Brunelle Moda

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Written by Deniz Yılmaz

Moda, Kadıköy’ün en nezih ve en huzurlu semti. Tarihi yarımadayı gören sahili, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi yapıları ve son zamanlarda birbiri ardına açılan mekanları ile diğer semtlerden farklı bir ruha sahip.

Moda’nın karşımıza çıkan yeni mekanlarından biri de, St. Joseph Derneği içinde yer alan Brunelle. İsmini Latince lavanta familyasından gelen Prunelya’dan alıyor. Tarihi ağaçlarla çevrili bahçe bölümünde kendinizi tamamen gürültüden arınmış bir şekilde, huzur içinde hissediyorsunuz. Son zamanlarda Moda’ya gitmek için en büyük bahanemiz haline gelen Brunelle’in bir de geniş iç kısmı bulunuyor. Burada daha çok kalabalık arkadaş gruplarına ve özel organizasyonlara yer veriliyor. İster içeride, isterseniz de bahçesinde oturun aldığınız his aynı. Birbirinden ince detaylarla oluşturulmuş dekoru ve menü tasarımına bile yansımış dokunuşlarıyla Brunelle size bambaşka bir tat veriyor.

Mor renkli tenis kortuna ve geceleri özenle ışıklandırılan havuzuna bakarken, bir de size eşlik eden bir kadeh şarabınız varsa zaman iyice yavaş aksın istiyorsunuz. Selim İleri’nin “İstanbul Yalnızlığı” kitabında sıkça bahsettiği o eski Moda günlerini özlediğimiz bir zamanda Brunelle ile tanışmamız, bizi birçok açıdan tatmin ediyor.

Gelelim Brunelle’in menüsüne… Akdeniz’in farklı mutfaklarından esinlenerek hazırlanmış menüsünde “Portakallı Tavuk Butu” , Baklava Hamuruna Sarılmış Levreği” ve ateşte kök sebzeler ile pişmiş Burgonya usulü “Boeuf Bourguignonne” hemen kalbimizi fethediyor. Veganları da unutmayan menüsünde makarna, risotto, salata ve ızgara sebze seçenekleri de mevcut. Fransız dokunuşlarını yer yer hissettiğimiz Brunelle’in bir de geniş bir şarap seçkisi var. Yerli ve yabancı şarapların olduğu menüden şarabınızı seçip, bir akşamüstü vakti atıştırmalıkları veya “şarküteri tabağı” ile keyif yapmanızı öneririz.

foto4

Brunelle bizi tatlılarıyla da en az ana yemekleri kadar cezbediyor. “Yüzen Ada” ismindeki Fransız vanilya ve karamel sos ile sunulan “Fransız bezesi”, “Krem Brule Tart’ı” ve Romlu şerbetli kek ve diplomat kremasıyla servis edilen “Rom Baba” tatlısı inanılmaz lezzetli. Yediğimiz tatların kalitesi ve lezzeti ile içinde bulunduğumuz huzurlu havayı da göz önünde bulundurursak, menüdeki fiyatlar  oldukça makul.

Brunelle’in arka bahçesinde huzurlu vakit geçirmek, şarap eşliğinde kitap okumak, kafanızı dinlemek veya arkadaşlarınızla yemek eşliğinde sohbet etmek için, Moda’da keşfe çıktığınız bir güne ilk olarak Brunelle’den başlayın. Günün devamına da çok plan koymayın; çünkü burada geçireceğiniz uzun saatlerin garantisini şimdiden veriyoruz.
Not: Brunelle’de her pazar “brunch” oluyor. Gitmeden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

websitesi
Brunelle Restaurant Adres: Caferağa Mah., Hülya Sok., No: 5 Kadıköy
Telefon: 0 (216) 338 25 61


Moda; the most decent and peaceful district in Kadikoy. With its classic peninsula views seen from the coast, historical structures that continue to stand strong, and contemporary places continuously popping up, this area is home to a different type of soul.
The latest place that we have come across in Moda is Brunelle, hidden within St. Joseph Association. The name originates from Prunelya, the Latin root for lavender. With a garden filled with ancient trees, you will find yourself in a tranquil space, free from any noise. Complete with a spacious interior, Brunelle has become one of the main reasons we’ve been making a trip to Moda recently. This place is perfect for hosting a crowded group of friends or a specially organized event. Whether you want to relax inside or out in the garden, the same energy flows throughout. Created with its fine interior details and well-designed menu, Brunelle reflects a completely new taste.

When you find yourself gazing at the purple tennis courts and night-lit swimming pool paired with a glass of wine in-hand, you’ll want time to pass as slow as possible. When we find ourselves missing the old Moda days that Selim Ileri writes about in “Istanbul’s Loneliness”, we are very glad that we have had the pleasure to meet with Brunelle.

Let’s get to Brunelle’s menu… there’s a variety of dishes inspired by Mediterranean cuisine including “Orange Chicken Leg”, “Filo Dough Wrapped Sea Bass” and the “Boeuf Bourguignonne” grilled on charcoal with root vegetables, that conquered our hearts immediately. They also have a menu available for vegans, which include pasta, risotto, salad, and grilled vegetables. You can sense the French details at Brunelle, all the way down to its wine selection. We suggest you to choose your wine from the menu filled with local and exotic wines and enjoy an evening with fresh appetizers or a deli platter.

One other thing that appeals to us as much as the main courses at Brunelle are the desserts. The blend of French Vanilla and Caramel sauce that decorates “Swimming Island”, the“Krem Brulle Tart”, the Truffle sherbert cake and the “Rom Baba” cake served with it diplomatic cream, are all delicious beyond words. While we emphasize the quality of the desserts and the atmosphere of this place, it’s important to note that the prices on the menu are perfectly reasonable.

If you are interested in having a pleasant time in the garden space of Brunelle, reading a book with a glass of wine in hand, relaxing or chatting with some friends over food, start with Brunelle the next time you are wandering the streets of Moda. Don’t plan too much in your day either because we can guarantee you’ll end up spending more time there than expected.
Note: Brunelle serves “brunch”every Sunday. Don’t forget to make a reservation before your visit.

Related posts: