explore // tasty cinema

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

 “Tasty Cinema” redefines the joy of film… // Sinema keyfi, “Tasty Cinema” ile yeniden tanımlanıyor…
Written by Selen Baycan Patır

foto1

Tasty Cinemaredefines the joy of film
Are you one of many who can’t enjoy watching a movie without the company of popcorn and frigo ice cream? You might be about to put these habits in the past. As we speak, there is a new way of experiencing motion pictures that’s about to capture the attention of movie lovers everywhere: Tasty Cinema.

Tasty Cinema is an innovative project that adds new meaning to the act of going to the movies by appealing to all senses. It pairs the enjoyment of film viewing with special tastes and unique experiences. In short, it features an exclusive movie screening with the right atmosphere in order for the guests to have this one-of-a-kind experience. All you have to do is to open the numbered box or bottle of mystery when the movie cues you to do so. This way, you can finally taste and smell the flavors in the films you’ve seen multiple times and be engaged in a way you will never forget.

The premier screening featured The Empire Project in November and then issued its first ticket sale screening in February at Pera Museum. One of cinema’s most enjoyable classics, Peter Seller’s The Party, was featured along with a carefully selected menu to highlight one of the most crucial scenes that pulls the whole experience together. In order to present an intimate sense of the scenes, these carefully designed flavors are paired with the motion picture. This event reinvents the concept of attending the cinema.

In the upcoming days, we recommend you to follow Tasty Cinema to see what atmosphere they will cook up with their next movie viewing.

tastycinema.com/


Sinema keyfi, “Tasty Cinema” ile yeniden tanımlanıyor…
Bir filmi izlerken yanında patlamış mısır ve frigo olmadan keyif alamayanlardan mısınız? Bu alışkanlığınız artık eskilerde kalmış olabilir. Bugünlerde yepyeni bir film izleme keyfi sinema tutkunlarını ele geçirmeye hazırlanıyor: Tasty Cinema.

Tasty Cinema, tüm duyulara hitap ederek, film izleme keyfine yepyeni anlamlar katan deneyimin adı. Film izleme keyfine artık özel lezzetler ve hiçbir yerde rastlanamayacak deneyimler eşlik ediyor. Kısaca özel bir film gösterimi düzenleniyor ve konukların bu eşsiz duyguyu yaşaması için en uygun atmosfer oluşturuluyor. Tek yapmanız gereken, üzerlerinde numaralar bulunan gizemli kutu ve şişeleri, yeri geldiğinde açıp filmin tadını çıkarmak. Böylece belki de defalarca izlemiş olduğunuz filmler, artık tadıyla, kokusuyla kendinizi o filmin bir parçası gibi hissettirecek kadar ‘unutulmaz bir deneyim’ haline geliyor.

İlk gösterimi Kasım ayında The Empire Project’te gerçekleştirilen Tasty Cinema’nın ilk biletli etkinliği de Şubat ayında Pera Müzesi’nde yapıldı. Sinemanın en eğlenceli klasiklerinden Peter Sellers’ın “The Party” filminin gösterildiği etkinlikte, seyircilere filmin en can alıcı sahnelerini bütünleyen küçük tadımlıkların olduğu bir menü sunuldu. Sahnelerin hissiyatını vermek üzere tasarlanmış tadımlık yiyecek ve içecekler eşliğinde seyirciler, başlı başına farklı bir film izleme deneyimi yaşadı.

Önümüzdeki günlerde; özel seçilmiş farklı filmlerle, farklı mekanlarda, filmlerin hikâyelerine uygun ve tabii farklı içerikler oluşturularak sinema seyircilerine yepyeni deneyimler yaşatma peşinde olan Tasty Cinema’yı takibe almanızı öneririz.

tastycinema.com/

Related posts: