Ege’ye Doğru: Ayvalık, Bademli, Cunda Adası

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Egeye Doğru: Ayvalık, Bademli, Cunda Adası
Heading Towards the Aegean: Ayvalık, Bademli, Cunda Island
Written by Deniz Yılmaz Akman

07--ayvalık

Ege’nin benim için çok ayrı bir yeri var. Hem yazları çocukluğumun geçtiği yer, hem de gün batımlarının en iyi halini hep burada gördüm. Şahit olduğum muazzam manzaraları, hoş sohbet rakı masalarını, turkuazından lacivertine girdiğim denizlerin en güzelini hep burada tattım.

Bu yaz da, bütün güzellikleri anmaya hem Ayvalık’a, hem de yakınlarında yer alan Bademli ve Cunda Adası’na yeniden merhaba demeye geldik.

The aegean coast holds a different place in my heart. Not only is it the place I spent most of my summers as a child but it’s also the place that has the best sunsets I’ve ever seen. The incredible views I’ve witnessed, the pleasant conversations I’ve had over some rakı, and the turquoise-navy waters I’ve dipped in have always been here. In order to try all kinds of exquisite experiences this summer, I’ve decided to revisit not only Ayvalık but also Bademli and Cunda Island.

Ayvalık: Rum Köylerini ve Dar Sokakları Sevenlere

ayvalıkAyvalık tatil beldeleri arasında kimliğini en fazla koruyabilmiş yerlerden. Dar sokakları, taş evleri, mahalle kahveleri aynen duruyor. Ben Ayvalık’ın çarşısından çok, Rum mahallelerini ve cumartesi günleri antika pazar kurulan Barbaros Caddesi (9. sokak) civarını daha çok seviyorum.

Bir de aklınızda bulunsun, Ayvalık’tan Midilli’ye günü birlik veya 1-2 gün kalabileceğiniz gemi turları düzenleniyor. Daha kolay gerçekleşen (Schengen’e kıyasla) evrak vs. işlerini halledip, kısa süreliğine Midilli’ye geçebilirsiniz. Gelelim Ayvalık’ın mekanlarına:

Ayvalık: Lovers of Greek Villages and Tight Streets
Compared to many other vacation spots, Ayvalık has really managed to remain preserved. Tight side streets, stone built houses, and the local coffee are all still the same. More than Ayvalık’s main square, I’m more of a fan of the Greek towns and the antique flea market on Saturdays near Barbaros Boulevard (9th street).
Keep in mind that there are daily or 1-2 day boat tours that are organized from Ayvalık to Midilli. What can be easier (compared to Schengen) is to cross over to Midilli after having taken care of necessary official documents. Now let’s get to the local spots in Ayvalık:
08--cafe-caramel

Cafe Caramel
Bu mekan Yasemin Hanım’ın en az kendi evi kadar özenip bezendiği, belki de bu yüzden “evinizdeymiş” gibi bir his yaratan şirin mekanı. Sokağa konulan masa ve sandalyeleri yanı sıra içeride de bir alana sahip; burada hem mini pastane bölümü hem de bir kısmı satılık antika eşyalar bulunuyor. Günlük tatlılarından seçip, yanına da ev yapımı likörlerinden söyleyince keyfinize diyecek olmuyor. Benim favori tatlılarım: üzeri reçelle ikram edilen damla sakızlı muhallebi ve çilek soslu sütlü irmik tatlısı. Ayrıca Elmalı tartını ve ev likörlerini de muhakkak deneyin.

Cafe Caramel Adres: Barbaros Cad. 9. Sok.

This is a cute little place that was definitely inspired by Yasemin Hanım’s own house, probably because she wants us to feel “right at home”. Aside from the tables and chairs placed on the street, the interior has an atmosphere of its own; complete with a bakery section as well as an area filled with antique furniture displayed for sale. Once you order one of their daily treats with a homemade liquor on the side, you will be speechless with satisfaction. My favorite desserts: damla sakızlı muhallebi (gum tree pudding) dressed with jam and sütlü irmik tatlısı (Milky Semolina dessert). Make sure to taste the apple tart and homemade liquor.

04--şeytanın-kahvesiŞeytanın Kahvesi
Sokak aralarında iyice gezip, yorulduğumuzda serinlemek için oturabileceğimiz bu kahve karşımıza çıkıyor. Tipik Ege kahvelerinden biraz daha modern döşenmiş bir mekan. Dışarıda yer alan bir masaya geçin, buz gibi bir “koruk suyu” söyleyin ve kendinizi biraz zamansız bu sokağın atmosferine bırakın.

Şeytanın Kahvesi Adres: Zekibey Mah. 13 Nisan Cad. No:4

Once you thoroughly explore all of the streets, you’ll come across a coffee place to quickly rest and recharge. A place that’s a little more different and modern from the typical Aegean coffee places. Pop a squat at one of the tables outside, order an ice-cold “verjuice” and surrender to the timeless atmosphere of this street.

Kvcii
Ayvalık’ın ilk “coffee shoplarından” biri. İç mekan dekorasyonu ile şehirli bir tarzı olan, konumu itibariyle de Ayvalık’ın mahalle kültüründen kopmadan kahve hizmeti veren bu kaliteli mekana uğrayıp, kitap eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kvcii Ayvalık Adres: İsmetpasa Mah. Cumhuriyet Cad. No 53

One of the first “coffee shops” in Ayvalık. With its interior design and city vibes, this place hasn’t ventured too far from the local culture. Visit this quality coffee serving site and sip on a cup of joe with a book in hand.

06--çingene-antik

Çingene Antik
Geçtiğimiz senelerde Ayvalık antika pazarı esnasında keşfettiğim Çingene Antik, antika severler için bir cennet sayılabilecek büyüklükte. Aradığınız birçok şeyi burada bulabilirsiniz. Yer aldığı sokağın paralelinde ve yakınlarında da antika dükkanları mevcut.

Çingene Antik Adres: Vehbibey Mah. Barbaros Cad. 8. Sok. 14/A

In recent years, I’ve roamed the Ayvalık antique flea market and discovered Çingene Antik: heaven for antique lovers. You can find most of the things you may seek right here. There are plenty of other antique shops around here including many on the street that sits parallel to this location.

Bademli Köyü: Zamanın Yavaş Aktığı Köylerden

09--pissa

Bademli, Dikili’nin biraz ilerisinde, Ayvalık’a arabayla yaklaşık 1 saat mesafede yer alan bir köy. Yerleşim alanlarının az oluşu, burayı kalabalık ve “popüler” yapmaktan alıkoymuş. Koyları arasında kalan yollar o kadar huzurlu ki, yolculuk hiç bitmesin istiyor insan. Köyün içinde yer alan birkaç kahvede yine Ayvalık’daki gibi karadut suları ikram ediliyor. Zeytin ve zeytinyağı bulabileceğiniz birkaç tane de dükkan mevcut.

Bademli’yi bence en özel kılan şeylerden biri buraya yavaş bir yaşamın hakim olması. Diğer güzelliği ise isimlerini belki de çok az duymuş olduğumuz koyları. “Pissa Koyubunlardan biri. Fame Beach isimli bir “beach club”ı, biraz ötesinde de Pissa Beach isimli daha bakir bir başka plaıj yer alıyor. Biz gittiğimizde ne yazık ki deniz biraz dalgalıydı ama özellikle durgunken denizin rengine, bembeyaz kumlarına hayran olmamak mümkün değil.

Karşınızda gördüğünüz Kalem adası ve birkaç tane adacık, onun arkasında da Midilli’nin silüeti… O kadar sakin bir koy ki burası, çok da bir olanak beklemeden sadece denizine ve doğasına teslim olacağınız bir huzur alanı gibi.

Bademli Köyü: The Village Where Time Drips Slowly
Bademli is a village that’s about an hour away by car from Ayvalık, a little further past Dikili. Because there hasn’t been too much development in this area, this spot has become the most crowded and “popular” spot. Surrounded by serene coves, you won’t want the road trip to end. A few of the coffee spots within this village serve black mulberry juice, similar to Ayvalık. Plenty of places to find olives and olive oil too.

One of the main things that makes Bademli special is its leisurely pace of everyday living. Its other elements of beauty include its little known coves. “Pissa Koyu (Cove)” is one of these. A little further down past a “beach club” named Fame Beach is Pissa Beach, a seldom visited beach. Unfortunately when we visited, the water was a bit wavy but when it’s calm it’s difficult not to fall in love with its incredible color and white beaches.

You’ll see Kalem adası (Kalem Island) and a few other islands scattered nearby across the way along with the silhouette of Midilli hidden behind… Such a calm cove in a space where one can completely surrender to the sea and nature.

05--sunarın-yeri

Gün batımına yakın saatlerde Bademli’nin belki de tek meze-rakı keyfi yapılabilecek restoranı Sunar’ın Yeri’ne gidiyoruz. Burada saatler süren (evet güneş de buradaki yaşam gibi yavaş batıyor) gün batımını izliyor, kendimize leziz kalamarlarından ve mezelerinden söylüyoruz. Burası da aslında bir koyda yer alıyor fakat diğer koylara kıyasla çok dar olduğundan denizi oldukça durgun ve sadece seyirlik. Suda zıplayan balıkları izlerken, bir yandan da rakımızdan yudumlayıp, ızgara ahtapot ve yoğurtlu patlıcanın tadına varıyoruz.

Sunar’ın Yeri Adres: Bademli Köyü Iskele Başı Dikili

As time inches closer towards the end of the day, we gravitate towards possibly the only place to enjoy meze-rakı in Bademli: Sunar’ın Yeri (Sunar’s Place). Here, we enjoy the everlasting sunset (and yes, the sunsets are just as slow as time here) and order delicious calamari and cold appetizers. This place is actually part of a cove but because it’s smaller compared to the others, its still water is something spectacular. We savor the moment as we watch the fish jumping in and out of the water while sipping on rakı, and tasting the grilled octopus and eggplant with yogurt on the side.

Cunda Adası: Yıllara Karşı Koyan Ada

cunda

Çok değişmeyen adalardan biri de Cunda Adası. Diğer ismiyle “Alibey Adası” Ayvalık koyunun içinde yer alan adalardan yerleşime açık olan tek ada. Türkiye’nin “ilk boğaz köprüsü” (1964) diye adlandırılan köprü Alibey ve Lale adalarını birbirine bağlıyor. Cunda Adası’nda yaşayan büyük çoğunluk mübadele zamanı Girit ve Midilli adalarından göç etmiş Türklerden oluşuyor.

Şimdilerde, tatil için daha sakin bir Ege tercih edenlerin ziyaret ettiği adada gitmediğimiz 2 yılda neler değişmiş diye dar sokaklarında keşfe çıkıyoruz.

Cunda: The Timeless Island
One of the islands that hasn’t changed a whole lot is Cunda Adasi. Also known as “Alibey Adasi”, this is the only island located within the Ayvalık cove where people reside. Turkey’s “First Bosphorous Bridge” (1964) ties Alibey and Lale island to one another. Majority of the people living on Cunda Adasi began with Turks that immigrated from Girit and Midilli islands during the trading era.
And now, we will explore the island that we haven’t visited in over 2 years and go down the list of places hidden in the tight streets for those of you who prefer a calm version of the Aegean for vacation.

kilise

Taksiyarhis Kilisesi
Bu kilise yıllar önce bitap bir halde -yine de meraklıların ziyaretine açık- yine aynı yerinde duruyordu. Bu seneki gezimizde de gördüğümüz üzere Koç Müzecilik vakfına tahsis edilmiş ve geçtiğimiz yıllarda da restorasyonu tamamlanmış. Bazilika tipinde, Neo Klasik mimari tarzında 1873 yılında inşaa edilen kilise/müzeyi muhakkak görün derim. Pazartesi günleri kapalı olduğunu da unutmayın.

Taksiyarhis Kilisesi (Church)
Despite being worn-out over the years, this church is still sitting in the same place and open to those who are curious. During our tour this year, we saw that it has been taken over and completely renovated by the Koç Museum Foundation. Made in 1873 with its Basilica style and Neoclassical architecture, this museum is a must see. Don’t forget that it’s closed on Mondays.

Sevim ve  Necdet Kent Kitaplığı / Agios Yannis Şapeli
Koç Müzecilik vakfının restore ettiği bir diğer yapı da Agios Yannis Şapeli. İçinde geçmişte de, dini kitapların yer aldığı kitaplığı şimdilerde “kent kitaplığı” olarak değiştirilmiş ve içi restore edilmiş. Arkasındaki değirmen de aynı şekilde restore edilerek 2007 yılında yeniden açılmış. Yanında yer alan kafesinde (Panorama Kafe) gün batımını izlemeyebilirsiniz. Ayrıca kitaplık kısmını gezmek ve değirmenin terasından manzaraya bakmak çok keyifli.
Kitaplık Pazartesi hariç her gün: 09:00 -17:30 arası açık. Giriş ücretsiz.

Sevim ve  Necdet Kent Kitaplığı Adres: Garip Sok. No: 5 

Sevim ve Necdet (Town Bookstore) / Agios Yannis Şapeli
Another structure that the Koç Museum Foundation has restored is Agios Yannis Şapeli. A place that once held religious literature is now the “town bookstore” with its renovated interior. The mill situated behind was also restored and was opened to the public in 2007. The cafe located next door (Panorama Kafe) is perfect for watching the day come to a close. Aside from that, wandering the bookshelves and absorbing the view from the terrace on the mill is especially enjoyable.

Bookstore Open Everyday Except Monday: 09:00 – 17:30. Free Admission

03--vino

Vino Şarap Evi
Kırmızı kareli örtüleriyle hemen dikkatimi çeken ve sanki İtalya’nın küçük bir kasabasındaymışım gibi hissettiren bu kafede ev yapımı şarap ve likörlerden tadabilirsiniz. Zeytinyağlı meze seçenekleri de sunan, Cunda’nın klasik rakı-meze restoranlarından farklı bu aile işletmesine, hafif esintili bir akşamüstü şarap keyfi için uğrayın.

Vino Şarap Evi Adres: Cumhuriyet Cad. No: 8

With its eye-catching red checkered tablecloths, you can sit at this cafe and try their homemade wine and liquor and pretend you’re in an old Italian village. Complete with olive oil based cold appetizers, make sure to visit this classic Cunda rakı-meze (cold appetizer) restaurant for a breezy wine tasting evening.

01-saklı-bahçe

Saklı Bahçe / Altay Butik Otel
Çok şirin bir butik otel içinde yer alan “Saklı Bahçe” Cunda’nın bir elin parmağını geçmeyecek sayıda mekan seçenekleri arasında en sevdiklerimizden. Gölge altında oturup taze limonatasından yudumlarken, dışarıdaki kalabalıktan sıyrılıp, kendinizi bahçenizde hissedebilirsiniz.

Kahvaltı ve akşama doğru içki ile atıştırmalıklar sunan Saklı Bahçe’nin içinde yer aldığı Altay Butik Otelde butik otel arayanlar için yerinde bir tercih olabilir.

Saklı Bahçe / Altay Butik Otel Adres: Namık Kemal Mah. Ayvalık Cad. No:18

Located inside a very cute boutique hotel, “Saklı Bahçe” is one of the very few places that we happened to love on Cunda. Sit under a shady spot in their garden and sip on some lemonade while escaping the crowd.
Perfect for breakfast and drinks or snacks for later in the day, Saklı Bahçe is located inside “Altay Boutique Hotel”; a boutique hotel ideal for those who are looking for a place to stay.

02--taş-kahve

Taş Kahve
Adanın sahilinde yer alan eski kahve, tavanında uçuşan kırlangıçları ve serin havasıyla ünlü. Pencerelerinde yer alan renkli vitray camlarının arkasından sahili izlerken, ev yapımı soğuk limonatasından içmek ve meşhur Ayvalık tostundan yemek olmazsa olmazlarımızdan! Tabii bir de kağıt oyunu oynarken tatlı kavgalar tutulan amcaları izlemek…

Taş Kahve Adres: Cunda Sahil Yolu

An old coffee shop located on the shore, this place is famous for its breezy air and the birds that flutter around the ceiling. Gazing at the seaside through the colorful stained glass while enjoying their homemade lemonade and noted Ayvalık toast are a must! And of course witnessing a playful fight between the elderly locals over a game of cards…

11--girit

Lal Girit Mutfağı
Cunda’da sayısı fazla olan rakı balık restoranlarının arasına biraz daha yerel bir alternatif koymak isteyenlere Lal Girit Mutfağı’nı tavsiye edebilirim. Aile işletmesi olan Lal Girit Mutfağı’nda Girit mezeleri ve zeytinyağlı yemekler bulabilirsiniz. Girit Lokumu (patlıcan yemeği), börülce, kabak yemeği ve kabak çiçeği dolması gibi ağız sulandıran seçenekler var.

Lal Girit Mutfağı Adres: Mithat Paşa Mah., No:20

I would recommend this for those of you who are looking for something a little more locally alternative compared to the numerous rakı balık restaurant options in Cunda. At the family run “Lal Girit Kitchen”, you’ll find a variety of Girit meze’s and olive oil based dishes. The Girit Lokumu (eggplant dish), beans, zucchini dishes, and stuffed zucchini are just a few of the options that are enough to make your mouth water.

10--sokaki

Sokaki Restoran Kafe (Costa’nın Yeri)
Normalde sahildeki balıkçıları tercih ederdik, bu seferde bir değişiklik olsun diye sahilin bir arka sokağında yer alan restoranlardan birine; Sokaki Restoran’a geldik. Yine bir başka aile işletmesi olan restoranın sahipleri Yunan. Haliyle Yunan mezeleri ve Yunan müzikleri bizi karşılıyor. Servis kalitesine çok önem veren bu mekanda, çok lezzetli “Saganaki (kızarmış peynir), Greek Salad, şarap soslu sübye ve güveçte midye yedik. Sokakta yer almasından kaynaklanan samimi ortamı ve klasik mezeleriyle de denenebilir bir mekan.
Not: Tatlı servisleri yok fakat süzme yoğurt üzerinde gelen fıstık reçelini ve rakomelo likörlerini kesinlikle tavsiye ederim!

Sokaki Restoran Adres: Zafer sokak No:6

Normally, we would prefer the fish places located by the water but this time we decided to try something hidden in the side streets just for a change of pace; so we came to Sokaki Restaurant. Another family run place but this time by a Greek family. The Greek meze’s and music welcomed us with open arms. In a place that pays specific attention to quality service, we tried the delicious “Saganaki” (fried cheese), Greek salad, şarap soslu sübye (squid in a wine sauce) and güveçte midye (mussel stew). With seating space right on the street setting the atmosphere and the classic meze’s, this is a place you may want to try.
Note:They do not serve dessert however the süzme yoğurt üzerinde gelen fıstık reçelini (strained yogurt with nut jam) ve rakomelo liquor are definitely recommended!

Related posts: