Instagram Karesinde Bir Sanat

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Instagram Karesinde Bir Sanat: Yemek Stilistliği ve Fotoğrafçılığı Vol. 1 //
Art Inside an Instagram Frame: Food Styling & Photography

Yazı & Fotoğraflar: Zeynep Dinç
Written by Zeynep Dinç

foto1

Kimimiz yemek yaparken mutlu, kimimiz yapılanı yerken, kimimiz de yediğinin fotoğrafını çekerken. Hele üçünü bir arada yapabilmek ayrı bir mutluluk. Gastronomi ve mutfak sanatlarına ilgilinin misliyle arttığı şu günlerde, sosyal medyada da mutluluk kokan, son derece yaratıcı ve estetik yemek fotoğraflarını daha çok görür olduk. Akıllı telefonların hayatımızın bir parçası olması ile ‘eat and tweet’ akımına kapılmıştık zaten; cep telefonlarımız ile yediğimizi, içtiğimizi paylaşırdık. Ama 1:1 instagram karesine bir sanat yansıtmaya çalışmazdık. Farkında mısınız, instagramda ne kadar çok amatör yemek stilisti ve yemek fotoğrafçısı sayfası mevcut?

Some of us are happy when were cooking, some while eating, and some enjoy photographing what is about to be eaten. But to be able to do all three amounts to pure bliss. As the interest for gastronomy and the art of cooking continues to increase these days, we are almost able to smell the creative and esthetically appealing photographs of food thanks to social media. With our smart phones glued to us, we cant resist but join the flow of eat and tweet; publicly sharing what we are eating and drinking. But we wouldnt insist on presenting it as art on instagram. Are you aware of how many amateur food stylists and food photography accounts there are on instagram?

foto2Bir meslek olmasından öte hobi olarak da insanları yemek stilistliğine ve yemek fotoğrafçılığına iten bir sihir var. Elbette ki sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve psikolojik pek çok sebep ile açıklanabilir bu durum. Ama bu durumdan alınan keyfi anlayabilmek için bu sihre kapılmış olmak lazım. Ben bu sihre fena kapıldım…

More than a career aspect, there is something magical about people posting food styling and food photography shots as a hobby. Of course, this can all be explained from a social-cultural, socio-economic and psychological point of view. But to understand the essence of the pleasure, one would need to fall under the spell of this occurrence. And I was one to fall hard under this spell

foto3Yemek stilistliği ve yemek fotoğrafçılığını meslek olarak araştırdığınızda, önceliğin canlı ve iştah açıcı lezzet kareleri yakalamak olduğunu görüyorsunuz. Yapılan yemek öyle bir sunulmalı ki kokusu, dumanı, sıcaklığı, serinliği, tazeliği, doğallığı, kalitesi ya da salaşlığı, vurgulanmak istenen hangi özellik ise o özelliği somut olarak hissedilebilmeli. Sanki görseli değil kendisi önünüzde duruyormuş gibi… Sanki bir çatal ötenizde gibi…

When you search for a career in food styling and food photography, the first thing you notice is the ability to capture fresh, appetizing tastes in a frame. The prepared plate must be presented in such a way that its scent, steam, warmth, or cool, fresh, natural, high-quality and organic appearance should be highlighted for the viewer to be able to feel its special features. As if its not just the picture that is in front of you, but the actual plate Only a bite away

foto4Özellikle yurtdışında bu konuda eğitim veren çok sayıda okul da var. Kendi kendini eğitmek isteyenler için görselleri oldukça zengin kitaplar da mevcut. Ama bu işin amatör olarak instagram aracılığıyla yapılmasının ayrı bir güzelliği var. Çünkü, ticari ve reklam kaygısı olmaksızın bir yaratım söz konusu. O lezzet karesini yaratan kişinin ruhu da, yaşam tarzı da o karenin içinde. Serbest bir tasarım platformu. Rekabet tatlı. Hiç gitmediğiniz bir ülkenin, hiç bilmediğiniz bir şehrinden, hiç tanımadığınız birinin ‘Like’ını almak heyecan verici. Böylece, zevkler ve kültürler arası bir paylaşım da söz konusu oluyor.
Bir yemek sunumu tasarlayıp, onu fotoğrafladıktan sonra uluslararası bir beğeni oluşuyorsa kim tutar sizi yeni bir tasarım yaratmak için.

There are many schools that educate people in this sector, especially abroad. And for those who are self-learners, there are numerous books rich with visuals. But theres something particularly nice about being able to master this in an amateur way through instagram. This is because this type of creation is free of commercial and advertising concerns. What is behind this delicious snapshot is the spirit and lifestyle of the person. Its a free design platform. Competition is friendly. To receive a like from a stranger in a country and city youve never been to is exciting.
Thus, this becomes an exchange of interests and culture. If photographing an exceptionally presented meal prep follows international recognition, then who can stop you from creating your own design.

fotos

Related posts: