Eski Foça: Viva la Siesta!

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Eski Foça: Viva la Siesta! // Old Foça: Long Live Naptime!
Written by Murat Can Uysal

foto1

Tıpkı başlıkta olduğu gibi içimden bir sevinçli nida yükseliyor. Yaşasın tatil, yaşasın siesta! Peki beni bu denli mutlu ve huzurlu kılan, bu sözü söyleten ne derseniz?  Cevabı sakin, dingin, huzurlu güzel Eski Foça’da saklı.

Eski Foça, her zaman yeniden keşfedilmeyi bekleyenler listemde duruyordu. Ama bir türlü fırsatını yaratıp gidememiştim. Eski Foça çocukluğumun anılarında sadece soğuk denizi ve Akdeniz foklarıyla kalmış, yazlıkçıların gittiği klasik ve güzide bir sahil kasabasıydı. Lakin bu gidişimde Eski Foça beni çok farklı karşıladı.

I am choking up with joy inside just the way I was at the beginning of this trip. Cheers to a vacation, cheers to napping! Okay, but what do you think it is that’s making me so happy and peaceful? The answer lies in the calm, serene, and peaceful Old Foça.
Old Foça was always sitting on my list, waiting for me to set off on a journey to discover it. But I couldn’t seem to organize a time to go. What I remember of Old Foça is what’s left of my childhood memories; the cold sea, the seals of the Mediterranean,  memories, local visitors for the summer holiday, and its classic and notable beach town. However, this time I greeted Old Foça in a completely unexpected way.

foto2

Kulağımda Lara Di Lara’nın “Oraya Doğru” albümü, içimden şarkıları mırıldanırken Eski Foça, beni değirmenleriyle selamladı. Tarihi konusunda tam olarak bir netlik olmasa da 18.YY’dan kaldığı söylenen yel değirmenleri döneminde 27 taneyken şimdilerde sadece üçü zamana meydan okuyor. Kıvrıla kıvrıla indiğimiz yolda engin bir maviyle karşılaşıyorum. İçim huzur ve mutlulukla dolu. Neden olmasın ki… Bir kez daha sorguluyor insan: denizsiz bir yerde yaşayabilir miyim?

Lara Di Lara’s album titled Oraya Doğru (“That Way”) occupies my eardrums while I hum along as Old Foça welcomes me with its mills. Even though there isn’t much clarity in terms of its history, it’s known that there are only 3 windmills left from what used to be 27 that date back to the 19th century. As we curve downward through the streets, I come across a vast blueness. I am suddenly filled with happiness and tranquility… You may ask yourself: Can you really live somewhere far from the sea?

foto4
İlk olarak Eski Foça’yı keşfim çarşısıyla başlıyor. Çarşı; tipik, küçük bir Ege çarşısı. Çarşı içinde çok çeşitli dükkanlar ve kafeler var. Benim gözüme çarpan Cafe Gramafon oldu. Nostaljik görüntüsü ve tahta sandalyeleriyle çarşıda kısa bir mola için güzel bir alternatif.

I begin to discover Old Foça by starting with the town square. The main market area is a typical little Aegean market place. The square is filled with a variety of stores and cafes. The one place that stuck out to me was Cafe Gramafon. With its nostalgic feel and wooden chairs, this place is the perfect alternative for a short break.

Rota 1 // Route 1

foto6

foto3Marina ve kale çevresini kapsayan rotada ilk durak eski Foça evleri olmalı. Rum mimarisinin ağır bastığı 1800’lere tarihlenen evlerin arasında fotoğraf çekerken kaybolabilirsiniz. Yükseklikleri fazla olması nedeniyle “kule evler” olarak da adlandırılıyorlar. Her biri ayrı renge sahip panjurları ve mimarileriyle başınızı döndüren bir estetiğe sahipler. Özellikle marinanın karşı kısmında, Akdeniz Foku anıtının ardındaki ikiz villaların bahçelerine ve mimarisine hayran kalacaksınız.

On the route around the marina and the castle resides the historical houses of Old Foça. With a heavy Greek influence on its architecture, you can get lost admiring and photographing these houses that date as far back as the 1800s. Recognized for their height, they are usually known as the “tower houses”. Each one decorated with different colored shutters and architecture, these houses will make your head spin with their unique esthetic. You will especially admire the garden and architecture that sits past the Mediterranean Seal monument across the marina.

foto7Akdeniz foku anıtını arkanıza alıp sahili sağ taraftan takibe aldığınızda karşınıza ihtişamlı Foça Kalesi çıkacak. “Dış Kale ya da Ceneviz Kalesi” olarak da adlandırılan, savunma amaçlı kullanılmış Foça Kalesi, kaynaklara göre 1678 yılında bölgeyi korumak için stratejik bir noktada yapılmış. İçinde bulunan;  açık hava tiyatrosu olarak kullanılan bölüm ise Osmanlı Dönemi’nde kayıkhaneymiş. Kalenin içerisinde çok fazla eser bulunmasa da panoramik bir Foça manzarası sunuyor.

Once you pass the Mediterranean seal monument and walk with the sea on your right side, you will come across the magnificent Foça Castle. Also known as “Exterior Castle or Genoa Castle”, this site was built strategically to be used as a defensive quarter in 1678 to protect the local area. Inside is an open air theater that was originally used as a boathouse during the Ottoman era. Even though there’s not much to look at inside the castle, it’s still a prime spot that presents a panoramic view of Foça.

foto8Ancak Foça kalesinin üst kısmında öyle bir sokak yer alıyor ki… Size nostaljik bir Foça vaadediyor. Arnavut kaldırımı taş bir sokakta, yan yana dizilmiş restoranlar ve evler muhteşem bir görüntü sunuyor. Bu sokakta ise gurmelerin ve seyahat yazarlarının önerisi Fokai Balık Restorana uğramalısınız. Mezeleri çeşitli, balıkları taze. Manzarası da cabası.

Only on top of Foça Castle can you see a street such as this… One that gives you a nostalgic taste of Foça. The scene is set with an Albanian cobble stone road filled with a string of restaurants and houses. One place that is considered a must try by gourmet experts and travel writers is Fokai Balık Restoran (Fokai Fish Restaurant). Filled with a variety of meze’s (cold appetizers), and fresh fish. And the view brings it all together.

http://www.fokaibalik.com/

Rota 2 // Route 2

foto9İkinci rota olarak; balıkçı teknelerinin sıra sıra dizildiği, tipik Ege kasabası görünümüyle içinizde büyük bir dinginlik yaratacak; Eski Foça İskeleyle gezinize başlayabilirsiniz.

Kalenin surlarının arka kısmında yer alan bu rotada ilk durak Girit usülü dondurmalarıyla ünlü Nazmi Usta olmalı. Yaz-kış uzun kuyrukların oluştuğu bu şirin dondurmacının tahta sandalyelerine kurulun ve manzaraya karşı dondurmanın tadını çıkarın. Önerim Borovinka ve tahinli dondurma.

As a second route, you can start by the Old Foça Pier where you will view a line of fishing boats and a typical Aegean village that will breathe serenity into you.
Behind the walls of the castle lies the first stop on this route: Nazmi Usta, famous for its Crete style ice cream. Try to look past the fact that you will face long lines no matter what season is and relax on the cute wooden chairs of this ice cream parlor to enjoy the view. I personally recommend the Borovinka and Tahini flavors.

foto5Dondurmaları yedikten sonra, Eski Foça’yı keşfetmek için sahil şeridindeki mimariyi fotoğraflayabilirsiniz. Palmiyelerle çevrili bu sahil şeridi tahta iskelelerle kaplanmış. Buradan denize girmek çok keyifli. Deniz, çok temiz ve berrak ama biraz soğuk.

After you’ve tried the ice cream, you can explore Old Foça by strolling along the seacoast and taking photos of the architecture.  Decorated with palm trees, this seacoast is surrounded by wooden walkways by the pier. It’s very pleasant to dip into the water from here. The water is very clean and clear but also a bit chilly.

foto10Sahil şeridinde eski Rum evlerini fotoğraflarken hemen gözünüze çarpacak bir otelden de bahsetmeden olmaz. Çivit mavi panjurları, pembe çiçekleriyle göz kırpan Lola 38 Hotel Eski Foça’da restorasyonu ve kimliğiyle en güzel otellerden. 1891 yılında Rum bir armatörün evi olarak yapılmış olan, Urgun ailesi tarafından restore edilerek butik otele dönüştürülen Lola 38 Hotel, sahilde Reha Midilli Caddesi üzerinde.

Aside from capturing photos of the old Greek houses around the seacoast, it’s impossible not to mention the story of the following eyecatching hotel. As it poses with its indigo blue shutters and winks with its pink flowers, Lola 38 Hotel is one of the most beautiful restaurant-hotel’s in Old Foça. Originally built for a Greek ship owner in 1891, this place was later renovated and restored by  the Urgun family and turned into a boutique hotel called Lola 38 Hotel located on Reda Midilli Street.

http://www.lola38hotel.com

Related posts: