Kurtuluş’un Tarihi Lezzet Durakları

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Kurtuluş’un Tarihi Lezzet Durakları
Yazı: Deniz Yılmaz Akman
(only available in Turkish)

foto-girişİstanbul’un bazı semtleri var ki, içinde yaşanmadığı sürece yeteri kadar hakim olamıyorsunuz; çünkü “geçerken bir uğradım” diyebileceğimiz ya da sık sık yazılan, çizilen ve tavsiye edilen türden değil. Yaşamak gerekiyor, zaman geçirmek gerekiyor.

Çocukluğunu Kurtuluş’ta geçirmiş yazarlarımızdan Deniz Özdağ’ın UZAK sayımızda yer alan Kurtuluş yazısı sayesinde, biz de bu semti biraz daha öğrenmiş olduk. Deniz’in, bir #matchupkesifgunlugu turunda bizi götürdüğü, çocukluk günlerinde büyük bir etkisi olan lezzet duraklarını deneyimledik. İşte bu lezzet duraklarına dair detaylar:

Kurtuluş’un kısaca tarihi: Eski ismiyle Tatavla (beygir ahırı) olarak anılan Kurtuluş semti, Pangaltı’dan güneye bir eğimle inen eski bir dere yatağı ve çevresindeki tepecikler üzerinde kurulu, 470 yıllık tarihe sahip bir semt. 1929’da İstanbul’da gerçekleşen “büyük yangın” sonrası ismi Kurtuluş olarak anılmaya başlanmış. O günlerde semtin sakinleri olan Rumlardan bir kısmı hala burada yaşıyor,  geleneklerini devam ettiriyor.

Bu semte dair çok şey değişse de, günümüzde bazı tarihi mekanları ziyaret edip, o eski tatları anmak mümkün.

01--Pelit-TurşuPelit Turşuları
Deniz Özdağ’ın bizi ilk götürdüğü durak Pelit. İsmini belki duymuşsunuzdur, zaten en meşhur turşuculardan biri. Buraya gelirseniz aklınıza gelebilecek her türden sebze-meyvenin turşusunun yapıldığını göreceksiniz. Bir de çıkmadan, bir bardak turşu suyu içmeyi unutmayın!

Adres: Yıldıztabya Caddesi No :89 Kurtuluş

02--NazarNazar Pastanesi
Pastane kültürünü özellikle bu şehirde doğup büyümüş olanlar çok iyi bilir. Günümüze kadar gelebilmiş olan pastanelerden biri olan; Nazar profiterolleriyle ün salmış. Tadınca anlıyoruz ki, hem çok hafif hem çok lezzetli bu profiteroller. Yine Kurtuluş civarında gezerken uğramanız gereken noktalardan biri de Feriköy’de bulunan bu pastane.

Adres: Kurtuluş Cad. No:222

03--DamlaDamla Dondurma
Eğer İstanbul’da gerçekten lezzetli ve kaliteli bir dondurma yemek istiyorsanız, adreslerinizin en başında 1989’dan beri hizmet veren Damla gelmeli. Üstelik birçok dondurmacıya göre ucuz fiyatıyla da bizi şaşırtan bu mekanın muzlu dondurmasını öneririz. Ayrıca kış aylarında da boza yapıyorlarmış, seviyorsanız aklınızda olsun.

Adres: Kurtuluş Cad.no:110/A

04--TuşbaTuşba Meze Evi
Meşhur Ermeni mezesi; “topik”i, her türlü şarküteri ürününü, İtalya ve İspanya’dan getirilen et ve peynir çeşitlerini bulabileceğiniz tarihi bir mezeci Tuşba. Topik dışında, Mortadella salamı, Prosciutto eti, patlıcan salatası ve yerli-yabancı peynirlerini özellikle tavsiye ediyoruz.

Adres: Ergenekon Cad. 27/A

05--Arma-(2)Arma Pastanesi
Bu pastaneye geldiğimizde Paskalya çöreklerinden deniyoruz. Paskalya zamanı dışında da yapılan bu çörekler mis gibi damla sakızı kokusuyla beraber eski zamanların Kurtuluş resimlerini getiriyor gözümüzün önüne.

Adres: Kurtuluş Cad. No:123

07-madam-despinaDespina Meyhanesi
Madam Despina’nın hikayesini biliyorsanız, muhtemelen “Despina” kelimesini görür görmez, istemsizce kulağınızda “kur masayı Madam Despina” dizeleri yankılanacak. İşte o şarkıda sözü geçen İmrozlu Madam Despina Türkiye’de ilk kadın işletmeci olarak adını tarihe yazdırmış. 1946’dan beri hayatına devam eden bu meyhanenin, muşamba örtüleri ve asma yaprakları altında geçirdiğiniz zaman sizi yeteri kadar nostaljik hissettirecek. İlk açıldığı zamandan beri kuralları ve adabı olan meyhane hala eski havasını koruyor. Geleneksel meyhane keyfi yaşamak isteyenlere tavsiyemiz.

Adres: Kurtuluş Caddesi, Açık Yol Sokak, No 9

06 göremeGöreme Muhallebicisi
Son olarak da, yine Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan Göreme Muhallebicisi’nden bahsetmek istiyoruz. Sütlü tatlılarıyla meşhur olan bu küçük mekan sıcak, sevimli ve insana huzur veren cinsten. Tatlıları dışında yemek seçenekleri de olan mekanda özellikle menemen yemenizi öneririz.

Adres: Duatepe Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 60/B

Bu mekanların içine girip, küçük tadımlar yaparak geleneksel eski Kurtuluş günlerini yad ettiğimiz turumuzun sonunda şunu bir kez daha anlıyoruz ki; İstanbul’u yaşamanın yolu onun semtlerini tanımaktan geçer. Bir de tarihi mekanlarına sahip çıkmaktan…

Related posts: