunlarına verebileceğimiz Carrer del Tallers’den sonraki tek adres. Barselona’nın en kapsamlı vintage dükkanları bu sokak üzerinde bulunuyor.

This is the second recommendation we would make for second-hand and vintage item lovers right after Carrer del Tallers. This is the street where most of Barcelona’s all-inclusive vintage shops can be found.

Mercat Del Encants
Barselona’nın en büyük antika pazarı. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir pazar fakat erken gitmekte fayda var. Pazartesi-çarşamba-cuma-cumartesi günleri açık.

The biggest antique open air market in Barcelona. You can find anything you’re looking for except you must go early. Open Mondays, Wednesdays, Fridays, Saturdays.
Mercat del Encants Adres: Plaça de les Glories Catalanes Carrer Dos de Maig, 186

Mercat Gothic
Her perşembe katedralin önünde kurulan küçük pazar. Antika-taşınabilir eşyalar, plaklar, dergiler, kitaplar, takılar ve değerli objeler var. Öncesinde görkemli katedrali de gezmenizi öneririz.

This little open air market sets up every Thursday in front of the cathedral. Antique and portable items, vinyls, magazines, books, jewelry and other valuables can be found here. We also suggest taking a peek inside the cathedral beforehand.
Mercat Gothic Adres: Avinguda de la Catedral, 6

UNUTULMAMASI GEREKENLER! // NOT TO FORGET!

foto12-not-forget- Bir şehri keşfetmenin en iyi yolu, otel yerine ev kiralamak ve o şehrin yerlileriyle tanışmaktır. Bunun için Airbnbyi öneririz.
One way to discover a city the right way and get introduced properly is to rent a cozy home rather than stay at a hotel. That’s why we recommend you to check out Airbnb.

– Özellikle yaz aylarında kapkaç olayları çok fazla. Bu yüzden çantalara dikkat!
The summer can be very crowded so watch your bags to avoid getting pickpocketed.

– Barselona için en güzel aylar; turist sayısının daha az olduğu ve havanın da kararında olduğu: Mart-Nisan-Mayıs ayları.
The best months to visit Barcelona are when the tourist population is low and the weather is up to chance: March, April, May

– Barselona’ya gitmeden önce iyice moda girmek için: Vicky Christina Barcelona ve Spanish Apartment filmlerini muhakkak izleyin.
In order to get in a Barcelona mindset, make sure to watch the following films: Vicky Christina Barcelona and Spanish Apartment.

– Cana (bira), cava (gazlı şarap) ve Morro Fi vermut Katalanların sıkça tercih ettiği içkiler, aklınızda olsun. Bir de “shot” anlamına gelen “chupitos”.
Keep in mind that cana (beer), cava (bubbly wine) and Morro Fi vermut are the preferred Catalan drinks. Also, “chupitos” translates to “shot”.

– Tatlı seviyorsanız, muhakkak churrostadın.
If you’re looking for sweets, definitely try a “churros”.

– Zemin bakımından dümdüz bir şehir olduğundan; bisiklet, paten ve kaykay kiralayabilirsiniz.
Considering it’s a flat city, you can rent bikes, rollerblades, and skateboards to explore the city on wheels.

– Her yer birbirine gayet yakın, bu yüzden Sagrada Familia vs. dışında her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Metroyu, otobüsü rahatlıkla unutun.
Except for Sagrada Familia and a few others, every place is relatively easy to walk to considering this is a very closeknit city. Just forget about stressing over the metro or bus.

El Raval’ın grafiti dolu arka sokaklarında saatlerce dolaşın. Biri fotoğrafınızı çekmeyi önerirse kabul etmeyin ve kibarca reddedin.
Explore the graffiti filled back streets of El Raval for hours. If someone offers to take your picture for you, just kindly say no.

– En eski barlarından biri olan ve geçmişte kaptanların sıkça uğradığı Bar Marsellada Absinthe için. Ama bunu usülüne uygun yapın: Önce çatal üzerine konulan şekerleri çakmakla yakın, şekerler iyice eriyip içine damlayınca, biraz su katıp içebilirsiniz.
Stop by one of the oldest bars, Bar Marsella, that used to be a staple location for sailors and captains to visit and warm up with an Absinthe. But there’s a proper way of doing this: First light the sugars on the utencil with a match, then once the sugars are melting into the drink, add a bit of water and drink up.

– Bazı mekanların sadece Katalanca-İspanyolca menüleri olduğundan, gitmeden en azından tapas isimlerini ezberleyin.
Since most of the places only have Catalan-Spanish menus, make sure to at least brush up on the names of tapas.

Part I için tıklayınız // For part I click here

Related posts: