YENI BAŞLAYANLAR İÇIN İSTANBUL II

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Yeni Başlayanlar İçin İstanbul II 
Yazan // Article by Deniz Yılmaz Akman
–For English version:
Link

Tarihi Pastaneler

foto6-pastaneler


Tarihte edebiyat buluşmalarına, yazarların sohbetlerine, belki de bir aşkın ilk filizlenme anlarına tanık olmuş tarihi pastaneler günümüzde çok revaçta olmasa da, bizce İstanbul ruhunun en güzel yaşandığı yerlerin başında geliyor. İşte o pastanelerden bazıları:

Lebon Pastanesi: 1886’da kurulan ve tarihin ilk pastanelerinden biri olan Lebon, birkaç kere kapanma tehlikesiyle karşılaşsa da,  hala hizmet vermeye devam ediyor. Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Namık Kemal gibi yazarların uğrak yeri olan pastane aynı zamanda “Mavi” edebiyat kuşağının yazarlarının da sıkça uğradığı bir buluşma noktasıymış. Zamanında “Chez Lebon, tout est bon” yani “Lebon’da her şey güzeldir”  cümlesiyle sık sık anılırmış.

Kremalı pastalarının hepsi kendi üretimleri. Muzlu pastası özellikle tavsiyemiz, yanında bir çay eşliğinde İstikal Caddesi’nden geçen insanları izlemek çok keyifli.
Lebon Pastanesi Adres: İstiklal Cad. 231/A Beyoğlu

İnci Pastanesi: Yıllardır İstiklal Caddesi’nin “inci”si eski tarihi Cercle d’orient binasından tahliye edilse de, en azından tamamen kapanmaması bizi mutlu etmeye yetti. Profiterollerinin tadında, kalitesinde hiçbir değişim olmadan devam eden pastanenin diğer tatlıları da oldukça lezzetli. 1944’ten beri hayatımızda olan İnci Pastanesi, pastane kültürü sevenlerin vazgeçilmezlerinden biri.
Şehit Muhtar Mahallesi, İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul

Baylan Pastanesi: 1923’te yılında pasta şefi Filip Lenas tarafından kurulan pastane o yıllarda “Loryan” ismini almıştı. Sırayla Beyoğlu, Karaköy ve Kadıköy’de şubeleri açılan pastanenin şu anda Kadıköy’de ve Bebek’te olmak üzere iki şubesi var. Daha sonradan Lenas’ın oğlu Harry’e devredilen pastane, 2009 yılında Türk bir aile işletmesine girerek yenilenir.

50’li ve 60’lı yıllarda birçok önemli yazar ve şairin buluşma pastanesi olan Baylan’da tatlıya dair birçok seşenek mevcut: Avusturya pasta geleneğinden gelen çikolatalı trüf pastası, çeşit çeşit makaronları, likörlü vişne çikolatası “Moncheri”, karamelli ve bal bademli dondurmalı tatlısı Kup Griye’si mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında yer alıyor.
Baylan Kadıköy Adres: Muvakkithane Caddesi No: 9/A Kadıköy
Baylan Bebek Adres: Cevdet Paşa Caddesi No: 52-54 Bebek

Patisserie de Pera: Tarihi Pera Palace Otel’in hemen yanında yer alan, otele ait nostaljik pastane Patisserie de Pera, sizi hem çok şık porselenleri, hem de lezzetli tatlıları ile karşılayacak. Fransız pastanelerini sevenler buraya gelip, Fransız usulü elmalı tartlarından, ahududulu makaronlarından yemeli, şık fincanlarda sunulan bitki çaylarından içmeli. Dışarıda temponun hızla aktığı Pera sokaklarını bir süreliğine bırakıp, kendinizi etrafınızı nostaljiyle çevreleyen bu pastanede başka bir zamanda hissedeceksiniz.
Patisserie de Pera Adres: Meşrutiyet Cad. Pera Palace Hotel No:52 Pera

Kırtasiye Dükkanları ve Kitabevleri

panter
İstanbul’un kağıt kokan tarihi kırtasiyeleri, yüzyıllık kitaplara ev sahipliği yapan kitapçıları bu şehrin değişimlerine tanıklık eden dükkanları arasında. İçine girdiğinizde size, İstanbul’a dair birçok sır veren bu yerler sizi hem çocukluğunuza hem de bu şehrin geçmişine götürüyor.

Panter Kırtasiye
İstiklal Caddesi’nde yürürken dikkatinizi çeken vitrini sayesinde, birkaç adım daha yanına yaklaşarak, sonra da içeri girerek bu kırtasiye dükkanının büyüsüne hemen kapılırsınız. Kalem, kağıt dışında yurt dışından getirilen hediyelik eşyalar, deri kaplamalı defterler, mühürler, mürekkep setleri ve aksesuarlar ile de dopdolu bir kırtasiyedir burası.

İlk olarak 1965 yılında açılan kürk dükkanıyla bu binaya yerleşmiş, 1985’de de hemen yanına açılan kırtasiye dükkanıyla bu tarihi binada hayatına devam etmektedir. Aynı binada bir zamanların Eglish High School’u (şimdilerin Beyoğlu Anadolu Lisesi) da yer almaktadır.
Panter Kırtasiye Adres: İstiklal Cad. No: 185 Beyoğlu

denizler

Denizler Kitabevi
1993’ten beri Beyoğlu’nda yer alan Denizler Kitabevi’nde “denizcilik” ve “tarih” konularına dair yayın, harita, fotoğraf, resim ve her türlü belge bulabilirsiniz. Nadir bulabildiğimiz kitap seçkisi ve antik eserleri içeren geniş koleksiyonu ile kalbimizi kazanan kitabevinin, bir diğer güzelliği ise iç mimarisidir. Ortasından geçen ahşap merdivenleri ile sizi tarihin en güzel Beyoğlu zamanlarına geri götürür.
Denizler Kitabevi Adres: İstiklal Cad. No: 199/A Beyoğlu

Simurg Kitabevi ve Sahaf
1988’de üç kardeş tarafından kurulan kitabevi, Türkiye tarihine, arkeolojisine, sanatına, edebiyatına ve sosyolojisine dair geniş bir arşive sahip. Eski yerinden taşınan kitabevi şimdilerde Kalyoncu Kulluğu Caddesi’nde okuyucularını ağırlıyor. Geniş tarihi arşivi dışında kedileriyle de ünlü bu kitabevi, gravürleri ve hiçbir yerde bulamayacağınız belgeleriyle kesinlikle ziyaret edilmesi gereken sahafların başında yer alıyor.

Not: Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” filminin kitabevi sahneleri de, Simurg’un eski yerinde geçmektedir.
Simurg Kitabevi Adres: Tarlabaşı Bulvarı, Kalyoncu Kulluğu Cad. 13 / 4, Beyoğlu

Tarihi kitaplara, gravürlere, eski dosya ve fotoğraflara meraklı olan tüm sahaf severlerin, Kadıköy’deki sahaflara da uğramalarını tavsiye ederiz.
İmge Sahaf Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sok. No: 41/A-B Kadıköy
Barış Sahaf Mühürdar Cad. No 71/B Moda/Kadıköy
Mütefferika Caferağa, Mühürdar Cad. No:58 Kadıköy

 – Yeni Başlayanlar İçin İstanbul I
- Yeni Başlayanlar İçin Istanbul III

Related posts: