Explore Guide // Lisbon

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Available both in Turkish&English.
Diğer Şehir Rehberleri İçin Tıklayın.
For the other Explore Guides: Link

foto1

İstanbul gibi keşfedilmesi gereken birçok yüzü olan Lizbon’da görülecek, yapılacak ve yaşanacak çok şey var. İşte bizim favorilerimiz.
As in Istanbul, there are different faces of Lisbon which probably need more than a week to discover, and there are many things to see, try, live. Here are our favourites relate to this bright city.

YEME-İÇME
FOOD // DRINK

foto2

foto4

Lizbon’da her şeyi, her yerde bulmak oldukça kolay, çünkü her zevke göre restoran mevcut. Bazı “olmazsa olmaz” tatlar:

  • Bacalhau en sık karşınıza çıkacak olan yerel lezzet. 1000’e yakın pişirme tekniği olan morina balığını farklı malzemelerle karıştırılmış olarak göreceksiniz. “Tasca” (tavern) denilen yerel lokantalarda ve restoranlarda bulmanız mümkün.
  • Fado barlarında müzik eşliğinde “petiscos” denilen mini atıştırmalık mezelerden deneyebilirsiniz.
  • Eğer kişniş ve sarımsak sevmiyorsanız, garsona muhakkak belirtin. Çünkü Lizbonlular yemeklerin çoğunda bu ikiliyi kullanmayı seviyor.
  • İçecek olarak tatlı Porto şarabını, Porto’ya kıyasla daha asidik olan Verde şarabını ve Ginjinha vişne likörünü tadabilirsiniz.

*Yemek pazarlarına meraklıysanız, size bir sürü yerel tat seçeneği sunan Mercado de Campo de Ourique’yi gezin. Yan yana sıralanmış bu restoranlarda geleneksel Portekiz yemeklerinden tutun, sushi, burger gibi seçenekler bulmak mümkün.
*Modern bir petsicos (meze) deneyimi için O Poleiro restoranı,
*Rahat ve samimi bir atmosferde birbirinden farklı mezeler sunan Bairro Alto bölgesindeki Taberna Portuguesa,
*Yerellerin öğlen yemeklerini yediği “tasça” tarzındaki esnaf lokantası O Tasco do Vigario,

foto3
*Fado şarkıcılarından Maria’nın evi olan, kaliteli canlı Fado müziği ve lezzetli Portekiz mezeleriyle Maria da Mouraria,
*The Independente isimli hotel’in yanında yer alan ve aynı kolektifte yer alan, modern menülü ve terasından nehir manzaralı Insolito,
*Bira ve deniz ürünleri konsepti için Cervejaria Ramiro,
*Portekiz tatlarını sunduğu 2 çeşit tadım menüsüyle, iki Michelin yıldızlı Belcanto,
*Meşhur Portekiz tatlısı Pastel de Nata yemek için Pasteis de Belem pastanesini tavsiye ederiz.

You can find and eat anything you want in Lisbon. Bu there are some musts!

  • Bacalhau is a first must, which you can find almost in every restaurant, and “tasca” (tavern). It has more than 1000 types, made with cod fish and mixed with different ingredients.
  • In Fado bars/restaurants you should definitely try “petiscos” Portuguese type of mezze-tapas.
  • If you don’t like coriander and garlic, you’ll probably better to ask the waitress if the dish you choose includes these. Because Portuguese people seem to like these two.
  • You can taste Porto wine, Verde wine and Ginjinha cherry liquor in Lisbon.

*If you’re interested in local food markets, you should take a visit to Campo de Ourique where you can find traditional restaurants and bistros. There are seafood tapas, burgers, Portuguese food, sushi, and pastries in these restaurants.
*If you want to experience modern “petiscos” with a large selection of wine , then O Poleiro restaurant is a suggest.
*For a casual experience with different small plates of petiscos, Taberna Portuguesa is a very friendly athmosphere to have a nice dinner in Bairro Alto.
* If you want to see where local people eat then you should go to O Tasco do Vigario restaurant. It’s a low key type but they serve definitely delicious and simple fresh food.

Lizbon16* Maria da Mouraria is a must fado place where you can listen to high quality live fado music with delicious petiscos.
*With a beautiful view from terrace and a modern menu, Insolito Restaurante is a good choice. Also next to it, you can find Independente hostel&suites where you can chill at its backyard.
* A “beer and seafood” concept is on offer at Cervejaria Ramiro.
*If you’re looking for a high key and Michelin star restaurant, remember (and better if you reserve) that Belcanto with two Michelin stars serves Portuguese cuisine in a ten table setting.
* To satisfy your sweet tooth, Pastéis de Belém is an old pastry shop where you can eat Pastel de Nata (a Portuguese egg tart pastry) in Belem neighborhood.

Mercado Campo de Ourique: Rua Coelho da Rocha | Campo de Ourique
O Poleiro: R. de Entrecampos 30
Taberna Portuguesa: Calçada do Combro 115
O Tasco do Vigario: Rua do Vigário 18, Alfama
Maria da Mouraria: Rua do Capelão, Largo da Severa No:2B
Insolito Restaurante: Rua São Pedro de Alcântara 83
Cervejaria Ramiro: Av. Almirante Reis nº1 – H
Belcanto José Avillez: Largo de Sao Carlos, 10
Pasteis de Belem: R. Belém 84-92, Belem

GEZME-TOZMA
VISIT // EXPLORE

foto5

*Alfama bölgesine, Basilica Estrella’dan geçerek Baixa bölgesine, buradan da Bairro Alto bölgesi ve son olarak Prazeres bölgesine ulaşan Tram 28 tramvay rotası ile şehri turlayın.
* “Ratratos de Fado” projesiyle; Fado sanatçılarının duvarlara sanatçı Camilla Watson tarafından çizilmiş halini görmek için Mouraria sokaklarına gelin.
* Tasarım dükkanlarının, tezgahlarının ve kafelerin yan yana sıralandığı eski sanayi bölgesi olan LX Factory’e ve sokağında yer alan devasa kitapçı Livraria Ler Devagar’a gidin.

foto7
*Lizbon denildiğinde ilk akla gelen “Azulejo” seramik sanatının izleri peşinden gidin. Azulejo sanatının en güzel örneklerinden bazıları:
– Campo de Santa Clara No 124-126
– Rua das Cruzes da Sé No 13-15
– Viúva Lamego (seramik fabrikası); Largo do Intendente Pina Manique

lizbon-köprü

*25 Abril (Nisan) köprüsüyle biraz San Francisco biraz İstanbul’un boğaz görünümünü andıran Belem bölgesine yarım gün ayırın.
*17.Y.Y’da saray olarak inşa edilen, şu anda da hem taverna hem de kültür merkezi olarak kullanılan tarihi bina Casa do Alentejo’nun avlusunu, balo salonunu görün.
*Manzara noktası anlamına gelen miradouro Portas do Sol’dan kuş bakışı Lizbon manzarasını izleyin.
*Cafe Tati isimli sevimli kafede canlı jazz session’ları dinleyin, günlük tatlılarından tadın.
*Casa Independente klübünde etkinlik/konser/DJ olduğu bir gece vakit geçirin.

foto6
*Rua do Alecrim diğer adıyla “Pink Street” sokağını rotanıza ekleyin. Bu sokaktaki, eskiden genel ev olarak kullanılan Pensao Amor isimli mekanın kadifelerle kaplı atmosferinde bir içki için.
*Modern mimariyle ilgiliyseniz, 1940’larda bira fabrikası olarak inşa edilmiş, şimdilerde sanat ve kültür merkezi olan Espaço Espelho D’Aqua binasını ziyaret edin.
*50’li yıllarda tasarlanmış bahçesiyle ve eski binasıyla görmeye değer olan Fundaçao Caloust Gulbenkian müzesini gezin.

foto8

*Sanat-mimari ve teknolojiyi bir arada bulunduran MAAT Müzesi’ni görün.
*Riberia das Naus kısmında, gün batımında ‘nehir kenarı’ gezisi yapın. Aynı zamanda bu bölgede yan yana dizilmiş kafeler göreceksiniz.

*Take the tram 28 and tour around Alfama, Baixa and Bairro Alto neighborhoods.
*Take a walk to Mouraria streets to see the wall exhibition (retratos do fado) of Camilla Watson which reflects the portraits of Fado singers and musicians on the walls of Mouraria.

Lizbon26*Visit LX Factory, if you are into design stands, and some coffee shops. Also in LX Factory, don’t forget to visit Livraria Ler Devagar a huge library and cafe.
* Discover “Azulejos” painted tin-glazed ceramic tileworks around the city. Some examples are:
- Campo de Santa Clara No 124-126
– Rua das Cruzes da Sé No 13-15
– Viúva Lamego (seramik fabrikası); Largo do Intendente Pina Manique

*For a fresh air near the bridge 25 Abril, take tram to Belem.
*See Casa Alentejo’s backyard and ballroom. This historical palace building was built in the late 17th century as a palace, but now it serves as a culture center and tavern.
*For a panoramic view, visit miradouro (view point) Portas do Sol.
*Listen to live jazz sessions in Cafe Tati while eating their daily baked cakes.
*Attend an event of DJ performing in Casa Independente a cafe-club which is placed in a hip gentrified region Largo do Intendente.
*Enjoy a night in Pink Street, a street full of bars, and small cafes. Visit Pensao Amor, an old brothel for a drink.in a pinky velvet athmosphere.
*If you are into modernist architecture, visit Espaço Espelho D’Aqua previously a beer hall- now a culture and art center in Belem.
*Keep in mind that MAAT Museum with the mix of art-architecture and technology is open from Wednesday to Monday in Belem.
*Take a riverside walk in Riberia das Naus where you can feel relaxed and enjoy the view by riverside also find many cafes-bars with happy hour options at sunset. This place starts at Praça do Comércio and ends at Cais do Sodré.

LX Factory: Rua Rodrigues de Faria 103
Retratos do Fado Images: Largo dos Trigueiros, 16A, Mouraria
Casa Alentejo: Rua das Portas de Santo Antão 58
Mirodouro Portas do Sol: Rua São Tomé 84A
Cafe Tati: Rua Ribeira Nova 36
Casa Independente: Largo do Intendente Pina Manique 45
Pensao Amor: Rua do Alecrim 19
Espaço Espelho D’Aqua: Avenida Brasilia, 210, Belem
MAAT: Av. Brasília, Central Tejo 1300-598 Belém
Riberia das Naus :Avenida Riberia das Naus 5

DÜKKANLAR
STORES

foto9

*Lizbon’un en eski dükkanlarından biri olan Conserveira de Lisboa’da kurutulmuş sardalyeleri rengarenk ve retro desenli konserve kutuları içinde bulabilirsiniz.

foto10
*1925’te kurulmuş deri-süet eldiven dükkanı Luvaria Ulisses’in deri eldivenleri ve tarihi dükkanın atmosferi oldukça etkileyici.
* Yalnızca Portekiz’de üretilen ürünlerin satıldığı konsept dükkan A Vida Portuguesa’da hemen hemen aradığınız her şeyi harika paket tasarımlarıyla bulacaksanız.
*Fado’cu Amalia Rodrigues’in ardından ismini alan Discoteca Amalia’da Portekiz’in unutulmuş veya hatırlanan tüm tınılarının olduğu CD’ler yer alıyor.

*One of the oldest stores in Lisbon, Conserveira de Lisboa brings you old retro can designs back. Inside the cans, there are traditionaly dried fish types.
* Founded in 1925, Luvaria Ulisses is a beautiful visionary store dedicated to leather and suede gloves.
* A Vida Portuguesa is not just a design store but it’s a place which makes you feel nostalgic, inspirational and Portuguese! Also preserving their original retro design and brand image since it was opened makes this store very special.
* Discoteca Amalia is a CD store named after fado singer Amalia Rodrigues. If you want to buy a fado CD, here is a CD heaven for you.

Conserveira de Lisboa: Rua dos Bacalhoeiros 34
Luvaria Ulisses: Rua do Carmo, 87-A
A Vida Portuguesa: Largo do Intendente Pina Manique 23
Discoteca Amalia: Rua Áurea 272

İZLE – DİNLE
WATCH // LISTEN

foto11

*The Gilded Cage by Ruben Alves, 2013
*Imagine by Andrzej Jakimowski, 2012
*Mysteries of Lisbon by Raoul Ruiz, 2010
*Lisbon Story by Wim Wenders, 1994

-Amalia Rodrigues - Lisboa Antiga
-Madredeus  - Alfama
-Catarina Wallenstein - Prece

 

Related posts: