Yeni Başlayanlar İçin İstanbul III

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Yeni Başlayanlar İçin İstanbul III
Yazan // Article by Deniz Yılmaz Akman
–For English version:
Link

Yaşanılması Gereken Deneyimler

foto9--balık-ekmek

İstanbul’da yaşayan veya burayı ziyaret etmeye gelen biri olarak tatmanız gereken çok tat, keşfetmeniz gereken çok yer var.  Bizim için önem taşıyan “İstanbul’da yaşanması gereken” anları özetle şöyle anlattık:

- Bu şehrin hemen hemen her semtinde bulabileceğiniz, altı kırmızı beyaz desenli plastik kapların üzerinde gelen, ince belli bardaklarında servis edilen çaylarından tadıp, sokaklarını bir filme bakıyor gibi izlemelisiniz. Bir akşam üstü vakti, çay keyfi yapacağınız en huzurlu alanlardan biri Cafer Ağa Medresesi.
Cafer Ağa Medresesi Adres: Caferiye Sok. Soğukkuyu Çıkmazı No:1 Sultanahmet

- Türk kahvesi, İstanbul’da yaşanması gereken anlara daima konu olmuştur. Bir arkadaş sohbetinde, kendinle baş başa kalmak istediğin anlarda, İstanbul’a bir misafir geldiğinde… Daima ikram edilmesi, tadılması gereken tatlardan biridir. Özellikle kömür ateşinde pişen “manda batmaz” kahvesi, -köpüklü olmasından dolayı ve neredeyse bir mandanın bile içinde batamayacağı türden olduğu için bu ismi almıştır- kahve kültürünün bize sunduğu en güzel çeşitlerinden biridir.

- Eminönü’nde iskeleye nazır simit veya balık ekmek yemek bu şehirde yaşanması gereken anlardan biridir. Galata Köprüsü’nün sağ tarafında yer alan balık-ekmekçileri ve simitçi arabalarını görmeniz hiç zor değil. Kokuları takip edin yeter.

foto3-hanlar

- Diğer yazıda, “hanlar” bölümünde de bahsi geçen Valide Hanı, bu şehre kuş bakışı bakmak ve manzarayı bir de çatıların arasından görmek isteyenler için en güzel noktalardan biridir. Çakmakçılar Yokuşu’nda yer alan bu hanı kime sorsanız gösterir. Atölyelerin arasından geçip, çatıya çıkan merdiveni keşfettiğinizde göstermelik de olsa bir ücret karşılığında -zorunlu değil- yukarı çıkmanız ve İstanbul’un bu güzel yüzü ile karşılaşmanız mümkün.

- Tarihi hamam seçenekleri bol olan İstanbul’un birbirinden ilginç hamam hikayelerine ev sahipliği yaptığı, sabun kokusu ve buğusu bol bu yerlere bir akşam üstü rahatlamak için gelebilirsiniz. Tam bir “hamam kültürü” tatmak isterseniz, kendinizi tarihi bir hamamda hizmet veren uzmanların eline bırakın. Çıkınca kendinizi hafiflemiş hissedeceksiniz.
Cağaloğlu Hamamı: I. Mahmut döneminde yapılan bu 300 yıllık hamam mimarisiyle en güzel örneklerden biridir. Kese ve masaj dahil 150 TL. Prof.Kazım İsmail Gürkan Cad. No 24 Cağaloğlu / Eminönü
Kılıç Ali Paşa Hamamı: 1570’lerde Mimar Sinan tarafından inşa edilen Kılıç Ali Paşa Hamamı, ışık geçiren kubbeleri ile mimari hamamlar arasında yer alan bir diğer seçenek. Öğleden önce kadınlara, sonra erkeklere ayrı servis veriyor. Masaj dahil fiyatı 130 TL. Kemankeş Mah. Hamam Sok. No:1 Tophane Karaköy

Kurtuluş Bölgesi: Tarihi Tatlar

01--Pelit-Turşu

Bu şehrin sakinlerinden Rumların yaşadığı Kurtuluş bölgesini keşfedin. Diğer bölgelerden çok daha bakir, daha az turistik olduğunu göreceksiniz. Pelit Turşucusu’nda “turşu suyu” içebilir, Arma’nın “paskalya çöreklerinden” tadabilirsiniz. Diğer adresler için: http://matchupmag.com/kurtulus-lezzet-duraklari/

foto vefa

- Vefa’da yer alan Vefa Bozacısı’na gidin, tarihi köşesinde oturup boza denilen (darı irmiği, su ve şekerden yapılır) kış içeceğinden mutlaka için. Eve aldıklarımızdan çok daha taze. Karşısında yer alan Vefa Leblebicisinden de leblebi almayı unutmayın.
Vefa Bozacısı Adres: Katip Çelebi Cad. No: 104/1, Vefa

foto-karadeniz-pide

- Vefa semtine kadar gitmişken, Karadeniz Pide Salonu’nun lezzetli pidelerinden ve güveçte ikram edilen et yemeklerinden yiyebilirsiniz. İddia ediyoruz; İstanbul’un en iyi pidecilerinden biri burası.
Karadeniz Pide Salno Adres: Hacıkadın Mahallesi, Katip Çelebi Cad., No 23/B, Vefa

foto-boris

- Kumkapı balıkçılarında rakı meze keyfi yapmak zaten birçoğunuzun aşina olduğu bir şey. Fakat Kumkapı’nın lezzet duraklarından biri olan Boris’in Yeri’nde kahvaltı yapmak veya kaymaklarından almak, Kumkapı’da yapmanız gereken şeylerden bir diğeri!
Boris’in Yeri Adres: Ördekli Bakkal Sok. No:19, Kumkapı

- Bahar zamanı İstanbul’daysanız, erguvanlar açtığı zaman özellikle Nisan ayında muhakkak boğaz çevresinde bir yürüyüş yapın. Daha yakından görmek için bu boğaz çiçeklerini; Kanlıca sahilinden kalkan mini motorlara atlayın ve Emirgan’a geçin. O esnada göreceğiniz deniz manzarası, boğazın geçmiş yıllarda kabakulak olan çocuklara iyi geleceği söylenen havası ve erguvanların çiçek açan rengi sizi bu şehrin en naif haliyle buluşmanızı sağlayacak.

- Göksu Nehri yanında sıralanan renkli ahşap yalıların güzelliği, eskiden balıkçı köyü olan  Anadolu Hisarı’nı daha da güzel kılıyor. Hisarın çevresinde bir yürüyüş yapıp, sonrada nehre nazır sıralan kafelerin birinde oturup İstanbul’un teknelerini izlemenizi öneririz

İstanbul’un mimarisine özel bir ilginiz olsun olmasın, gördüğünüzde gerçekten etkileneceğinizi düşündüğümüz birkaç adres:

foto-beyoğlu-göz-hastanesi

Beyoğlu Göz Hastanesi, Galata Kuledibi’nin arkasında yer alan tarihi hastanenin avlusu, banklarında oturup bir an bu şehre aşık olmak için yeterli bir sebep. Eğer içeri girmeyi başarır da, üst katalara kadar çıkarsanız kendinizi filmlerde gibi hissedebilirsiniz.

Bankalar Caddesi’nde yer alan, eski Osmanlı Bankası, şimdiki Salt Galata hem içinde yer alan Osmanlı Bankası banknotları arşivi ile, hem de güncel sergileriyle en az mimarisi kadar etkileyici.

Bankalar Caddesi’ne yakın Minerva Han, bu şehrin en güzel binalarından biri. 1913’de yapılmış, bilgeliği temsil eden tanrıça Athena’nın Roma mitolojisindeki adı Minerva’dan ismini almış. Tepesindeki Hermes ve Venüs heykelleriyle görülmeye değer.

İstiklal Caddesi’nde yer alan Mısır Apartmanı, günümüzde galerilere ev sahipliği yapıyor. Aynı anda birkaç sergi gezme fikri çok pratik olduğundan bu apartmana uğrayın ve mimarisine de ayrıca bir bakın.

Yazının diğer bölümleri için:
Yeni Başlayanlar İçin İstanbul I
Yeni Başlayanlar İçin İstanbul II

Related posts: