Barcelona Keşif Rehberi // part I

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

BARSELONA KEŞİF REHBERİ // BARCELONA EXPLORE GUIDE

foto1-barselona-genel Barselona’da keşfedecek çok şey var. Gaudi’nin mimari güzellikleri, palmiyeli meydanlar, Katalan yemekleri, büyüleyici katedraller ve aklımıza gelen daha bir sürü şeye zaten her rehberden ulaşabilirsiniz. Biraz daha lokal bir şeyler arıyorum diyenler için, Barselona’yı gezdik, gördük orada yaşayan insanlarla tanıştık ve sizin için “Barselona Keşif Rehberini” oluşturduk. İyi okumalar!

There are loads of places to discover in Barcelona. Whether it’s Gaudi’s architectural work, the palm tree lined communities, the Catalan cousine, or the dreamy cathedrals, there are many staple locations that you can track down through any directory. But for those who are seeking a more local feel, we explored Barcelona, spoke with the natives and wrote up this little “Explore Barcelona Guide”. Happy reading!

YEME-İÇME // FOOD & DRINKS

Tickets
Gastronomik deneyim yaşamak isteyen ve tadım menüleri denemekten hoşlanan kişilere bu mekanı tavsiye ederiz. Bu restoran-bar Barselona’da çok ünlü olan Adria ailesine ait. 2 ay önceden rezervasyon yapmanız gerektiğini de hatırlatalım.

For those who enjoy experiencing gastronomic concoctions and experimenting with different menus, we recommend this joint. This restaurant-bar belongs to the infamous Adria family in Barcelona. We should also remind you that guests are advised to make a reservation 2 months in advance.
Tickets Adres: Avenida del Parallel, 164 // LEixample

foto2-bar-nou

Bar Nou
Hipster restoran-barlardan biri. Dekoru, menü tasarımı ve logosu ile grafik tasarımcılarının oldukça ilgisini çekiyor. Her şey kurgusal ve birbiriyle uyumlu. Müzikler pikaplardan çalınıyor, menüde ekmek çeşitleri yoğunlukta, sahipleri tarz mı tarz. Bu konsept mekanda; şarap yanına, peynir tabağı, ekmek çeşitleri ve belki et tabağı seçip, “renkli” bir gece geçirebilirsiniz.

This is one of your typical hipster restaurant-bar locations. From the decoration, to the menu and logo design, this place grabs the attention of graphic designers everywhere. Everything inside is open to imagination and harmonizes perfectly. In summary, the owners of this stylish place set the interesting atmosphere with music playing from turntables while offering a rich variety of baked breads. A little wine paired with a cheese or cured meat platter in this unique space is sure to promise you a vibrant evening.
Bar Nou Adres: Ronda Universitat, 13

El Velodromo
Barselona’daki yüzlerce tarihi mekandan bir tanesi. Mint yeşilinin ve ahşabın hakim olduğu iç dekorasyonu sizi eskilere götürürken, leziz tapasları ve akşamları bar kısmına geçip kokteyl keyfi yapacağınız içkileri ile kesinlikle gitmeniz gereken bir bar-restoran. Hatta gitmişken çok sevdiğimiz Gracia bölgesini de gezmenizi öneririz.

This is one of many historical sites in Barcelona. The mint green accent and wooden pieces featured in the interior decor will take you back in time. Aside from the delicious tapas, the exquisite cocktails served in the evening at the bar definitely make this restaurant-bar a must see. While you’re there, you should also wander around the Gracia area that we personally fell in love with.
El Velodromo Adres: Carrer de Muntaner, 213

Crepes Barcelona
Gracia bölgesinin huzur veren sokaklarında biraz gezindikten sonra, tatlı krizinize iyi gelecek bir adres. Her çeşit tuzlu ve tatlı krepler mevcut. Çay çeşidi de fazla. Geceleri de, barında içki servisi başlıyor.

After roaming around the relaxing streets in the Gracia area, you will find yourself seeking a place to satisfy your sweet tooth. There’s all kinds of sweet and savory crepe options. Plenty of tea selections as well. And as you grow into the evening, they serve drinks by the bar.
Crepes Barcelona Adres: Carrer de verdi, 15

foto3-dulcineaGranja Dulcinea
Petritxol sokağı üzerinde churros’cular bulunuyor. Bizim favorimiz ise kesinlikle Granja Dulcinea. Çikolata sosu, churros (hamurdan tatlı) ve yanına ılık bir süt… Duvarlarında eski fotoğrafların asılı olduğu bu mekana girdiğiniz anda, tarihi pastane havasını hemen seziyorsunuz.

The churro stands can be found on Petritxol street. Our favorite in particular is definitely Granja Dulcinea. Dressed in rich chocolate, these sweet churros are paired with warm milk… When you spot old photographs framed on the walls, rest reassured that you are in a historical pastry shop.
Granja Dulcinea Adres: Carrer de Petritxol, 2

foto4-lukumasLukumas
Leziz donutların ve bagellerin olduğu küçük, şirin bir kafe. Ayrıca çay ve kahve de bulabilirsiniz. Hızlı kahvaltılar için iyi bir seçenek olabilir.

This is a cute, little cafe where the delicious donuts and bagels live. Tea and coffee can be found for a perfect pairing to your choices. This could be exactly what you need for a rushed breakfast.
Lukumas Adres:
Valldonzella 36, Raval

Joan Murria Şarküteri
Güneşli bir günde, şarabınızı ve atıştırmalıklarınızı alıp, Barceloneta plajına gitmeye ne dersiniz? Joan Murria 1890’lı yıllardan beri işletiliyor. İçinde; şarap çeşitleri, peynirler, kuru etler, balıklar yani bir şarküteride ne ararsanız var. Gün batımını Barceloneta sahilinde izlerken, bir yandan da bu atıştırmalıklarla keyif yapmak çok güzel.

It’s a sunny day. Grab your wine and snacks and head to the Barceloneta beach, how does that sound? Joan Murria has been running since 1890’s. Inside, there are endless options of wine, cheese, cured meats, fish, etc. Munch on these variety of snacks while gazing at the sunset on the beach if you’re in the mood for a relaxing time.
Joan Murria Adres:
Carre Roger de llúria, 85 Passeig de Gràcia

La Boqueria
Barselona’nın en meşhur kapalı pazarı. Turistik olmasına rağmen listemize eklemeden edemedik. Çok leziz tapasların, şarküteri malzemelerinin ve meyvelerin bulunabileceği bir pazar.

This is Barcelona’s most famous indoor marketplace. Despite the fact that it’s touristic, we couldn’t resist adding this to our list. This is the staple location for delicious tapas, charcuterie ingredients and fresh fruit.
La Boqueria Adres: La Rambla, 91

La Pizza del Born
Passeig el Born hem gündüz, hem de geceleri çok canlı olan bir sokak. Bu sokak boyunca kafeler, barlar ve birkaç dükkan var. 1999 yılından beri bu noktada olan La Pizza del Born bu sokağın sembollerinden biri. Kalın pizza ve empanada sevenler, Passeig del Born’da gezerken ara verip, buraya uğrayabilirler. Hızlıca atıştırmalık için iyi bir seçenek.

Passeig el Born is a street that lives an active dual life; one in the day and one at night. It’s abundant with cafes, bars, and a few boutique shops. La Pizza del Born has been a symbolic presence to this road since 1999. For those who crave thick crust pizzas and empanadas, Passeig del Born is the perfect spot to stop by and have a quick bite.
La Pizza del Born Adres: Passeig del Born, 22

foto5-bacoa-burger

Bacoa Burger
Gurme burger konusunda çok doğru bir mekan, iki şubesi bulunuyor. Patatesleri de bir o kadar lezzetli. Modern dekoru, ekmeğine kadar seçim yapabileceğimiz detaylı menüsüyle kalbimizi kazandı. Bir uyarı: Buraya aç gelin, yoksa burgerinizi bitiremeyebilirsiniz!

In regards to gourmet burgers, this place is one of the most befitting spots you can come across. They have two locations. We need to mention that their french fries deserve a special mention. With its modern decor and numerous options even down to the bread, this place won our hearts. Heads Up: Make sure to come here on an empty stomach or be prepared to leave your burger half eaten.
Bacoa Adres: Ronda de la Universitat 31

Romesco Restaurante
Tipik bir Katalan esnaf lokantası. Ciğerleri, etleri, salataları ve tatlıları çok lezzetli. Vejeteryan olmayan herkese bu restoranı öneririz.

A typical Catalan artisan restaurant. The liver dishes, various meats, salads, and desserts were all very tasty. Recommended to all of you who aren’t vegetarian.
Romesco Adres: Carrer de Sant Pau, 28

foto6-meneghina

Meneghina
Pla
ça Sant Agusti Vell meydanına çıkan; en güzel, en romantik mekanlardan biri. İtalyan tatları (hepsinin sunumu çok minimal), bembeyaz iç dekoru, güler yüzlü sahibesi bu mekanı sevmek için birkaç sebepten biri. Eğer şarap eşliğinde, özel bir gece geçirmek isterseniz Meneghina’ya gelin sonra da meydanında biraz oturup enerji dolu insanları izleyin.

A place located near Plaça Sant Agusti Vell, this one has to be one of the most quaint and romantic locations we spotted. The italian flavors (minimal presentation), all white decor, and friendly vibes from the owners were just a few of the many reasons to fall in love with this place. If you’re looking to enjoy a special evening along with some wine, come to Meneghina and relax in the community square while taking pleasure in a little people-watching.
Meneghina Adres: Carrer dels Tiradors, 2

Bar El Born
Barselona’nın en klasik, her daim kararında kalabalığın olduğu barlarından biri. Barında saatlerce oturabilir, free wifi’sinden faydalanabilirsiniz, kahve eşliğinde kitabınızı okuyabilirsiniz.

One of the most classic and crowded bars. You can lounge here for hours, mooching off of their wifi, paired with a coffee and a book.
Bar El Born Adres: Passeig del Born, 26

Lascensor Kokteyl Bar
Hem “crafty” hem de klasik kokteyllerin yapıldığı, asansör kapısı şeklinde dekore edilmiş kapısından geçtikten sonra başka bir döneme gittiğiniz bir bar. Yaş ortalaması 30’ların üstünde olduğunu hatırlatır, her ne yaşta olursanız olun bu zevkle döşenmiş bara gitmenizi tavsiye ederiz.

The creator of “crafty” and classic cocktails, this bar will take you to another era as soon as you step through its elevator doors. Despite that it’s geared toward a more mature crowd, we suggest you visit this tastefully decorated bar whether you are above the age of 30 or not.
Lascensor Bar Adres: Carrer de Bellafila, 3

Mezcaleria El Antojo
Adı üstünde, Mezcal (tekila benzeri, isli Meksika içkisi) içebileceğiniz bir Meksika barı. Meksika yemeklerinin de lezzetli olduğunu hatırlatalım. Barri Gothic’de ara sokakların birinde bulunduğundan denk gelme şansınız düşük fakat bir mezcal-severseniz, buraya uğramanızı öneririz.

As seen in its name, this is a Mexican bar you can drink Mezcal (a rich drink similar to Tequila) in. Let’s also mention how delicious their Mexican dishes are. Your chances of finding this place hidden in the back streets of Barri Gothic are slim but if you’re a mezcal lover, then you must hunt it down.
El Antojo Adres: Carrer Ataülf, 5

Oviso Bar
Barselona’da en çok uğranan, belli bir saatten sonra kalabalıklaşan, biraz salaş bir bar. Kokteyl konusunda çok iyi olmasalar da, bira çeşitliliği konusunda çok iyiler. Eğer çeşitli biraları denemeyi seviyorsanız, bu bar iyi bir adres. Özellikle “pale ale Fort” birasını tavsiye ederiz.

This bar is a grimey one that is visited often and gets crowded easily after a certain hour. Even if cocktails are not their forte, the beer selections make up for it. If you like a wide range of beer options, then this address is a must visit. We especially would like you to try “Pale Ale Fort”.
Oviso Bar Adres: Carrer d’Arai, 5

Betty Fords Bar
Sohbet seven Avustralyalı sahibi, diğer barlara bariz fark atan kokteylleri ile kalbimizi kazandı. Müzikler genelde 80’ler, 90’lar rock, bir de projeksiyonunda nostaljik film ve klipler dönüyor. Buraya gelenler çoğunlukla İngilizce konuşsalar da ve siz kendinizi Barselona’da gibi hissedemeseniz de, yine de kokteylleri için denenmesi gereken bir bar.

The friendly Australian owner won our hearts over while chatting over a few cocktails, which were especially unique compared to ones we’ve tasted at other bars. The music is generally streaming 80’s and 90’s rock, along with a nostalgic film and clips projected on the wall. Despite the fact that this place attracts an English speaking crowd and you may not feel like you’re in Barcelona, it is still worth a visit for the cocktails.
Betty Fords Adres: Carrer de Joaquín Costa, 56

foto7-coffee-satans

Satans Coffee Corner
Barselona’da çok fazla “coffee store” yok. Son zamanlarda en hip mekanlardan biri olan Satan’s kahve çekirdeği kokularının dışarıya kadar taştığı, samimi bir kafe. Açık mutfağında pişen Japon yemeklerini, taze kruvasanlarını ve tabii ki kahvelerini tavsiye ederiz. Akşamları da, içki servisi yapılıyor, aklınızda olsun.

There’s not many “coffee stores” in Barcelona. With the aroma of Satan’s coffee grinds seeping outside its doors, this is currently one of the most hip cafes around. Between the Japanese dishes whipped up in its open kitchen, the fresh croissants and coffee, we recommend it all. And in the evening, keep in mind that they transition to serving alcohol drinks.
Satans Coffee Corner Adres: Carrer de l’Arc de Sant Ramon del Call, 11

Yazının devamı için tıklayınız // For the next part click here

Related posts: