Bir Pazar Hikayesi

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Pazar Hikayesi // A Sunday Story
Written by Alper Mitrani (King Misu)

foto1Pazar gününün önemini ve doğasını anlatan seminerler verilmeli bence. Yataktan kalkıp, gece yarısı saat 12’yi vurana kadarki geçen süre zarfında, insanın ruh hali büyük bir değişim gösteriyor. Alarmsız bir saatte, belki de güneşin perdelerine vuran ışığıyla uyanıp güzelce bir geriniyorsun daha sonra yatağın sol köşesine usulca bir hamle yapıp, yorganı hafif bir tekme ile havalandırıp, bedeninin tüm sağ kıvrımlarını, halen hafif tatlı soğuk olan o sol köşeye bırakıyorsun. Suratına yerleşen kontrolsüz gülümseme ile birlikte kestirmeye devam… Uykunu yeterince aldığına inandığın o noktada, yatağından ağır hareketlerle kalkıyorsun.

İşte bu ütopyadan esinle gelen Pazar sabahları açlığın tavana vurduğu, mükellef kahvaltıların, brunchların aş erildiği ve keyiflerin uzatıldıkça uzatıldığı bir gün oluveriyor.

There should be seminars focused on the importance and the essence of Sundays. Starting from the moment you spring out of bed to the moment the clock hits the strike of midnight, your soul shows a true transformation. Waking up without an alarm, stretching to the light that peeks in through the curtains, moving to the left corner of the bed, lightly kicking off the bed sheets for some air flow, and leaving those exposed curves of the right side of your body in the gentle breeze on that left side of the bed…Continue to relax with that uncontrollable smirk forming on your face. When you are finally convinced that you’ve gotten enough sleep, you lift yourself from the bed in heavy motions.

Inspired from this utopia, Sunday mornings happen to be the days filled with strong appetites, accommodating breakfasts, desirable brunches and pleasure that’s milked to the last drop.

Bu denli duyguları karışık yaşanan haftanın son gününde ziyafeti bizzat kurmaya yeltendiyseniz eğer, restoran şefleri misali siz de esmer şeker ve tereyağı ile karamelize edilmiş soğan ve kurutulmuş taze kekikli omlet yapıp, soyulup çekirdeklerinden ayıklanmış domateslerle birlikte; 90’ların doğum günü partilerinde vazgeçilmez olan küçük yuvarlak pofuduk ekmeklerin arasına sandviç yapabilirsiniz. Hatta yumuşak labne peyniri sandviçin tabanına sürüldüğü taktirde bu kendi halinde sade ziyafetin bir tık yükseldiğini fark edeceksiniz. Hazırlanan bu güneşli Pazar günü omletinin elbet ona yakışır bir sofraya da ihtiyacı olacaktır. Şimdi bu kurulan sofraya güzelce bir oturup en az 1 saat, yanında bir kitapla ise en az 2 saat yayılmak farzdır. Ütopyada geçirilen sürelerin uzatılması dileğiyle.

So if you want to put an end to a week filled with mixed emotions by attempting to create a feast yourself, you can follow in the steps of professional chefs by combining brown sugar and butter with caramelized onions and whip up an omelette complete with dried fresh thyme on top and peeled tomatoes on the side. To take it to the next level, you can stuff it in between small bread rolls that were once a staple at birthday parties in the 90s. In fact, if you add cream cheese to this sandwich, you’ll notice the big difference. With this special Sunday omelette, you will also need to create a breakfast spread to compliment this dish. You should set aside at least 1 hour to enjoy this delectable meal or even 2 hours if there’s a book involved. All for the sake of prolonging the time spent in this utopian wonderland.

foto3Karamelize Soğanlı Omlet, 2 kişilik
Malzemeler:
- 4 orta boy yumurta
– yarım çay bardağı süt veya 2 çorba kaşığı krema
– 1 büyük boy dilimlenmiş tatlı soğan
– 50 gr tereyağı
– 1 çorba kaşığı zeytinyağı
– 50 gr esmer toz şeker
-1 çorba kaşığı süzme bal
– kurutulmuş kekik
- tuz ve karabiber
- 1 orta boy soyulmuş domates
-labne peyniri

Caramelized Onion Omlette, 2 People
Ingredients:
-4 medium size eggs

-½ cup milk or 2 tablespoons of cream
-1 large sliced onion
-50 gr butter
-1 tablespoon olive oil
-50 gr brown sugar
- 1 tablespoon liquid honey
-Dried thyme
-Salt and Pepper
-1 medium peeled tomato
-Cream cheese

foto2Yapılışı:
1.Domatesi önce dörde bölün ve her parçanın çekirdeklerini ayırdıktan sonra tekrar ikiye bölün. Bir kaseye alıp üzerine biraz zeytinyağı ve tuz atıp kenara koyun.
2.Bir tavaya tereyağını zeytinyağını ve dilim dilim kesmiş olduğunuz soğanı yerleştirin. Üzerine toz şekeri ve süzme balı da ilave edip kısık ateşte yaklaşık 20-25 dk ara ara karıştırarak pişirin. Rengi değişen soğanları ocaktan alıp kenara koyun.
3.Yumurtaları bir kaseye kırın, sütü veya kremayı ekleyin bir tutam tuz bir tutam karabiber atın ve çatal yardımı ile çırpın. Yapışmaz geniş bir tavada biraz tereyağı eritin. Çırpılmış yumurtayı tavaya dökün, üzerine karamelize soğanların 4/3 ünü ve dilediğiniz kadar kurutulmuş kekiği serpiştirin. Omletin alt kısmı pişmeye başlayıp tavanın orta kısmında bir havuz oluşuncaya kadar, tavayı sapından tutup hafif hafif ocağın üzerinde daireler çizip, ileri geri sallayın. Ortadaki havuz küçülünce bir spatula yardımı ile omleti katlayın ve tavanın uç kısmına sürükleyin ve tavayı ateşe doğru hafifçe kaldırın. Bu sayede ortadaki havuzun da pişmesini sağlayacağız fakat çok pişirmemeye dikkat edin, az da olsa sıvı kalmasını istiyoruz.
4. Omleti servis tabağına alın ve geri kalmış karamelize soğanları üzerine serpiştirin. Ekstradan kurutulmuş kekik de ilave olabilir.

Pofuduk sandviçleri ister olduğu gibi ister fırında biraz ısıtarak ikiye bölün, labne peynirini elinizi korkak alıştırmadan sürün, üzerine 2 dilim domates ve en tepeye bir parça kesilmiş omlet.

Mutlu Pazarlar!

Preparation:
1. Slice the tomato into 4 pieces and remove all of the seeds. Then, slice each piece into two. Put in a bowl and mix with olive oil and a dash of salt. 

2. Mix the butter, olive oil, and sliced onion in a pan. Put liquid honey and brown sugar on the mix, on low heat and mix for 20-25 minutes. Pull out the onions that are changing in color and set aside.
3. Mix the eggs in a separate bowl with milk or cream, a dash of salt, and pepper. Use a stainless steel pan to melt some butter and olive oil. Pour the mixed eggs into the pan and add ¾ of the caramelized onions and as much thyme as you desire. Until the egg begins to cook and starts forming a pool in the middle, move the pan in circular motion lightly back and forth. Once the pool in the middle begins to shrink, use a spatula to fold in half and leave it on the edge as you lightly raise the heat. This way, you allow the pool in the middle to cook thoroughly but be careful not to overcook; you want it to stay moist.
4. Bring the omelette to a plate and spread the rest of the caramelized onions on top. You can also add some extra dried thyme on top. Slide the bread rolls as is into the oven or split into two pieces. Spread the cream cheese generously, add 2 pieces of tomatoes on top, and finalize with a large piece of the omlette.

Happy Sunday!

Related posts: