Juan Carlos – Jotaká

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

The World of Creative Illustrator: Juan Carlos
Röportaj // Interview by Nihan Arıcı

foto7“Jotaká” ismiyle bilinen ve uzun süredir takip ettiğim freelance illüstratör Juan Carlos’a  illüstrasyonları, kağıttan yarattığı “aile serisi” ve Valencia’daki yaşamı üzerine sorular sordum… Onun için illüstrasyonun anlamı nedir diye sorduğumda ise; “sadece insanların yüzlerine bir tebessüm kondurma isteği” diye yanıtladı. Juan’ı daha iyi tanımak isterseniz, röportajın devamına buyurun:

I caught up with the freelance illustrator known as Jotaká who I’ve been following for a long time and asked him a couple of questions about his fantastic illustrations and life in Valencia. He also created series of paper family portraits by rendering his characters in cut paper. When I asked him the meaning of the illustration, “just wanted to put a smile on the people faces” he said. To know more about him, keep going to read the rest of the interview. Enjoy it!

foto4Bize kısaca kendinden ve yaptığın işten bahseder misin?
İsmim Juan Carlos, İspanya’nın doğusunda yer alan Akdeniz şehri Valencia’da yaşıyorum. Freelance olarak, aşık olduğum işimi, yani illüstrasyon yapıyorum. Çizim dışında uğraşlarım; fotoğraf çekmek, seyahat etmek ve bana ilham verecek şeyleri toplamak. Bir de olabildiğince gülmek.

Hello Juan, could you start out by telling who you are and what you are doing?
My real name is Juan Carlos, and I live in Valencia, a Mediterranean city located in the eastern region of Spain. I’m working as a freelance illustrator and I’m completely in love with my job. My hobbies outside of drawing are taking photos, traveling, collecting things that inspire me and laughing as much as possible.

“Jotaká” isminin arkasındaki hikaye nedir?
Üniversitedeyken arkadaşlarım beni, ismimin kısaltması olan JK olarak çağırıyorlardı. İspanyolcada bu ses “Jotaka” olarak çıkıyor. Bu isim de bana kendi markamı yaratırken bir fikir olmuş oldu.

What is the story behind “Jotaká” name?
My friends in college started calling me “JK” to shorten my name. In Spanish, that sounds like “Jotaká,” literally. The unique name has definitely been helpful in creating my own brand as an artist.

Escapistas_JotakáBir çizer olarak çalışmaya nasıl başladın?
Çizmeye çok küçük yaşlarda başladım ve hiç durmadım. Beş yaşındayken sanat akademisine katıldım. Oradayken kreatif şeyler yapmaktan hoşlandığımı gördüm. Lisedeyken de, bütün ajandalarımı, defterlerimi çizimlerle dolduruyordum. 18 yaşıma geldiğimde güzel sanatlar, sonra da Valencia’da illüstrasyon üzerine eğitim aldım. Günlük hayattaki basit olan her şey etkileyebiliyor beni.

How did you get started as an artist?
I started drawing when I was really small and never stopped. I began attending an art academy when I was just five years old. There, I gradually discovered that I enjoy doing creative things. Even later, when I was in high school, I would fill my agendas and notebooks with drawings. When I was 18, I went on to study fine arts, and then illustration, in Valencia and Barcelona. Pretty much anything in everyday life, the simple things, inspire me.

Peki illüstrasyon yapmak senin için ne ifade ediyor?
İnsanların yüzüne sadece bir tebessüm kondurma isteği…

To illustrate- What does it mean for you?
I only want to put a smile on the people faces :)

foto1Çizim stilini nasıl tanımlarsın?
Kendim bile çizim stilimi anlatmakta zorlanıyorum. Şöyle diyebilirim; arkadaş canlısı ve samimi gelen, insanları gülümseten karakterler çizmeye çalışıyorum. Karakterlere romansı bir hava vermeye çabalıyorum, fakat herhangi birinin de bu karakterlerle kendini bağdaştırması mümkün. Ayrıca, güçlü, mutlu renkler kullanmayı seviyorum.

How do you describe your style?
Even for me, it’s difficult to describe my drawing style. I try to draw friendly and kind characters that make you smile. I attempt to give them a novel air but personalities that just about anyone can identify with. I really like to use powerful, happy colors.

foto2İlk kez Wes Anderson karakterlerini gördüğümde çok etkilenmiştim. O karakterleri seçmendeki sebep neydi?
Wes Anderson bana en çok ilham veren kişi. Filmleri, renk seçimleri, karakterleri, elinin değdiği her şey muhteşem! Dahi bir adam…

The first time I saw your illustrations of Wes Anderson’s character, I wanted to know you more. Could you tell us the story between your illustrations and Wes Anderson character?
Wes Anderson is the person that most inspires me. His films, color palettes, characters, ALL is awesome, he’s a genius!

Başka neler ilham veriyor sana?
Birçok şeyden etkileniyorum; filmler, posterler, internette gördüklerim, sosyal ağlar, yaşadığım şehir, yolda yürüyen insanlar…

What inspired you more?
I’m inspired by a lot of things like movies, posters, internet, social networks, my own city and others walking around the streets… all is inspirational.

foto5“Scourge of the Sea” koleksiyonundan bahseder misin? Nasıl başladı?
Çocukluğumdan beri korsanlara dair her şey beni çok etkilemişti. Hazine adaları, karakterler… Oyuncak korsanlarımla oynarken hep onları hayal ederdim ve çizim için de ne kadar uygun olduklarını fark etmiştim. Bu koleksiyon da bana tamamen çocukluğumu hatırlatıyor.

Bu koleksiyona, daha serbest formlu eskizler çizerek ve ne çizmek istediğimi çok düşünmeyerek başladım.Sonra, aralarından uygun olan eskizleri seçerek “ink ve marker” ile yeniden şekillendirdim. Dijital olarak da boyadım. Bütün bir koleksiyon bir ayımı aldı, tabii büyük bir kısmını da elemek zorunda kaldım kafamdakilerle örtüşmediği için. Genel olarak oldukça eğlenceli bir süreçti.

Please, tell us about your collection “Scourge of the Sea”. How did you start with?
Since childhood, I’ve always been interested in everything related to pirates. The treasure islands and characters I imagined while playing with my toy pirate boat were just so “drawable.” This collection definitely reminds me of my childhood.

To create this collection, I first drew some freeform sketches without thinking too much about what I wanted to draw. I then picked a few sketches that looked appropriate and cleaned them up with ink and markers. Then, I colored them in digitally. The whole collection took about a month to create, though I discarded many of the images because they did not match what I had in mind. I had such a great time making them!

foto6Kağıttan yaptığın aile portrelerinden bahseder misin?
“La siesta”ya dair en güzel şey; sevdiklerinle olmak, özel birine sarılmak, ev hayvanları veya sevdiğin ve seni tanımlayan objelerle (örn: plaklar, fotoğraf makinesi) çevrili olmaktır. Bu his seni mutlu eder ve uyuyana kadar geçen süreci çekici kılar. “La siesta” karakterlindeki gibi aynı… Bu gibi anları çizmeyi çok seviyorum.

I would like to know more about your series of paper family portraits. How do you describe the images?
The best thing about “la siesta” is being in a company, hugging that special person, your pets, or being surrounded by any object that truly identifies your personality (a vinyl, a camera, etc.). That context and that hug create a magnetic force, which make you smile till you fall asleep, like characters do in “la siesta”. I like to draw moments like this.

Bir süre Valencia’da yaşadım ve orayı gerçekten çok sevdim.Valencia şehrine dair en güzel ve ilham verici şey senin için nedir?
Valencia ile ilgili en ilham verici şey bu şehirde yaşayan insanlar. Çok açık görüşlüler ve her zaman eğlenceliler. Herkesi mart ayındaki Fallas festivalimize davet ediyorum, çok yaratıcı ve muhteşem bir etkinlik.

I lived in Valencia for a while and really loved. So, could you tell which is the most beautiful and inspirational thing about Valencia?
I think the most inspirational thing about Valencia is the people, very openminded and funny as well. I invite to all the people to our amazing festivity in march (Fallas), is very creative and amazing.

Son olarak seni etkileyen 3 sanatçı ismi sorsam…
Brosmind, Steve Simpson ve McBess

3 favourite artists you get inspired…
Brosmind, Steve Simpson and McBess.

 

Related posts: