Atmosferiyle Ruha Dokunan Kitapçılar

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Atmosferiyle Ruha Dokunan Kitapçılar // Soul Touching Bookstores
Reviewed by Deniz Yılmaz

Bir şehri gezerken, gözleriniz adım adım kitapçı arıyorsa, kitapları saatlerce karıştırmayı seviyor ve bir kitapçıyı kitapçıdan öte bir mekan olarak görüyorsanız, bu yazımıza bir göz atın.

If you are someone that wanders around a new city searching for a bookstores, or can spend hours gazing at bookshelves and believe that a bookshop is more than just a mere store, then take a look at our list.

robinson

Robinson Crusoe 389 // Istanbul
Geçmişte İstiklal Caddesi üzerinde, 389 numarada yer almasından dolayı ismi Robinson Crusoe 389 olan kitapçı, şimdilerde ise Salt Beyoğlu’nun en üst katında. Türkçe kitapların yanı sıra, geniş yelpazede yabancı kitaplar da bulabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz bir kitabı sipariş üzerine getirmeniz de mümkün. Üzerine ek fiyat koymadığı için, birçok kitapçıya göre daha uygun alabileceğiniz yabancı yayınların yanı sıra, son zamanlarda raflarına eklenen yabancı “lifestyle” dergiler de dergi okuyucuları için sevindirici. Buradan aldığınız kitapları okumak için hemen yanındaki sakin balkonuna geçip, orada biraz vakit geçirmenizi de öneririz.

Robinson Crusoe 389 was previously located on Istiklal Caddesi no. 389, which hints to where its name originates from. These days, it resides on the top floor of SALT Beyoğlu. Aside from Turkish books, you can also find a wide range of foreign prints. In addition, you are welcome to suggest an order of a book if you are unable to find what you’re looking for. Because they don’t pile on extra fees like other bookstores, this place has reasonable prices for foreign publications. For those of you who are magazine lovers, you’ll be happy to know that they recently stocked up on foreign “lifestyle” magazines.
To enjoy the books you’ve purchased, we suggest you to move over to the balcony next door and make yourself comfortable.
Robinson Crusoe 389 Adres: İstiklal Cad. No:136 Kat 4 Beyoğlu/İstanbul
Salt Galata Şubesi: Bankalar Cad. No: 11, Beyoğlu/İstanbul
website

cityberry-denizler-kitap-evi1

Denizler Kitabevi // Istanbul
Denizler Kitabevi, 1991 yılından beri açık olan, şu anda İstiklal Caddesi üzerinde yer alan kitapçılardan biri. İç dekoru ile dikkatleri çeken, arşivcilerin ve denizcilerin de sıkça uğradığı bir kitapçı. İçeri adım attığınızdan itibaren bambaşka bir dünyaya girmiş oluyorsunuz. Haritalar, deniz kitapları, askeri tarih kitapları ve koleksiyonerlere hitap eden objelere bakarken İstanbul’un ortasında böylesine huzurlu bir kitapçı olduğu için seviniyorsunuz. Pazar günleri ikinci katında müzayedeler yapılıyor. Ayrıca bazı harita ve vintage posterleri web sitelerinden de sipariş verebilirsiniz.

Denizler Kitabevi, open since 1991, is located on Istiklal Caddesi. With its eye-catching interior decor, this particular site used to be frequently visited by sailors and archivists. As soon as you step in, you enter a completely new world. We gaze at the maps, nautical books, navy books, and collector objects happily, knowing that such a serene bookshop exists in the middle of Istanbul. On sundays, they hold auctions on the second floor. Aside from that, it may also be good to know that some maps and vintage posters can be ordered from their website online.
Denizler Kitabevi Adres: İstiklal Cad. No:199/A Beyoğlu/İstanbul
website

shakespeare

Shakespeare and Company // Paris
1951’de, Paris’de Notre Dame kilisesinin hemen karşısına açılan kitapçı en kültler arasında yer alıyor. O günden bu yana sayısız yazar buluşmasına ev sahipliği yapmış, edebiyatın en iyilerini ağırlamış. Sahibi George Whitman şimdilerde burayı kızı; Sylvia’ya emanet etmiş. Arşivinde çoğunlukla İngilizce kitaplara yer veren kitapçıda, bazı günler bir konsere veya “yeni yazar” tanıtımına denk gelebilirsiniz.
Bu kitapçıyı en ilginç kılan nokta ise, açıldığı ilk günden bu yana, yazarların üst katındaki yataklı banklarda kalabiliyor olması. Bu yüzden Shakespeare and Company bir kitapçıdan çok, sanki bir yaşam alanı gibi.

This bookstore that opened across from the Notre Dame cathedral in Paris in 1951 is one that can be considered like a cult. Since then, it’s become known for being the meeting point for many writers and home of great literature. The founder, George Whitman, handed it down to his daughter Sylvia to continue its legacy. With its archives filled with English books, this shop also hosts events like concerts or “new writer” meetings that you can catch if you are lucky enough. But the most fascinating detail about this bookshop is that it’s been housing writers in the studio above since the day it opened its doors.
Shakespeare and Company Adres: 37 Rue de la Bûcherie, Paris

flaneur

Le Flaneur // Datça
Datça Liman’da yer alan Le Flaneur, adını Fransızca “gezinmek” sözcüğünden alıyor. Charles Baudelaire’in de bu sözcüğü “bir şehri keşfetmek üzere arşınlayan insan” diyerek yeniden tanımlaması, bu kitapçının ismini daha da anlamlı kılıyor. Datça sokaklarında gezerken aniden karşınıza çıkacak bu kitapçının, dışarıdan gördüğünüz hali bile sizi içeri davet etmeye yetiyor. Burada Türkçe dışında; İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça yayınlar da bulabilirsiniz. Antik kitap severlere, Datça’nın mavisini keşfe çıktıkları bir günde Le Flaneur’a uğramalarını öneririz.

Located in the port of Datça, La Flaneur got its name from the French word for “strolling”. With Charles Baudelaire’s well known saying “What strange phenomena we find in a great city, all we need do is stroll about with our eyes open“ in mind, the name of this bookstore becomes even more meaningful. As you wander the streets of Datça, you will come across this bookshop and its meer exterior will be inviting by itself. Besides Turkish, you’ll be able to find English, German, French, and Russian publications. If you love antique books, we highly advise those of you who will be exploring the marina of Datça to pay a visit to La Flaneur.
Le Flaneur Adres: Atatürk Cad. 92/C Datça

atlantis

Atlantis Books // Santorini
2004 yılında, Amerikalı-Kıbrıslı ve İngiliz 3 arkadaş tarafından kurulan Atlantis Books Santorini adasında; Oia bölgesinde yer alıyor. Kitap rafları ve iç dekoru, gün batımının şahane olduğu çatısına çıkan merdiveni ve genel atmosferi ile dikkat çeken bir kitapçı burası. İngilizce, Almanca, Yunanca, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca kitaplar satan, her sene belirli aylarda festivallere ev sahipliği yapan Atlantis’de ayrıca film gösterimleri, okuma ve dans günleri de düzenleniyor. Yolunuz bir gün Yunanistan’ın gerçeküstü güzellikteki adası Santorini’ye düşerse, bu kitapçıya kesinlikle uğramanız gerekir.

In 2004, 3 American-Cypriot and British friends established Atlantis Books on the island of Santorini; located in the Oia area. This bookstore is stunning with its bookshelves, interior design, swirling staircase that leads to the rooftop to catch a perfect sunset and atmosphere in general. While it stocks English, German, Greek, Spanish, Italian, and French books, it also organizes annual festivals, film screenings, reading and dancing events on certain dates.
If you happen to be on the road to Greece’s truly gorgeous island of Santorini in the near future, you must make a trip to this bookstore.
Atlantis Books Adres: T.K. 84702 Kyklades, Oia/Santorini

alta

Libreria Acqua Alta // Venedik
“Yüksek Su Kitapçı” anlamına gelen Libreria Acqua Alta, Venedik’in yemyeşil suları üzerine kurulu ilginç bir kitapçı. Kullanılmış veya yeni olan kitaplar küvetlerde, gondollarda sergileniyor. Sahibi Luigi dünyayı gezip, dolaştıktan sonra burada, bu kitapçıyı açmaya karar vermiş. Venedik’e hakim olan ağır rutubete rağmen, kitaplar yıllara direnmiş bir şekilde 10 yıla yakın bir süredir bu kitapçıda hayatlarını sürdürüyor. Yolunuz bir gün Acqua Alta’ya düşerse, içeri girdiğiniz anda sizi saran o masalsı havaya karşı hazırlıklı olun.

Translating to “High Water Bookstore”, Libreria Acqua Alta is an interesting bookshop that is built on seafoam green Venetian waters. New and used books are set on display in a haphazard manner on clawfoot bathtubs and gondolas. After touring the world, owner Luigi made the decision to settle here and open this bookstore. Despite the heavy humidity in Venice, these books seem quite resistant to the harsh conditions considering they continue to remain in decent shape for the past 10 years. If you happen to cross paths with Acque Alta, get ready to come face to face with the magical feel of this place.
Libreria Acqua Alta Adres: Sestiere Castello, 5176/B Venedik

Related posts: