Kuşkonmazlı Somon

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Kuşkonmazlı Somon // Salmon with Asparagus
Written by Alper Mitrani (King Misu)

foto-2Norveç’in Fredrikstad şehrinde, yaz aylarından herhangi birini yaşarken, sıradan bir gece yarısı saat on ikide halen sokaklarda iseniz, havanın alacakaranlık olduğunu fark edersiniz. Saat ilerledikçe havanın hiçbir zaman tamamen kararmadığına da tanık olabilmek mümkün. Ben de yaklaşık 2 sene evvel iş için gittiğim Fredrikstad şehrinde, bu naçizane deneyimi yaşadım ve tabii ki sadece bununla kalmayıp, o meşhur Norveç somonunu da tattım. Geçenlerde geçirdiğim bu keyifli iş seyahati ve orada yaşayan iş ortağımızın yemyeşil bahçesinde verdiği barbekü ziyafeti aklıma geldi…

…doğanın tam ortasına yerleştirilmiş 25 kişilik uzun bir masa, ucunda iki adet kapaklı geniş Amerikan tarzı barbekü ve onların tam ortasında elimde uzun ince bir maşa ile ben. Bir mangalda, neredeyse 1 metre boyunda kendi ellerimle marine ettiğim uzun bonfile parçası pişiyor, bir diğer mangalda ise derisi üzerine yatırılmış fileto somon parçaları cızlıyor.Yanında yine patates ve sebze garnitür. Yaklaşık 20 dakika sonra, hala pembeliğini koruyan somonlar tek tek tabaklara alınıyor. Üzerlerine dereotu, krema ve ekşi limondan yapılmış sos gezdirilip garnitürlerle afiyetle yemeğe hazır hale geliyor. Bu ziyafeti de, ara ara havaya kalkıp tokuşan şarap kadehleri tamamlıyor.

If you find yourself on the streets past midnight of any given day during any of the months of summer in the Norwegian city of Fredrikstad, you’ll notice the twilight in the air. No matter how late it gets, you may see that it never gets completely dark. I visited Fredrikstad about 2 years ago for work and I lived this humbling experience but it doesn’t end here; I also tasted the infamous Norwegian salmon. This recently pleasant business trip and the barbecue feast my business partner threw in his green garden came to mind…

…located in the heart of nature, a long table fitting 25 people, a wide American style barbecue situated on each side and there I am right in the middle with a long pair of tongs in hand. One grill sizzles almost a meter long tenderloin marinated with my own hands while the other cooks pieces of salmon fillet with its skin crisping up. Next to it lays potatoes and vegetables as a garnish. About 20 minutes later, the succulent pink salmon pieces find a plate one by one. A lemon infused creamy dill sauce is dressed on top with the garnish on the side and finally comes to a delectable state. And this feast is perfected with constant cheering of wine glasses.

foto-3Tadı halen damağımda yer eden bu omega 3 zengini yağlı balık, Mehmet Yaşin’in dediği gibi artık ülkemizde milli balık olarak da adlandırılabiliyor. Güzel restoranlarda baş sıralara oturuyor hatta çoğumuzun evinde akşam yemeklerine konuk oluyor. Hal böyleyken ben de somunu, son yılların gözdesi kuşkonmaz ile güzel bir sos birlikteliğinde deneyeyim dedim.

Siz de benim gibi markette haddinden kalın kuşkonmazlarla karşılaşıyorsanız, kesinlikle aradığımız kuşkonmazlar onlar değil. Bize ince, yeşil ve tazeleri gerekiyor! Aynı şekilde somonun da tazesi, fileto olmuş ve derisi çıkarılmışını almanızı tavsiye ederim. Bu ikiliyi yakışır şekilde pişirip mideye indirmek için buyurun tarife geçelim.

This omega 3 rich and fatty fish that still holds a taste in my mouth is now considered a national fish, according to Mehmet Yaşin. It’s a top runner in high-scale restaurants and on top of that, is popular among our dinner plates at home. Given this, I decided to try my own hand at making salmon with a homemade sauce and the recently popular asparagus on the side.
If you’re like me and you come across the thick asparagus they have at the market, these are definitely not the asparagus that you’re looking for. We need thin, green, and fresh ones! At the same time, I would also recommend skinless, filleted salmon. In order to cook this pair and deliver it to your belly, let’s get to the recipe details.

foto1Kuşkonmazlı Somon
2 kişilik Malzemeler:

 • 2 adet derisi çıkarılmış somon fileto (yaklaşık 350-400 gr)
 • 20 dal kuşkonmaz
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 diş sarımsak
 • Yarım orta boy soğan
 • 1 küçük paket krema (200ml)
 • 4 çorba kaşığı zeytinyağı
 • Yarım limon suyu
 • Tuz
 • Karabiber

Yapım Aşaması:

 1. Kök kısımları acı olduğundan kuşkonmazları dip kısmından yaklaşık 5 cm bırakarak kesip atın. Bir tencerede temiz su kaynatıp 10 dal kuşkonmazı yaklaşık 3-4 dakika haşlayın, o sırada tencerenin yanına bir kapta soğuk su koyun ve içine buz küpleri atın. Kaynayan sudan süzdüğünüz kuşkonmazları pişme işlemini durdurmak için bu soğuk suya aktarın ve ardından kağıt havlunun üzerine alın. Kuşkonmazlar yeşil parlaklıklarıyla şimdilik bir köşede dursunlar.
 2. Geriye kalan kuşkonmazları yıkadıktan sonra küçük küçük kesin ve sos için mutfak robotuna atın. Ardından yarım demet maydanozu, doğranmış soğan ve sarımsağı, 1 paket kremayı, zeytinyağını ve yarım limon suyunu robota atın. Son olarak da tuzunu karabiberini serpip yaklaşık 3-4 dakika robotu en hızlı ayarda çalıştırın. Somonun üzerine süreceğimiz sos hazır.
 3. Fırın tepsisine 2 parça alüminyum folyo serin ve tam ortalarına kenarda duran parlak kuşkonmazları her bir folyoya 5 adet olmak üzere yatırın ve üzerine somon parçalarını oturtun. Somonun üzerine de hazırladığımız sosu kalın bir şekilde sürün ve folyoları katlayıp somonu bohçanın içine alın.
 4. Somonları 200 derecede çift ızgaraları ayarda 20-25 dakika pişirin. Daha sonra folyoları açıp fırını 175 dereceye getirin ve bir 10 dakika daha pişirin.
 5. Arzu ederseniz sunumdan hemen önce üzerine kavrulmuş kaju fıstığı parçalayıp atabilirsiniz.

Salmon with Asparagus
Servings: 2 People

 • 2 pieces of skinless filleted salmon (about 350-400 gr)
 • 20 pieces of asparagus
 • 1/2 bunch of parsley
 • 1 clove of garlic
 • 1/2 medium sized onion
 • 1 cup of heavy cream (200ml)
 • 4 tablespoons of olive oil
 • 1/2 squeezed lemon juice
 • Salt
 • Pepper

Directions:

 1. Because the root of the asparagus can be bitter, trim about 5cm from the bottom. Boil about 10 asparagus for 3-4 minutes, and prepare a container with cold water and ice in the meantime. To halt the cooking process of the asparagus, filter out from the boiling water and put them in the container with the cold water. Then place them on a paper towel to dry. Let the asparagus sit with their green shine on the side for now.
 2. Rinse the rest of the asparagus and dice them into small pieces to blend them for a sauce. Add in the diced parsley, onion and garlic as well as the heavy cream, olive oil, and lemon juice into the blender with the asparagus. Season with salt and pepper and blend on high for 3-4 minutes. The sauce for the salmon is ready.
 3. Prepare 2 sheets of aluminum foil on an oven tray. Place 5 glossy green asparagus on each sheet and a piece of salmon on top. Pour the prepared sauce on each fillet generously. Fold and close the aluminum and put in the oven.
 4. Cook the salmon at 200 degrees Celsius on a double grill setting for 20-25 minutes. Then, open the aluminum, bring the heat down to 175 degrees and cook for 10 minutes.
 5. If you wish, you can also add chopped cashews on top before serving.

Related posts: