İstanbul’a Yakın Kaçamak Yerleri

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

İstanbul’a Yakın Kaçamak Yerleri // Escape within Istanbul
Written by Deniz Yılmaz

İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmadan, kafa dinlemek ve şehrin gürültüsünden sıyrılıp kendimize dönmek, sakinleşmek ve huzur bulmak için gidilebilecek yerler:
Here is a list of places you can find peace and quiet to relax away from the noise of the city without venturing too far away from Istanbul:

Büyükada // Princess Island

01-Büyükada

İstanbul’a çok yakın olmasından dolayı sıkça tercih edilen bir kaçamak yeri. Yalnızca aklınızda bulundurmanız gereken şey; -kalabalıktan uzaklaşmaksa hedefiniz- hafta sonu değil; hafta içi bir günü tercih etmeniz.

02-naya

Bahçe içinde, bembeyaz bir villa… Victorian tipi bu villayı gördüğünüzde, kendinizi bambaşka bir yerde hissedeceksiniz. Adanın en huzurlu yerlerinden biri olan Naya İstanbuldan bahsediyorum. Manzarası, palmiye ağaçlarıyla çevrili büyük bahçesi ve bembeyaz iç tasarımıyla bu butik otel açıldığı ilk günden bu yana hep çok güzel, ruhunu yitirmediği için de hala bakir.
Ayrıca yoga sınıfları ve meditasyon dersleri seçenekleri de mevcut.

Considering its proximity to Istanbul, Büyükada is a common location that people flee towards. One thing to keep in mind: if you are looking to avoid crowds, your best bet is to visit on a weekday rather than the weekend.

Inside a garden is a snow-white villa… Once you see this Victorian style residence, you will feel like you’ve been transported somewhere completely foreign. I’m talking about Naya Istanbul; the island’s most peaceful site. With its palm tree lined spacious yard and plain white interior design, this boutique hotel has not lost its appeal since the day it opened its doors. This view retains its charm and purity through its timeless spirit. In addition, a selection of yoga and meditation classes are available on-site.

Naya İstanbul Adres: Yılmaztürk Cad. No:96, Büyükada

03-bahcede sinek

Büyükada’ya ne zaman gitsem kalabalıktan şikayet ederek, bisikletime atlayıp kendimi sakin sokakların arasına atardım. Tabii bir gün Bahçede Sinek isimli kafeyle karşılaşana kadar. Bir evin bahçesinde oturuyorsunuz ve üstelik o kalabalık, gürültü de yok. Arkada Jazz tınıları eşliğinde ister şarabınızdan bir yudum alıyorsunuz, isterseniz de bir sabah daha kimse adaya akın etmemişken güzel bir kahvaltı yapıyorsunuz.

Whenever I visit Büyükada, I find myself complaining about the crowd, so I hop on my bike to find tranquility in the side streets. That is, of course, until I come across a cafe named Bahçede Sinek (“Garden Fly”). Imagine yourself sitting in a yard, with no crowds or noise nearby. Accompanied by Jazz tunes, you can either sip on some wine or enjoy your breakfast if the island isn’t flowing with people yet.

Bahçede Sinek Kafe Adres: Fatma Nilgün Mısırlı Maden Mah., Yılmaztürk Cad. No. 110 Büyükada

Ağva

04-agva

Doğayı seviyorsanız, ki bu yazıyı okuyorsanız sevme ihtimaliniz de yüksek, Ağva gidilmesi gereken yerler arasında listenize girmeli. Mis gibi bir havası var… Mekan açısından çok seçeneğin de olmaması, bir bakıma iyi geliyor. Çünkü vaktinizi otelinizin bahçesinde kitap okuyarak veya ormanda yürürken geçirebiliyorsunuz. Göksu Nehri kıyısında yer alan Piccolo Mondo’yu butik oteller arasında tercih edebilirsiniz. Bir butik otelden ne arıyorsanız burada mevcut. Hem temiz, hem çok samimi bir havası var, hem de geceleri şömine başı keyfi yapmanız için şirin bir bara sahip.

05-piccolo

If you love nature, which you probably do considering you are reading this, Ağva is a must on your places to visit. It leaves you at ease with its crisp air… and the fact that it’s not occupied by too many shops or stores. As a result, you can spend your time relaxing with a book in the hotel garden or discovering nature in the woods. Among the selection of boutique hotels, you may prerfer Piccolo Mondo, located by The Göksu River. It has all the amenities that you may seek in a boutique hotel. Aside from the fact that it’s clean and has a friendly vibe, it’s got a quaint little bar for you to unwind with a drink by the fireplace.

Piccolo Mondo Hotel Adres: Kurfalı Köyü Göksu Nehri Kıyısı, Ağva

06-kilimli

Ağva’ya kadar gelmişken çılgın Karadeniz dalgalarını izleyebileceğiniz çok güzel bir koy olan Kilimliye de uğrayabilirsiniz. Hatta yürüyüp tepelere kadar çıkarsanız manzaranız daha da güzelleşecek.

Since you have come all the way to Ağva, you might as well check out an amazing cove by Kilimli to view the waves of The Black Sea. You should even trek up to the top of the hills to witness how much a little elevation can enhance your view.

07-mavi-cafe

Ağva’nın içinde çok fazla mekan yok. Bir akşam rakı-meze yapalım dediğimizde karşılaştığımız Liman Restaurant’ı meyhane kültürü sevenler için tavsiye edebilirim. Kalamarları ve mezeleri oldukça lezzetli. Ayrıca yine merkezde yer alan Mavi Cafenin de gül mantısı ve kahvaltısı gayet güzel.

There aren’t too many commercial properties in Ağva. One night, we ventured out to seek a raki-meze (Drink-Appetizer) place and we came across Liman Restaurant. We can recommend this place for those of you who are looking to enjoy a little authentic culture. The Calamari and cold appetizers were delicious. Aside from this, Mavi Cafe, also located in the town center, offers a tasty gül mantı (rose shaped Turkish dumpling/ravioli) and breakfast spread.

Liman Restaurant Adres: Ağva Merkez Mah., Plaj Yolu Cad. No:12, Ağva
Mavi Cafe Adres: Ağva Merkez Mah. Plaj Yolu Sok., No 2/A, Ağva:

Şile
Şile de kaçmak için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek. Özellikle kumsalı ve plajları ile yazın gidebileceğiniz, İstanbul’a yakın olmasından dolayı da çok uzaklara gitmeye gerek kalmadan deniz-kum-güneş havasını tadabileceğiniz yerlerden biri. Büyük Plaj ve İskele Yeri Plajı’nı güneşlenmek ve denize girmek için seçebilirsiniz. Ayrıca daha sakin koyları tercih ediyorsanız;  Pot Deresi’nin Karadeniz ile birleştiği yerden başlayan koyları; Ağlayan Kaya, Kumbaba, Ayazma, İmrenli ve Sahilköy’e gidebilirsiniz.Biraz macera arayanlara da Şile’de yer alan mağaraları gezmelerini öneririm (Meşrutiyet Yarığı, Ekşioğlu Mağarası, Karabeyli İnleri, Sığır Çopulu Mağarası vb.).

Şile is another option that you may want to consider as a getaway. Especially with its sandy beaches and proximity to the heart of Istanbul, it makes it very convenient to be able to enjoy a little fun-in-the-sun by the water during the summertime. Büyük Plaj (Big Beach) and İskele Yeri Plaj (Pier Place Beach) are perfect options for sunbathing and swimming. If you’re looking for some serious peace and quiet, you can explore the coves around the area where Pot Deresi (Pot creek) and The Black Sea merge: Ağlayan Kaya, Kumbaba, Ayazma, İmrenli ve Sahilköy. For those who are looking for an adventure, we recommend exploring the caves of Şile: Meşrutiyet Yarığı, Ekşioğlu Mağarası, Karabeyli İnleri, Sığır Çopulu Mağarası, etc.

Casa Lavanda Butik Hotel Şile’de yemyeşil bir ormanın (Ulupelit Köyü’nde) içine konumlandırılmış bu otelde ufak bir hafta sonu kaçamağı tüm yorgunluğunuzu almaya yarayacaktır. Yazın giderseniz havuzuna girebilir, baharda tercih ederseniz de yeşillikleri arasında şezlonglara uzanıp, limonata eşliğinde kitabınızı okuyabilirsiniz. Tamamen doğal malzeme kullanılarak oluşturulmuş taş ve ahşap binalarında, huzurlu ve en önemlisi doğayla iç içe geçireceğiniz vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. 13 odalı butik otelin bazı zamanlarda düğünler için ayırtıldığını unutmayın ve gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırın.

A short little weekend away in the hotel; Casa Lavanda nestled among the woods (in Ulupelit Köy) will be the perfect thing to heal your exhaustion. Enjoy the pool in the summer or laze away on a lounge chair in the spring with a lemonade and book in hand. With its naturally built organic stone and wooden buildings, you won’t realize how fast time will pass in this secluded, green wonderland. Complete with only 13 rooms, keep in mind that this boutique hotel is frequently occupied with weddings so make sure to have your reservation booked before you arrive.
Casa Lavanda Butik Otel Adres: Ulupelit Köyü, Seçkin Sk. No.2 Şile – İstanbul

Kilyos

08-kilyos

Kilyos denilince akla ilk olarak incecik kumun halı gibi serildiği kumsalları ve tabii ki Karadeniz’in hırçın dalgaları geliyor. Rumcada kum anlamına gelen Kilya isminin nereden geldiğini de bu kumsallara varır varmaz anlıyorsunuz. İstanbul’dan ulaşımın çok kolay olduğu Kilyos’a isterseniz kamp yapmak için (bunun için kamp alanları bulunuyor) isterseniz de plajlarında vakit geçirmek için gelebilirsiniz.
Ayrıca Kilyos’a kadar gelmişken Garipçe Köyü’ne ve Rumeli Kavağı’na da uğrayabilirsiniz.

Plajları: Burç, Dalia, Solar, Uzunya.
Kamp Alanları: Uzunya, Mıstık, Baykuş
Beaches: Burç, Dalia, Solar, Uzunya
Camp Sites: Uzunya, Mıstık, Baykuş

When someone mentions Kilyos, the first things that come to mind include the fine sand that spreads across the beach like soft rugs and of course, the rough waves of The Black Sea. Originally stemming from the Greek word ‘Kilya’, meaning sand, you will understand the link to its name origin as soon as you arrive. Traveling to Kilyos from Istanbul is extremely convenient and you’re welcome to camp (where campsites are available) or spend time on the beaches. While you’re in Kilyos, you can also visit Garipçe Köy and Rumeli Kavağı.

Kastro Plajı, Tekirdağ // Kastro Beach
Tekirdağ Kastro Gölü kenarında bir hafta sonu, en yakın arkadaşlarınızla kamp yapmak eğlenceli olabilir. Kamp size göre değilse de, konaklama yerlerine göz atabilirsiniz. Özellikle göl kenarında geçireceğiniz vakit çok huzurlu ve belki de İstanbul’da nadir rastlayabileceğiniz türden…
O yüzden çok yakın olmasa da; birkaç saatlik yolu gözünüzde büyütmeden Istranca dağlarının eteklerinde yer alan bu doğal bölgeye gelmenizi öneririm.

A weekend of camping with your close friends by the coast of Tekirdağ Kastro Göl (Lake) can be quite enjoyable. If camping is not for you, rest assured there are a number of accommodations nearby. The time you will spend here, especially by the shore, may be one of the most relaxing moments you will experience. And one that is rarely found within Istanbul… Even though it may not be that close, I highly recommend you to tolerate a couple hour long roadtrip to visit this natural gem located on the skirts of the Strandzha Mountains.

Related posts: