Bayramda İstanbul Keşfi

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bayramda İstanbul Keşfi
Yazı // Written by Deniz Yılmaz Akman
(only available in Turkish)

Bayram bir kısmımız için aylardır beklediğimiz tatili gerçekleştirmek için gün saydığımız o zaman dilimi, kimimiz içinse İstanbul’da kalıp, kafa dinlemek için mükemmel bir zamanlama. Bayram’da İstanbulluların büyük bir çoğunluğu şehir dışına çıktığından, arabayla normalde yarım saatte ulaştığımız bir yere 10 dakikada ulaşma fırsatını yakalayabiliyoruz. Ayrıca yazın kalabalığından arınmış İstanbul’un arka sokaklarında keşfe çıkıp, normalde yer bulamadığımız bir mekanda rahatça yer bulabiliyoruz. İşte, bu bayramda şehirde kalanlar için alternatif İstanbul rotaları:

foto1Bienal Gezmek!
Birçoğunuzun bildiği üzere 14. İstanbul Bienali’nin bu yılki teması: Tuzlu Su. Bize yazı özletecek bir temaya sahip olan bienali Kurban Bayramı’nın ikinci gününden itibaren açık olacak (25–27 Eylül arasında) İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARTER ve Masumiyet Müzesi’nde gezebilirsiniz.

Alternatif  1
Bienalin Devamında: Beyoğlu- Pera

foto2

Bienal programınıza bayramda açık olacak mekanlardan, İstanbul Modern ile başlarsanız, sonrasında diğer mekanları ve Beyoğlu sokaklarını gezmek için kendinize bir fırsat yaratmış olursunuz. İstanbul Modern’den devam edip Tophane tramvay durağına kadar yürüyerek gelebilirsiniz. Sonra, Boğazkesen Caddesi’nden yukarı doğru yürürseniz, İtalyan Lisesi ve Konsolosluğu, Venedik Sarayı ve sağınızda Tomtom Suites ile karşılaşacaksınız. Burada biraz soluklanın ve karşınızdaki tarihi binaların; Palazzo Venezia ve Kapütülasyon Mahkemesi’nin güzelliğine bir süre bakın. Biraz daha yokuşu çıktığınızda ise Galavani ailesinin adını taşıyan “Galavani Apartmanı”nı göreceksiniz. Burada da biraz dinlendikten sonra yürümeye devam…

foto3Buradan doğru İstiklal Caddesi’ne çıkıp önce ARTER’i sonra da Pera Müzesi’ndeki bienal seçkilerini gezip, en son olarak Pera’da yer alan tarihi otel Pera Palace’ın pastanesine uğrayabilirsiniz. Patisserie de Pera’da biraz dinlenip, bitki çayları eşliğinde lezzetli makaronlarından tadarak Beyoğu-Pera turumuzu da mayhoş bir şekilde sonlandırmış olursunuz.

Patisserie de Pera Adres: Meşrutiyet Cad. Pera Palace Hotel No:52
Tel: 0212 377 4000

Alternatif  2
Bienalin Devamında: Beyoğlu- Çukurcuma

foto4İstanbul Modern’de bienali gezdikten sonra, Boğazkesen Caddesi’nden yukarı yürüyüp, sağda duvarında kocaman “HAMAM” yazan sokağa sapıp, Masumiyet Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.  Masumiyet Müzesi’ne girişin paralı olduğunu da hatırlatalım.

foto4bucukMasumiyet Müzesi’ni gezdikten sonra aynı sokaktan geri çıkıp, tarihi Zenovich Apartmanı’nın da yer aldığı  bir paralel sokakta -eğer açıksa antikacı dükkanlarını gezebilirsiniz. Bu sokaktan devam ettiğinizde, Galatasaray Lisesi’nin arkasına çıkmış olacaksınız.

foto5Buradan sonra, Odakule’nin arkasından The Marmara Pera Oteli’ne doğru yürüyebilirsiniz. Bu otelin terasında yer alan Mikla Bar’da gün batımı eşliğinde, Orhan Pamuk’un romanından ismini alan; “Benim Adım Kırmızı” kokteyli ile günü sonlandırdığınızda ve karşınızda uzanan İstanbul manzarasına bir kez daha baktığınızda bu şehri daha bir seveceksiniz.

foto6

Mikla

Alternatif  3
Burgazada – Heybeliada
Genelde bayramda adalar daha çok kalabalık olur; ama emin olun ki hiçbir ada Büyükada kadar yoğun ilgiyle karşılaşmıyor. Bu yüzden içinizi ferah tutup, atladığınız ilk vapurla Heybeliada veya Burgazada’ya gidebilirsiniz.

foto8-four-letter

fotoğraf: Deniz Özdağ

Burgazada
Adanın en tatlı 3.dalga kahvecisi Four Letter Word Atelier’de, biraz sonra başlayacağınız yürüyüş öncesinde yeterli enerjiyi aldığınıza emin olun. Sonrasında Burgazada sokaklarında gezip, güzel evlere ve bakir kalabilmeyi başarmış sokaklara bakıp, İstanbul’u yeniden keşfedin. Gezerken olur da denk gelirseniz; Dondurmacı Yunus’un nefis dondurmalarından tatmayı unutmayın. Dilerseniz sonrasında Madame Martha Koyu’na gidip, güneşi selamlayabilirsiniz. (Aya Nikola Meydanı’ndan denize doğru giderseniz, göreceksiniz). Hatta gitmeden Madame Martha’nın ilginç yaşam öyküsünü de okumanızı öneririm.

Güneşi batırmak için en güzel nokta olan Kalpazankaya’da günü sonlandırabilirsiniz.

Four Letter Word Adres: Takımağa Meydanı Sok. No: 3/2 Burgazada
Kalpazankaya Adres:
Kalpazankaya Mevkii 26
Tel: 0216 381 1111

foto10heybeliadaaaa

fotoğraf: Deniz Özdağ

Heybeliada
Burgazada’dan sonra gelen en bakir, en güzel adalardan biri Heybeli. Burada yer alan Luz Cafe’de biraz vakit geçirip, sonrasında adanın etrafında yürüyebilirsiniz. Korunmuş yeşillikler sayesinde temiz hava alabileceğiniz, huzurlu vakit geçireceğiniz adanın Ümit Tepesi’nde yer alan Aya Triada Manastırı’nı ve merkezde yer alan Aya Nikola Kilisesi’ni de gezmeyi unutmayın.

Luz Cafe Adres: Heybeliada Mah., İşgüzar Sok., No 36
Tel: 0216 3510905

Alternatif  3
Moda

foto12-sivuple

Moda’nın sahilinde yürüyüş yapabilir, burunda yer alan tarihi, güzel binalara bakıp yürümeye devam edebilirsiniz. Moda Meydanı’nın yakınlarındaki St. Joseph Mezunlar Derneği içinde yer alan Moda Brunelle’de veya hemen bahçe komşusu; yeni açılan Sivuple’de vakit geçirmenizi özellikle öneririm. Sivuple’nin çıtır pizzaları, başlangıç tabakları eşliğinde ve tabii ki atmosferi sayesinde bambaşka bir yerde ve zamanda hissedeceğinizin garantisini veriyorum.

Sivuple Adres: Hülya Sok. No:56, Moda, Kadıköy

Alternatif 4
Balat Keşif Turu

foto13-balatBalat keşif turuna buradan bakabilirsiniz. Ayrıca semtin en yenisi Coffee Department’ta da bir kahve molası vermeyi unutmayın.
Coffee Department Adres: Ayvansaray Mah., Kürkçü Çeşmesi Sok., No:5/A Balat
Tel: 0532 441 6663

NOT: Gitmeden önce mekanların açık olduğundan emin olmak için, aramanızı öneririm.

Bayram için Film Önerileri

1- Victoria: Berlin’de yaşamaya gelmiş Victoria’nın bir gece başından geçenler… Tek seferde çekilmiş,
140 dakikalık fakat bir solukta izlenebilecek bir film.

2- Wild Tales: Arjantin’in en vahşi 6 hikayesi… Hepsi birbirinden garip gibi gelse de, kendinizi filmdeki karakterlerin yerine koymaktan alıkoyamayacaksınız.

4- Guten Tag, Ramon: İçinizi ısıtan Ramon’un Meksika’dan Almanya’ya olan yolculuğu ve yeni bir şehirde
bir başına ayakta kalış öyküsü.

5- Respire: Eğer Fransız filmlerini seviyorsanız, ilk sahneden itibaren filmin içine girebilirsiniz. Ergenlik
çağındaki Charlié’nin en yakın arkadaşıyla (fakat sonradan bir kabusa ve saplantıya dönecek olan) olan ilişkisi anlatılıyor. Daha da ötesinde film; metaforlar, saplantılar  ve beklenmedik bir gidişat ile devam ediyor.

Son Olarak “İstanbul” Playlisti

Spotify hesabımıza üye olarak İstanbul playlistini ve diğer oluşturduğumuz playlistleri dinleyebilirsiniz.

İyi bayramlar.

Related posts: