Gürültüden Uzak 5 Mekan

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Gürültüden Uzak 5 Mekan // 5 Quiet Places
Reviewed by Deniz Yılmaz

minoa

minoa-(2)

Minoa

Valideçeşme’de yeni açılan Minoa, sessiz ortamı ile hem kitap-dergi karıştırmak, hem de yazılar yazmak için ideal bir mekan. İçinde yayın bakımından oldukça zengin bir kitapçı bulunuyor. Buradan tasarım, moda, gastronomi, grafik, geziye vb. dair kitaplar satın alabilirsiniz. Kahve ve çay çeşitlerinin yanı sıra; kahvaltı menüsü, atıştırmalıklar, günlük çıkan kekler ve şarap-peynir seçenekleri de mevcut. Güzel havaların yaklaşmasıyla beraber, dış kısmında da oturup keyif yapmayı hayal ettiğimiz Minoa şu sıralar açık ara favorimiz.

Minoa is a newly opened cafe and bookstore in Validecesme where you can read your book/magazine and write in a quiet atmosphere. Bookstore inside has extensive options for design, fashion, gastronomy, and travel lovers. Here, you can eat breakfast or just drink your coffee and tea. Also wine selections and cheese plates are included on the menu of Minoa. With a better weather, we suggest you to take a table in their mini yard and enjoy the silence.

 Minoa Adres: Süleyman Seba Cad. Park Apt., No 52/A, Akaretler, Beşiktaş

cup-third-wave

Cup Third Wave Ccooffee Shop

Akaretler genelde yolumuzun düştüğü, galerileri ve tasarım dükkanlarıyla bildiğimiz belki de İstanbul’un en steril bölgelerinden biri. Bu bölgenin en yeni incilerinden biri de; Cup Third Wave. Adından da anlayacağınız gibi, üçüncü dalga kahve severler için yaratılmış. Sade dekoru, pencere kenarında yoldan gelip geçenleri izleyebileceğiniz yüksek tabureleri ve tabii ki kahveleri ile, sakin mekanlar arasında geliyor. Ayrıca şarap-peynir keyfi için de hemen bitişiğinde bulunan Corvus Bite Bistro’yu tavsiye ederiz.

Akaretler is one of the most sterilized districts of Istanbul where you see art galleries and interior design stores next to each other. One of the newest cafe is Cup Third Wave in Akaretler. As you guess through the name of this cafe, here you can find “third wave” coffee choices. With its classic-bare decoration and the windows next to the street, you can easily enjoy your coffee while you ‘re watching people. Also keep in mind that you are able to eat anything and drink wine from the next bistro; Corvus Bite.

Cup Third Wave Adres: Vişnezade Mah., Şair Nedim Cad., No: 5 Beşiktaş

old-java

Old Java

Galata’nın en sevdiğimiz sokaklarından biri: Tatar beyi Sokağı. Eski apartmanların, tepeden sarkan sokak lambalarının, bir adet ev yemekleri yapan lokantasının, atölyelerin olduğu huzurlu bir sokak burası. Tatar Bey’in en yenilerinden Old Java’da güzel müzikler eşliğinde saatlerce oturup, işinize yoğunlaşabilirsiniz. Mis gibi kahve kokuları arasında Galata’nın kalabalığından uzakta, sanki başka bir şehirde gibi hissetmeniz de olası. “Third wave” kahve seviyorsanız, yeni kafeler listenize bu mekanı da ekleyin.

Tatar Bey Street is one of the quietest streets of Galata which has art ateliers, old houses, nostalgic styled street lamps above the buildings and an “esnaf” (homemade meal ) restaurant. Old Java is the last surprise for this street where you listen to good and qualified music, drink coffee for sure and concentrate on your work on a laptop.

Old Java Adres: Müeyyedzade Mah. Tatar Beyi Sok. No:8 Galata

mahalo

Mahalo

Karaköy’de her hafta ardı ardına açılan mekan kalabalığından uzakta yer alan, Hırdavatçılar Çarşı’sı yakınlarında bir mekan Mahalo. Bu kafeye girdiğiniz anda, bulunduğu konum itibariyle gürültüden uzakta, daha çok Karaköy’ün o eski ruhuyla iç içe olduğunuzu hissediyorsunuz. Kahve seçenekleri dışında, bitki çayları, tatlıları, salata ve sandviçleri de radarınızda olsun.

Karaköy is the most popular neighborhood when it comes to “newly opened places”. But Mahalo is far from all the crowdedness of hip Karaköy and it reflects more nostalgic vibes near the old hardware stores. Coffee, herbal tea, quinoa salads and any daily baked cakes are recommended here.

Mahalo Adres: Söğüt Sok. Eski Posta Han 1, Karaköy

atölye-ilmisimya

Atölye İlmisimya

Karaköy’ün bir diğer sakin sokağında bulunan atölye, düzenlediği birbirinden ilgi çekici workshopları ile dikkatimizi çekti. Analog sohbetler, viski tadımı atölyesi, koku atlası workhsop’u (yakında detaylı bir şekilde yazacağımız) bunlardan sadece birkaçı. Atölyelerden haberdar olmak için Atölye İlmisimya’ya yolunuzu bir düşürün. Ya da şuraya bir göz atın:

Ilmisimya in one of the silent streets of Karakoy, takes our attentions with its workshop schedules. From analog themed conversations to whiskey, smelling, flower design workshops, it guarantees that you can enjoy what you create with the other participants. If you want to know more about their workshops, feel free to check their website.

 http://atolyeilmisimya.com

Atölye İlmisimya Adres: Akçe Sok. No:6A, Karaköy

kolektif-house

Kolektif House

Burası bir mekandan öte, daha çok İstanbul’da ihtiyacımızın olduğu bir oluşum. Pazar günleri brunchları, bünyesinde yer alan sanatçılarının ilham verici çalışmaları ve her ay güncellenen etkinlikleri ile Levent Sanayi Mahallesi’nin sakin sokaklarının birinde karşımıza çıkıyor. Mahallenin adı Huzur. Müzik seslerini takip edince kendinizi burada buluyorsunuz. Sanatla iç içeyseniz ve yaratıcı insanlarla tanışmak isterseniz, etkinliklerinden birine muhakkak katılın.

It’s hard to define this community space just as a “place” cause it’s more than that. There are several artist offices upstairs, and funny things happen downstairs when you enjoy your brunch, music and visual show. Every Sunday they offer you a brunch with lots of creative people and also they organized seminars, events and exhibitions as well. It’s placed in Levent Sanayi district that makes you feel a little irrelevant but when you follow the sounds of music and the laughters you will see a really beautiful place full of positive vibes. If you are into art and fun, be sure to check their programs.

http://www.kolektifhouse.co/events

Kolektif House Adres: Huzur Mah., Beyazıt Cad. No:15, 4.Levent Sanayi Sitesi

Related posts: