Ekşi Maya Ekmeği Yapan Adresler

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Ekşi Maya Ekmeği Yapan Adresler // Sourdough Bread Spots
Reviewed by Deniz Yılmaz Akman

Ekşi maya kullanılarak yapılan ekmekler günümüzde daha ulaşılabilir. Annelerimizden aldığımız doğal maya yanında, bazı mekanlarda da üretilen bu ekmekler hem çok lezzetli, hem de çok sağlıklı. Ulaşabileceğimiz belli başlı “ekşi maya”lı ekmek yapan yerler listemiz:

Breads baked with sourdough are more accessible these days. Made with the natural yeast shared by our mothers, the breads made at some of these locations mentioned below are not only delicious but also healthy. Here is a list of certain places that bake local sourdough bread that you can sink your teeth into:

ninoNino
Teşvikiye, Hüsrev Gerede Caddesi’nin en yeni yıldızı Nino’ya adım attığınız anda, burnunuza fırından yeni çıkmış ekmek kokuları gelmeye başlıyor. Raflarında dizili ekmek çeşitlerini görünce seviniyoruz; çünkü başka hiçbir yerde görmediğimiz çeşitler mevcut Nino’da. Adaçaylı, kızılcıklı, kahveli, altın buğdaylı, Alman ve daha birkaç çeşitte ekşi maya ekmeği bulabilirsiniz. Yine ekşi mayadan yapılan çıtır kruvasanları, Fransızların vazgeçilmezi “Brioche”u ve güne başlarken kruvasan yanında iyi gidebilecek taze kahveleri ile bu mekan şimdiden gönlümüzü kazandı.

Nino Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:45/A Teşvikiye

naan-bakeshopNaan Bakeshop
Moda’da bulunan Naan Bakeshop, karakteri itibariyle huzurlu, kafanızı dinlemek veya arkadaşlarınızla sohbet etmek için uygun bir mekan. Tabii ekşi maya ekmeklerinin lezzetini de atlamamak lazım. İsterseniz bu günlük çıkan ekmeklerden eviniz için alabilirsiniz, isterseniz de üstüne sürmelik leziz mezeleriyle beraber burada oturup yiyebilirsiniz.

Located in Moda, Naan Bakeshop, is the home to a calm atmosphere and the perfect location for peace and quiet or just a casual gathering with friends. Of course, let’s not forget the toasted flavor of their sourdough breads. You can either choose to take home a freshly baked loaf or dine in and enjoy it with some local cold appetizers on the side.
Naan Bakeshop Adres: Caferağa Mah., Moda Cad., No 113, Kadıköy

240-derece240 Derece
Çocukluk arkadaşları Metin ve Cem’in yıllarca gezerek, tadarak edindikleri deneyimleri sonucunda 240 Derece doğmuş. Ekmeklerin sade ve doğal yollardan üretildiğini ve kalitesini anlamak bir ısırıkta mümkün olsa da, asıl bizi cezbeden ekmeğe verdikleri lezzet ve çeşitliliği. Web siteleri üzerinden sipariş vermek mümkün: Link

Childhood friends Metin and Cem decided to create “240 Derece” after the long journey of traveling, exploring and tasting different style of breads from different lands. It’s easy to tell how their breads are produced in healthy, natural ways but also it’s enough to be impressed by their delicious taste & varieties in a bite. You can order on their website.

Kantin
Yılların, ruhunu eskitemediği mekanlardan biri de Kantin. Nişantaşı ve Bebek şubeleri bulunan mekanda Türk yemeklerinin yeniden yorumlandığı tatların yanı sıra; ekşi maya ekmekleri de önemli bir yere sahip.

Kantin is a place that will just never get old. With its multiple locations in Nişantaşı and Bebek, this place redefines classic Turkish tastes in a new way and their sourdough breads are especially noteworthy.
Kantin Adres: Akkavak Sok. No: 30, Nişantaşı
Cevdetpaşa Cad.43C, Bebek

Neolokal
Slow Food denilince aklımıza gelen ilk mekanlardan olan Neolokal, eski Osmanlı Bankası olan Salt Galata binasının içinde bulunuyor. Ürün seçiminde organik tarıma önem veren ve kendi kültürümüzün tatlarını ön planda tutan mekanın kendi ürettiği ekşi maya ekmekleri de denemeye değer.

When we talk about Slow Food, Neolokal is one of the first places that comes to mind. It can be found inside SALT Galata, located in the historic Ottoman Bank. With their careful selection of organic ingredients while paying attention to preserving the tastes of our culture, the sourdough breads they bake here are definitely worth a try.
Neolokal Adres: SALT Galata , Bankalar Cad. Karaköy

Yeni Lokanta
Kumbaracı Yokuşu’nun hemen girişinde bulunan Yeni Lokanta; şefi ve kurucusu Civan Er’in, Türk mutfağını yeniden yorumlayarak oluşturduğu menüsü dışında, ekşi maya ekmekleriyle de adından söz ettiriyor. Bembeyaz örtüleri üzerinde yediğiniz “lokanta” yemeklerinden sonra da, barına geçip bir iki kokteyl denemenizi tavsiye ederiz.

Located at the entrance of Kumbaracı Yokuşu, Yeni Lokanta is a place run by Civan Er, chef and entreupeneur. Besides the innovative menu that he creates, he swears by his sourdough baked breads. After you’ve dined at their lavish tables covered with their fine table cloths, move on over to the bar to enjoy a few of their cocktails.
Yeni Lokanta Adres: İstiklal Cad. Kumbaracı Yokuşu Sok. No:66

Ali Erol // “Ada Ekmeği”
Alishiro ismiyle bilinen Ali Erol’un elinden çıkan leziz ekmekleri, kendi yerinde tatmak isterseniz Bozcada’ya gitmeniz gerekir. Patiska Bağ Evi’nde sunulan bu ekmekleri elbette yerinde deneyimlemek daha bir keyifli. Eğer yakın zamanda Bozcaada’ya gidemeyecekseniz sipariş verebilirsiniz. Özel ambalajında sunulan bu ekmekler “ada ekmeği” ismiyle öyle ün salmış ki sipariş için bir süre beklemeniz gerektiği bilgisini de verelim… Cevizli tam çavdarlı ekmek, açık ara favorimiz.

If you want to taste the handmade breads made by Ali Erol, also known as Alishiro, then you will have to make a trip to Bozcaada. Enjoying these hand crafted breads in-house at the Patiska Villa is especially enjoyable. If you can’t make it to Bozcaada anytime soon, you’ll be glad to know that you can put in an order. With its special packaging, these breads have grown to be known as “the island bread” and due to its popularity, may make you wait a while until you can get your hands on some… Walnut and whole rye are some of our favorites.
Patiska Bağ Evi Adres: Kocamış Deresi Mevkii Bozcaada
Özel sipariş için (for orders): alierol78@gmail.com

Gökhan Özgen // Gogos’ Bakery
Artisan tatlı, peynir ve ekmek yapımına odaklanan şeflerden biri Gökhan. Ekşi mayalı ekmekleri de üzerine çalışıp, uzmanlaştığı şeylerden biri. Eğer denemek isterseniz, sipariş verebilirsiniz.

Creating artisan tastes, cheeses, and breads are the focus of Chef Gökhan. Working with sourdough breads are something he’s been perfecting for a while now. If you’d like to try, put in an order soon.
Sipariş için (for orders): gogosbakery.com

Not: ilk 3 görsel bleubirdblog.com adresinden alınmıştır.

Related posts: