İstanbul’un Karakteristik Semtleri

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

İstanbulun Karakteristik Semtleri // Istanbul’s Characteristic Neighborhoods
Çizimler // Illustrated by Melike Gürsel  
Yazı // Written by Deniz Yılmaz 

dolapdereDolapdere
Dolapdere kimileri için ev, kimileri için de sadece “yolunun üzerinde” yer alan geçiş noktasıdır. “Tatlı Badem” sokağında köşe başında, 29 nolu üç katlı binada; her katta iki küçük oda bulunan” bir bina vardır. Burası 1855 yılında Polonyalı şair Adam Mickiewicz ülkesinden ayrılmak zorunda kalıp, buraya geldiğinde O’nun için hem sığınak, hem ev olmuştur. Yine aynı evde koleraya karşı gelememiş, burada gözlerini hayata yummuştur. Günümüzde ise bu ev müze olarak hayatına devam etmektedir.

Köhne evleri arasında gezinirken İstanbul’un bambaşka bir yüzüyle karşılaşır, evlere bakmak için başınızı yukarı kaldırıp, yorgun ama güzel İstanbul’u bir kez daha selamlarsınız.

Dolapdere is located as a “home” for some, while it’s just a “on the road” crossing point for some others. On “Tatlı Badem” (Sweet Almond), corner of the street, number 29, the three-storey building, each floor with two small rooms was located in Dolapdere. This house was a shelter for the Polish poet Adam Mickiewicz who had to escaped from his home country in 1855. However he was defeated to cholera, closed his eyes to life at this place. Today the house continues as a “house museum”.

While you’re walking between ratty houses of Dolapdere, you face with completely different scenes of this city, lift up your head and you greet once again tired but beautiful Istanbul.

cihangirCihangir
Kanuni ve Hürrem’in küçük oğulları Şehzade Cihangir’den günümüze kadar Cihangir büyük bir değişim geçirmiştir. 19. Y.Y yangınlarından da nasibini almış semtte, gayrimüslimlerin yerleşkelerinden ve 50’li yılların randevuevleri ve eğlence sektöründen geriye neredeyse aynı hiçbir şey kalmamış olsa da, değişmeyen belki de tek bir şey vardır: Cihangir’in binaları. Bu binalar yıllara meydan okumuş, günümüzde sanatçı, ressam, yazar, oyuncu ve yönetmen gibi mesleki gruplara ait insanlara birer ev olmuştur.

Kedi eksik olmayan sokaklarına teslim olup, yokuş aşağı dimdik inildiğinde şaşırtıcı bir İstanbul manzarasıyla karşılaşır, Cihangir’in değerini de daha iyi anlar insan.

It’s obvious to see the changes of Cihangir since Suleiman the Magnificent and Hürrem Sultan’s little child “Cihangir” was borned. Although nothing left behind from the 19th century Istanbul fires, settlements of non-muslims, 50’s brothels and the old style of show business of Istanbul, the only thing has remained the same (almost): Old buildings of Cihangir. These buildings defy the years and become new “settlements” for artists, actors, writers, and directors of Istanbul nowadays.

If you give yourself over the streets of Cihangir where you can see many cats, and walk all the way down until you meet a glamorous view at the end, you feel that it’s worth.

gumussuyu-son-haliGümüşsuyu
Konsolosluklar ve birtakım acentelerin evi Gümüşssuyu. Taksim’e çıkılan yollardan biri de Gümüşsuyu’ndan geçer. Dip dibe dizilmiş binaların ortasından geçen tarihi asansörlerin, eski ama gururlu balkonların ve bir de unutulmaz palasların namı Gümüşsuyu’nu değerli kılmaya yetmiştir.

Gümüşsuyu is sort of a home for consulate buildings and agents. Most roads are passing through Gümüşsuyu before reaching Taksim. Old elevators lined bottom in the middle of historical buildings, old but proud balconies, and unforgettable palaces make Gümüşsuyu very special neighborhood.

taksim-son-haliTaksim
Taksim hayatımızın (İstanbul’da yaşayanların) daima merkezinde olmayı başarabilmiş bir bölgedir. Art Nouveau esintili binaları, bir uçtan bir uca yürüdüğümüz “Cadde-i Kebir” yeni adıyla İstiklal Caddesi, 1928’den sonra “kent meydanı” kimliğine kavuşmuş anıtlı meydanı ile yaşayan tüm anılarımıza kazınmıştır. Eski yıllarda su dağıtımının yapıldığı “taksim” anlamına gelen “Taksim” bunca yıldır süregelen tarihi, iz bırakmış yangınları ve gözle görülür büyük değişimi sırtına yüklenip hayatına devam etmiştir. Günümüzde Cihangir, Galatasaray, Tünel, Pera, Galata ve Karaköy semtlerine çıkan bütün güzel yollar Taksim’in vatanı; Beyoğlu’ndan geçer.

Taksim is a region which has always succeeded to be at the center of our life (especially for Istanbulians). Taksim is living in all our memories with its Art Nouveau buildings, “Cadde-i Kebir”; Istiklal Street with a new name where we walk from end to end, and the square with monument which has become “town square” identity after the 1928. Taksim means “water distribution” so here is the place where people did water distribution in former years. So many years of continuous history, left a trail of fires of Istanbul and visibly installed a large change back to life continued in this region. Today the beautiful trails to Cihangir, Galatasaray, Tunnel, Pera, Galata and Karaköy, all pass through the district, home to Taksim; Beyoğlu.

İLK SERİ İÇİN: İstanbul’un Karakteristik Binaları
FOR THE FIRST SERIES: Istanbul’s Characteristic Buildings

 

Related posts: