explore // Deniz Orkuş

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Deniz Orkuş – On the exhibition Dragon…
An inspirational “collective” space; Inside Kolektif House, Galeri Binyıl featured an eye catching exhibit recently : Dragon. Continue reading to find out what we asked Deniz Orkuş about the “Dragon” exhibition.

Can you talk about your Dragon exhibition at Galeri Binyıl? What’s the theme and how long did it take to create?
This Dragon exhibit came about from my past work. Loaded with an internalization and self awareness, it’s an exhibit that reflects me from within. At the same time, it harbors a development of energy. I can say that the project appeared from an eternally ongoing production process.

The materials used in this exhibit were collected through recycling, correct?
This exhibit is based on the previous 15 years of my work, keeping focus on the way I reinvented concept of “recycling”. It highlights the significant historical and socioeconomic events involved as well as the way materials are being reused. It also encompasses how the things we live are constantly in repetition like wars, conflicts, cycles, etc.

Can you talk a little about the formation process of Dragon?
The timing of these two exhibits emerging was really fast but also parallel with my internal journey. It incorporates my preparation period for the Italy and London Biennale as well as local and international art forums.

The theme for our issue is “slow living” … What would you say is the tempo of your life?
Even when my life speeds up from time to time, I always prefer to create a calm and still space for my art work where I can make slow and steady decisions. Right now I’m in a period of my life where it’s very important that I feel present in the moment as much as I possibly can.

Are there any young artists on the rise in Turkey that you admire?
I find Eda Akaltun’s recent graphic design work incredibly impressive.


04Deniz Orkuş - Dragon Sergisi Üzerine
İlham verici “kolektif” mekanlardan olan; Kolektif House içinde yer alan Galeri Binyıl’da geçtiğimiz günlerde dikkat çekici bir sergi vardı: Dragon. Deniz Orkuş’un “Dragon” serisi hakkında merak ettiklerimizi sorduk, iyi okumalar.

Galeri Binyıl’daki serginiz Dragon’dan bize bahsedebilir misiniz? Teması nedir, ne kadar sürede oluşturdunuz?
Dragon serisi geçmişteki işlerimden oluşuyor.  Daha içsel ve farkındalık yüklü, kendimi ifade eden bir seri. Aynı zamanda gelişim gösteren bir enerjiyi barındırmakta. Böyle olunca zamansız  devam eden bir üretim sürecinde ortaya çıktı diyebilirim.

Bu serideki materyaller de geri dönüşümden yola çıkarak bir araya getirildi değil mi?
Bu seri daha önceki 15 yıla dayanan çalışmalarımda, “geri dönüşüm” kavramıyla kurguladığım işlerde; tarihsel ve sosyo ekonomik olayların tekrarı ve beraberinde malzemenin de yeniden kullanılmasını kapsıyor. Aynı zamanda yaşadığımız her olayın yeniden tekrarlanması, savaşlar, krizler vb. döngüleri kapsamaktadır.

Dragon’un oluşum sürecinden bahseder misiniz?
Bu planlanan iki sergi gerçekten zamanlama olarak benim içsel yolculuğumla paralel olarak, hızlı bir şekilde ortaya çıktı. Bu döneme hazırlanma sürecim İtalya ve Londra Bienalleri ve yurt içi ve yurt dışındaki sanat fuarlarındaki katılımlarımı kapsıyor.

Dergi temamız “yavaş yaşam”… Sizin hayatınız nasıl bir tempoda seyrediyor?
Benim hayatım zaman zaman hızlansa da sanat çalışmalarım için her zaman dingin ve sakin bir ortamda, yavaş ama kararlı, hissettiğim gibi olmayı tercih ediyorum. Bu dönemde de mümkün olduğunca anı yaşamak ve hissetmek benim için çok önemli.

Türkiye’de özellikle de son zamanlarda yükselişte olan genç sanatçılar arasında sevdiğiniz isimler kimler?
Son yıllarda Eda Akaltun’u grafik tasarımı alanında inanılmaz başarılı buluyorum.

 

 

Related posts: