EKMEK ÜSTÜ LEZZETLER

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

EKMEK ÜSTÜ LEZZETLER – VOL 1 // TASTES ON BREAD SLICES – VOL 1
Yazı ve Fotoğraflar: Zeynep Dinç
Article&Photos by  Zeynep Dinç

foto4

‘Ekmek üstü’ lezzetler, modern zaman mutfağının vazgeçilemez tarifleri. İster bruschetta, crostini, toast ya da tartine olarak adlandırılsın, ister kelime dağarcığımıza daha önceden girmiş kanepe (canape), bence en güzel isim ‘ekmek üstü’. Hem bir Akdeniz ülkesi olmanın tazeliğini ve pratikliğini taşıyor bu isim, hem de geleneklerinden kopmamışlığı, büyükannelerimizin tereyağ üstü reçellerini anımsatıyor bana.
Yaratıcılığın sonu yok ‘ekmek üstü’nde. Az malzeme ile kısacık bir zaman diliminde harika sunumlar ve farklı lezzetler yaratmak mümkün. Benden size, keyifli sohbetlere eşlik edecek birkaç tarif…

Tastes ‘On bread slices’ are irreplaceable recipes of modern life kitchen. They are introduced as bruschetta, crostini, toast, tartine or canape, but according to me the best name is ‘ekmek üstü (on bread slices)’. This name both carries the freshness and practicalness of living in a Mediterranean country, and reminds the conventionality (like grandmothers’ butter and jam on bread slices).
There is no end of creativity on bread slices. It is possible to create stunning  presentations and different tastes with a few materials in a short time. I offer you some of my recipes.

instagram.com/homemade.is.happiness

Pancar & Peynirli Atıştırmalıklar // Snacks with Red Beet & Cheese
Pancar, çok önemli bir betalain kaynağıdır. Yani antioksidan (serbest radikallerden koruyan), antienflamatuar (iltihapla savaşan) ve detoksifikasyon (arınma sağlayan) desteği sağlayan bir besin maddesidir. Bu tarif, pancarı işlenmemiş (çiğ) tüketebilmek için oldukça kolay ve pratik. Pancar ve yoğurt harika bir uyuma sahip. Ayrıca pancar ve peyniri yoğurarak yaratacağınız ‘pembe peynir’ çok lezzetli olacak…

Beet is an important source of betalains that provide antioxidant, anti-inflammatory and detoxification support. This recipe is so easy and practical to consume raw beet. Beet and yoghourt have a great harmony together. In addition, the pink cheese that we create with kneading beet and cheese is so delicious.

foto5İhtiyacınız olanlar / You’ll need:
* Tam tahıllı ekmek ya da tam buğday ekmeği / Whole-grain bread or whole-wheat bread
* Keçi peyniri, lor peyniri veya beyaz peynir / Goat chesse, curd cheese or feta cheese
* Süzme yoğurt / Strained yoghourt
* 1 adet pancar / 1 red beet
* Biraz semizotu / Some purslane

Hazırlanışı / Here’s how:
* Ekmeği dilimleyin. / Slice the bread.
* Ekmek dilimlerine yoğurdu sürün. / Spread yoghourt on bread slices.
* Pancarı dilimleyin ve pancar dilimlerini yoğurtlu ekmeğin üzerine koyun. / Slice the beet and put beet slices on bread slices with yoghourt.
* 2 dilim pancarı küçük küçük doğrayın. Pembe rengi ve harika lezzeti yaratmak için peynirle iyice yoğurun. / Cut 2 of the beet slices into small pieces and knead them with cheese to create the pink color and a delicious taste.
* Pembe peyniri de ekmek üstündeki pancarın üzerine koyun. / Put the pink cheese on the beet slices of bread.
* Taze semizotu dalları ile servis edin. / Serve them with some fresh purslane.

Cevizli Ekmek Üstü // Bruschetta with Walnuts

foto3Bu tarif, çocukluğum kokuyor. Annemin pazar kahvaltılarına özel tarifi. Bir iki modern dokunuşla bu Ege tarifini paylaşıyorum.
This recipe smells like my childhood. It is my mother’s special recipe for sunday breakfasts. I share this Aegean recipe with a modern touch.

foto1İhtiyacınız olanlar / You’ll need:
* Tost ekmeği / toast bread
* 3 yemek kaşığı domates salçası (mümkünse ev yapımı ya da organik) / 3 tablespoons tomato sauce (if possible homemade or organic)
* 100 gram dövülmüş ceviz / 100 gr crushed walnut
* 2 diş sarımsak (dövülmüş ya da küçük dilimlenmiş) / 2 cloves of garlic (crushed or small sliced)
* Kuru nane, kekik, tuz / dried mint, thyme, salt
* 1 yemek kaşığı su / 1 tablespoon water
* 1 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı / 1 tablespoon extra virgin olive oil
* Biraz maydanoz / Some parsley

Hazırlanışı / Here’s how:
* Dövülmüş ceviz ve baharatlardan birazını servis için kenara ayırıp tüm malzemeleri tavada çok kısık ateşte 2 dakika pişirin. / Place some crushed walnut and spices aside and stew all the ingredients together in a pan for 2 minutes.
* Tost ekmeği bilimlerini karelere bölün ya da yuvarlak kesin. / Divide the toast bread slices into squares or cut a round slice.
* Cevizli harç oda sıcaklığına gelince ekmek dilimlerinin üzerine sürün. / When the sauce comes to room temperature spread it on bread slices.
* Üzerlerine dövülmüş ceviz, baharat serperek ve maydanoz koyarak servis edin. / Serve them with crushed walnut, spices and parsley.

 

Related posts: