Clean Photography

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Yerdiansha Azahary ile “Clean Photography” // Clean Photography with Yerdiansha Azahary
Interview by Zeynep Dinç

yerdiansha-azahariYerdiansha, Bali’li genç bir görsel iletişim tasarımcısı. ‘Clean photography’ tarzındaki instagram portfolyosu yemek stilistliğinden moda objelerine, markasal detaylardan esprili yorumlara kadar pek çok güzel dokunuş içeriyor. Renkler ve detaylar hem çok sofistike, hem de çok uyumlu. Hissedilen en önemli şey ise ‘bu adam yaptığı işi çok önemsiyor’…

Yerdiansha is a young visual communication designer from Bali. His instagram portfolio of clean photography contains both food styling, fashion objects, branding details and sense of humour. The colors and details are so sophisticated and well-matched. And the most important thing is that “he cares what he is doing”…

https://instagram.com/yerdiansha/

interview-photo-07Merhaba Yerdiansha… Bize biraz kendinden ve yemekten bahseder misin?
Aslında önceleri yemek fotoğrafçılığı ile pek ilgilenmiyordum. Instagram fotoğraflarım basit manzara resimleri ve özçekimlerimden ibaretti. Ta ki @marthasherman ile tanışıncaya ve o beni balifoodies‘e katılmaya davet edinceye kadar… O günden sonra kendimi yemek fotoğrafçılığı ve yemek stilistliğinin içinde buldum ve instagramda bu işi yapmayı daha çok ciddiye almaya başladım. Böylelikle de, instagram sayesinde, ilham alabileceğim pek çok insana ulaştım. Tarzı tutarlı bu kişileri takip ederek, ruhumu ve cesaretimi canlı tuttum.

Hi Yerdiansha… Tell us a little about Yerdiansha and food…
Actually, at first I wasn’t so interested in food photography, photos on my instagram were simply about my selfie and landscape. Until finally I met @marthasherman and she invited me to join in balifoodies. Since then, I’m into food photography and food styling that make me more serious on instagram things. Thanks to Instagram, I found a lot of people who inspire me. So I can keep my spirit to be like them, who have the consistency of the photo uploaded on instagram.

interview-photo-06Sosyal medya ve akıllı telefonların hayatındaki rolü nedir?
Günümüzde sosyal medya, tasarım ve reklam dünyasında son derece önemli bir role sahip. Özellikle Instagram ile insanların yaratıcı işlerine kolayca ulaşmak mümkün. Hem değerden tasarruf, hem zamandan tasarruf… Bana akıllı telefonumu soracak olursan… 4 senedir hala iPhone 4s kullanıyorum ve değiştirmeyi asla düşünmüyorum. Çünkü bununla çok rahatım. Hem benim için hem de sosyal medya ile ilgili kullanımım için oldukça yeterli.

Biliyorsun, #whiteaddict tarzında resimleri seviyorum, senin deyiminle ‘clean photography’. Ama fotoğraflarda bu sade ve temiz görünümü yakalamak ve bu tarzın devamlılığını sağlamak oldukça zor bir iş. Bunun için yüklediğim her resimde ton ve efekt değerlerini dengeli tutmayı özellikle çok önemsiyorum. Ve bu konuda öğreneceğim daha çok şey var.

Tell us about the role of social media, smart phones and photography in your life.
Social media now have a very important role in the world of design and advertisement. Especially with instagram, it is so easy to access the works that have been created by someone. Saving costs and saving time… If you ask me my smart phone… I have been using iPhone 4s for 4 years. I do not replace it, because I feel comfortable with it. It is sufficent for me and my social media usage.

You know, I like pictures with #whiteaddict styles, as you say clean photography. But, to create the neat and clean look and to keep the consistency of this style on photography is very difficult. I care to equate the tone and effect in every photo I uploaded. I have much to learn for it.

interview-photo-04Bize verdiğin his şu: fotoğraflarındaki her şey, sana ait hikayelerin birer parçası. Haklı mıyım? Bu, senin iletişim tarzın mı?
Evet haklısın. Yüklediğim her resmin bir hikayesi var. Hikayemi bir iki cümle ile özetleyip çektiğim resme yansıtıyorum. Böylelikle takipçilerim, kısa ve öz fotoğraf alt yazılarımla, yüklediğim resimlerdeki hikayelerimi görsel olarak anlamlandırabiliyorlar.

The feeling that you give us is ‘everything in your photos has a meaning as a part of your stories’. Am I right? Is this the way of your communication?
Yes you are right. Every photo I uploaded has its own story. I summarize the story into a few sentences and put it into the photo caption. Thus my followers can visually understand the meaning of the photo with a brief caption or story that I wrote.

Senin de dediğin gibi ‘clean styling’ yapmak ve temiz, saf, kusurdan uzak fotoğraflar yaratmak oldukça zor. Bize biraz da kendi yöntemlerinden bahseder misin?
Elbette. Her şeyden önce ışık çok önemli. Ben güneşin parlak ve yeterli aydınlığa sahip olduğu doğal ışığı tercih ediyorum. Genellikle de saat 10.00 – 15.00 arasında çekimlerimi gerçekleştiriyorum. Bence bu zaman dilimi, yeterli güneş ışığını sağladığı için en doğru zaman. İkinci olarak da arka fon çok önemli. Ben A0 boyutunda kalın tabaka beyaz fon kullanıyorum.

Son olarak, kamera ve kullandığım uygulamalar… Fotoğraflarımı Fujifilm camera XM-1 ile çekiyor, Snapssed app ve vsco ile de düzenliyorum. Extra hiçbir efekt kullanmıyorum. Sadece Instagram menüsündeki parlaklık ve kontrast ayarları ile son dokunuşları yapıyorum. Hepsi bu…

Making clean styling and taking clean photos are so difficult as you said. Could you tell a little about your methods?
Of course… First of all, the light is important. I prefer the natural light when the sun is bright and has enough light. I often do a photo shoot during hours of 10 am to 3 pm. I think it’s the right time, because it has a lot of sunlight.
The second important thing is the background.  I use a white background, A0-size paper with the type art paper doff.
And the camera and applications… I use the Fujifilm camera XM-1. Then, I edit my photos with Snapseed app and vsco. I do not use any effects, I just edit it menual by adjusting brightness and contrast manually. That is all…

interview-photo-01‘Good styling’… 3 madde ile nasıl tanımlarsın?
* Nitelikli, kendine özgü olmalı
* Flat lay tarzında olmalı (düz zemin üzerinde estetik bir matematikle yerleştirilmeli)
* Tarz ve kalite anlamında devamlılık ve tutarlılık sağlamalı

How do you explain ‘good styling’ in 3 clauses?
* To have a nice property
* To be with flat lays
* To keep consistency on style and quality

interview-photo-05Harika bir adada yaşıyorsun. Bali sana nasıl bir ilham veriyor?
Evet, Bali çok güzel bir ada; hem doğası hem gelenekleri çok güzel. Özellikle buraya özgü yemekler eşsiz; hem çok lezzetliler, hem de olağanüstü sunumları var. Bali’nin güzelliği bana dinginlik ve huzur veriyor. İşte bana ilham veren, bu his. Belki de benim #whiteaddict tarzını seçmem de bu hisle ilgilidir…

You live in a beautiful island. How does Bali inspire you?
Yes, Bali is a very beautiful island; in terms of both nature and traditions. Especially the Balinese foods are very unique. They are so delicious and have scrumptious presentations.
Its beauty makes me feel quite calm.  This calmness inspires me. Maybe my #whiteaddict style is related to this feeling…

Related posts: