İstanbul’un Kokteyl Barları

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

İstanbul’un En İyi Kokteyl Barları
The Best Cocktail Bars in Istanbul
Yazı // Written by match-up mag


Processed with VSCO with a6 presetEfendi Topağacı

Topağacı’nın en yeni barlarından, aynı zamanda da İstanbul’un en yeni “kokteyl barlarından” biri. Kadife perdenin ardından geçince küçük ama samimi bir ortam, güzel müzikler ve iyi bir servis sizi karşılıyor. Kokteyl menüsü sabit fakat barmeni boş bir zamanda yakalarsanız istediğiniz gibi bir kokteyl de yaptırma şansınız var. Tarçınlı tatlar sevenlere Yar Doç ve acı sevenlere Serendipity önerimiz. Ayrıca kokteyl menüsünün zaman zaman yenileneceğini ve daha sakin bir ortam arayanlara özellikle hafta içi bir gün gitmeleri gerektiğini belirtelim.

 In Nişantaşı, there is a newly opened cocktail bar located in highly hip region Topağacı. It has a small space but we guarantee that its delicious cocktails, intimate atmosphere, ear pleasing sounds, and friendly staff will please you. For now Efendi Bar has a craft cocktail list on menu but it seems that they update regularly. Be sure to go there week days especially if you want a cozy and more silent location, and don’t forget to give a try on Yar Doç and Serendipity cocktails.

Efendi Topağacı Adres: Teşvikiye Mah. Hacı Emin Efendi Sok. 28A, Nişantaşı

Külhanbeyi
Külhanbeyi; yani “Osmanlılarda hamam ocağının sürekli yanmasını sağlamak için ocağa kömür atan kişi”den adını alan yer, şehrin en keyifli kokteyl barlarından biri. Yurt dışında sıkça görmeye alışık olduğumuz, “ismi olmayan” ve kapısından içeri belirli sayıda insanın alındığı kokteyl bar kültürü Külhanbeyi ile beraber İstanbul’a da gelmiş oldu. Mekan girişinde ismi olmayan bu mekana adrese uyarak ve perdeleri merdivenlerden inip, perdeyi aralayarak girmeniz mümkün. Sadece 25 kişiyi ağırlayan bu bara eğer hafta içi bir gün giderseniz daha kolay yer bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Nişantaşı Nopa’dan bildiğimiz Kevin Patnode’nin sihirli karışımlarının isimleri de, kokteyllerin tadı kadar ilginç. “Balkonsuz ev, göbeksiz erkek olmaz” kokteylinden tadarken, Kevin’in açtığı bu yeni barına kültürümüzün renklerini ve dokunuşlarını nasıl  da yansıttığını göreceksiniz.

Külhanbeyi which means “a person who continuously burning of the coal into the furnace at the Ottoman baths” brings a new breath to cocktail places in Istanbul. Like we know from the speak easy bars and no name bars, it has no name at entrance and it’s open only for a number of people. So to guarantee your place, rather than making a reservation, you should go there around 18:00-19:00 to sip delicious cocktails with authentic Turkish names. Be sure that the bartender Kevin Patnode will accompany you with his magical mixes and conversations. 

Külhanbeyi Adres: General Yazgan Sok. No.9 Asmalımescit
Salı-Cumartesi 18:00-02:00 // Tuesday-Saturday 18:00-02:00

Finn Karaköy
Karaköy’ün mekanlarla dolup taşan sokaklarına bir yenisi daha eklendi. Dileyelim ki Finn Karaköy’ün varlığı daim olur. Özellikle hafta içleri, canlı müzik olduğu bir gece barına kurulup, Karaköy’in sakin tavrına nihayet tanık olup, keyifli saatler geçirebilirsiniz. Kokteylilerinin tadı yanında sunumlarıyla da göz dolduran Finn’de Greenpeace ve Forbidden Pear kokteyllerini tavsiye ederiz.
Not: Çarşambaları canlı müzik dinleyebilir, her salı 18:00’den itibaren ise sadece kokteyl ücretini ödeyerek dahil olabileceğiniz “kokteyl workshop”unda kendi kokteylinizi yapabilirsiniz.

Karaköy has started to be full of newly opened cafes and bars. One of the bests is Finn Karaköy; a gastropub where you can eat delicious meals or sip your cocktails at the bar, while listening to live gigs on wednesdays. Also, on every tuesday, you can attend the cocktail workshop giving you a chance to create your own cocktail for a cocktail price. “Greenpeace” and “Forbidden Pear” are recommended.

Finn Karaköy Adres: Müeyyezade Mah. Necati Bey Cad. Arapoğlan Sok.No 8/B, Karaköy

House of Hops and Barley
Tomtom sokağın en yenilerinden biri; House of Hops and Barley özellikle viski severleri sevindirecek. 138 çeşit viski seçeneği sunan barda aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinden getirilen bira çeşitleri de bulmak mümkün. Bu barı çeşitli viski, viski kokteylleri ve bira deneyimlemek isteyenler için listemize koyuyoruz.

This one is an exception on the list since it’s a whiskey pub with a large selection of whiskey and beer. It has 138 different types of whiskey, whiskey based cocktails and wide range of beer brands brought from abroad. House of Hops and Barley is located on the one of the most alive streets of Beyoğlu; Tomtom.

House of Hops and Barley Adres: Tomtom Mah. Akarsu Sok. No.6, Beyoğlu

Alex’in Barı (No Name Bar)
Artık neredeyse kemikleşmiş, eski kokteyl barlardan biri sayabileceğimiz bir bar haline gelen Alex’in barına hafta sonu giderseniz, yeri değil ama iyi bir kokteyli, hafta içi giderseniz de küçük mekanda hem yerinizi, hem de iyi bir kokteyl yanında güzel bir sohbeti de garantilemiş olursunuz. Menüdeki seçkinin dışında kendi istediğiniz, tarif ettiğiniz kokteyli de yaptırabileceğiniz sınırlı sayıdaki barlardan biri. Bizim favorimiz ise Rock Lobster!

Since the day it was opened, Alex’s artisanal cocktail place has become one of the most popular cocktail bars in Istanbul. In addition to the craft cocktail list on menu, the owner Alex and the bartender Çağlar are willingly helping you to have the cocktail in your mind. Also keeping mind that the bar is really packed (unless you want to hang out outside) on the weekend but it has more space on weekdays.

 Alex’in Barı Adres: İstiklal Cad., Gönül Sok. No:7/B, Beyoğlu

Luzia
Arnavutköy’ün Berlin havaları estiren geniş, ferah barı Luzia’nın üst katında arkadaşlarınızla rahatça oturup kokteyllerinden tadabilirsiniz. Arnavutköy’ün yeni açılan mekanlarını, dar sokaklarını yine yeniden keşfettiğiniz bir günde, akşam üzeri Luzia’ya gelip barmen Kaan’ın tavsiyelerine kendinizi emanet etmenizi öneririz.

In an old neighborhood; Arnavutköy there is a place where you can feel the vibes of Berlin and drink delicious artisanal cocktails. In a day of exploring the old streets of Arnavutköy, you should do a cafe hopping and end your day at the second floor of Luzia with your friends. It’s time to chill out and allow Kaan to create a cocktail according to spirits you choose.

Luzia Adres: Arnavutköy Mah. Arnavutköy Bebek Cad. No 64, Arnavutköy

Alancha Istanbul
Tadım menüleriyle Alaçatı’dakilerin kalbini fethettikten sonra İstanbul’a da açılan Alancha İstanbul’un bar kısmında kendinizi adeta bir kimya laboratuvarında gibi hissediyorsunuz. Bütün içeriklerin kavanozlarda sergilendiği, damıtma, demlendirme gibi yöntemlerin bizzat mixologisti tarafından yapıldığı Alancha’da kokteyller çok güzel bir şekilde sunuluyor. Fume ise birçok kişinin kokteyl tercihi.

Except Alancha Istanbul’s “high quality guaranteed” taste menus, we definitely recommend its artisanal cocktails at the bar. Although here is not a chemistry lab, you would be surprised to see the way mixologists create cocktails with several technics as brewing, distillation and use unusual ingredients in the cocktails.

Alancha İstanbul Adres: Maçka Kempinski Residence, Hüsrev Gerede Cad. Şehit Mehmet Sok. No:9, Maçka

Mikla
Özellikle yaz aylarında İstanbul’u ne kadar sevdiğimizi hatırlamak ve gün batımını izlemek için tercih ettiğimiz Mikla’da yer alan kokteyl menüsü oldukça tatmin edici. Her damak tadına göre bir kokteyl bulabileceğiniz barda, biraz iddialı bir karışım arayanlara “benim adım kırmızı”yı tavsiye ederiz.

Especially, we prefer to come here in the summer time for its gorgeous view of Istanbul and sunset view. Be sure that its cocktail menu is satisfying as well. If you’re looking for an arty taste, we suggest “my name is red” mix.

Mikla Adres: The Marmara Pera Meşrutiyet Cad. No: 15, Beyoğlu

Yeni Lokanta
Civan Er’in Kumbaracı Yokuşu’ndaki Anadolu tatlarını yeniden yorumladığı restoranında yemek sonrası veya öncesi barına geçip kokteyllerinden de tatmalısınız.

The chief Civan Er’s restaurant Yeni Lokanta is known for its modern reinterpretations of traditional Anatolian cuisine but also it serves great cocktails at the bar.

Yeni Lokanta Adres: Kumbaracı Yokuşu Sok. No:66, Beyoğlu

Cochine
Vietnam yemeklerinin yanı sıra, loş ve rahat ortamı ve jazz geceleri ile de daima listemizde olan Cochine’de özellikle early grey martini içmelisiniz.

We’re not only impressed by the delicious tastes of its Vietnamese food and cozy ambience but also we like to try the cocktails as earl grey martini served in the bar of Cochine.

Cochine Adres: Kumbaracı Yokuşu, Camcı Fevzi Sok. No:36/A, Beyoğlu

Kozmonot
Nişantaşı’nın hafta sonları sıkça tercih edilen barlarından biri Kozmonot’un geniş bira seçenekleri dışında, kokteyllerini de tavsiye ederiz.

Higly preferred bar Kozmonot in Nişantaşı offers a large variety of beers and tasty cocktails. If you’re in the mood for having fun with high volume music, you should better go there on the weekend.

Kozmonot Adres: Poyracık Sok. No:9-A Teşvikiye

Related posts: