A Sketchbook Project: Lapin à Istanbul

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Lapin à Istanbul
Interview by match-up mag
(English below)

foto5

Lapin is a French illustrator based in Barcelona. When he came to Istanbul for the first time on 2011, Lapin spent 6 days here. He was got carried away by the charm” of this city and decided to publish a book; Lapin à Istanbul” full of his Istanbul sketches. These sketches not only reflect the authentic spirit of Istanbul but also picture different faces, characters, and stories that make you travel around the streets of this city.
He spent hours in the Hagia Sophia, walked from Galata to Eyüp, from Dolmabahçe Palace to Taksim, he drank Turkish coffee in Pierre Loti and listened to his fortune through the coffee cup, smoked elmalı nargile”, took a vapur” from Eminönü and sat outside, he got his pomegranate juice from Ömer and joined the crowd towards the antique stores in Çukurcuma… Lapin brought to book his sketchbook “Lapin à Istanbul” not to ever forget his Istanbul and always be able to return to that 6 days.”

Lapin Barselona’da yaşayan bir Fransız illüstratör. 2011 yılında İstanbul’u ilk kez ziyaret ettiğinde 6 gününü çizimler yaparak geçirdi. Bu şehrin büyüsünden etkilenip, çizimleriyle dolu bir kitap çıkarmaya karar verdi; böylelikle Lapin à Istanbul ortaya çıkmış oldu.

As we know, a friend of you invited you to visit Istanbul on May 2011… How was your first feeling about Istanbul before coming here?
I had no ideas of how it would look like, I just remembered about my school lessons: a city between 2 continents that changed of name several times. I know that there would be plenty of history and patrimony there, and a mix of culture. 

Bildiğimiz kadarıyla, Mayıs 2011’de bir arkadaşının teklifi üzerine İstanbul’u ziyarete geldin. Buraya gelmeden önce İstanbul hakkında ne hissediyordun?
Nasıl olacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Tek hatırladığım derslerde gördüğümüz “iki kıtaya yerleşmiş şehir” tanımıydı. Biliyordum ki, bildiğimden çok daha fazlası var; tarihi miras ve birçok farklı kültür…

When you saw Istanbul for the first time, did you know that you were going to draw sketches of this city?
It is such a different place from the other one I visited before, that I needed to spend one full day looking around to know what to sketch, but yes, sketching Istanbul was the plan. That’s my way to travel, I cant go to a place without sketching it, and I need to sketch daily.

Bu şehri ilk gördüğünde, ileride bu şehre dair eskizler, çizimler yapacağını biliyor muydun?
İstanbul’dan önce seyahate gittiğim yer buradan çok daha farklıydı. İstanbul’a adım atar atmaz da; bütün bir günümü etrafı inceleyip neler çizeceğimi düşünmeye ayırdım. Tabii ki aklımda İstanbul çizimleri vardı. Aksini düşünemiyorum çünkü nereye gitsem muhakkak çizimler yapıyorum.

 foto3

When you close your eyes, what are the characteristic things relate to Istanbul coming to your mind?
The Turkish tea in the characteristic glass that people were offering me in the street is the first thing coming to my mind. I also loved the fresh pomegranate juice made in front of you, or the muezzin in the morning. The smashed potatoes in Ortaköy, and sailing across the Bosphore was also some hits!

Gözlerini kapadığında, gözünün önüne İstanbul’a dair nasıl görüntüler geliyor?
İlk olarak sokaklarda, özel fincanlarda ikram edilen Türk çayı geliyor. Ayrıca gözümün önünde, taze narları sıkıp suyunu satmalarını da çok sevmiştim. Diğer görüntülerse; müezzinler, Ortaköy’üm kumpirleri ve Boğaz’dan gemiyle geçtiğim an.

foto1

Can you tell us about your trip to Istanbul? How did you spend your time here? We also want to know which things made you impressed and inspired
I was staying at a cheap hotel near Taksim and spent my days walking across the city. I joined there Javier de Blas, a good friend and an artist, and contact Samantha Zaza, an Urban Sketcher that lived in Istanbul at that time. She was the perfect guide, since shes also a sketcher, and bring us to the most drawable places in the city, as Kadiköy or Balat… I really enjoyed the layers of history that is still visible every where, the food which is stunning, and loved to spend a full day inside Hagia Sofia, this museum that condensed the history of the last 1500 years of the city, from Christians to Muslims, and finally Ataturk and his modern vision of the country.

Buradayken neler yaptın? İstanbul’u gezerken seni en çok neler etkiledi? Neler ilham verdi?
Taksim’de bir otelde kalıyordum ve her günümü şehri yürümekle geçiriyordum. O dönemde genelde arkadaşım sanatçı Javier de Blas ile gezdim ve tanıdığımız Samantha Zaza da (şehir ressamı) burada yaşıyordu. Samantha bize çok iyi bir rehber oldu. Çizer olduğu için bizi çizime en uygun olan yerlere götürdü; Kadıköy, Balat gibi… Tarihin katmanlarının bu kadar görünür olmasını ve yemekleri çok sevdim. Bütün bir günümü Aya Sofya içinde geçirdim; burası sanki şehrin son 1500 yılını özetler nitelikteydi. Hristiyanlardan Müslümanlara, Atatürk’ten O’nun modern görüşüne kadar her şey hissedilebilir durumdaydı.

Let’s talk about “Lapin à Istanbul” book project… How many sketches are includedin this book? How did you decide the sketches to be included?
Its a 70 pages book, which is an exact facsimile of my original sketchbook, except the cover. I included every pages of my 6 days trip in the same order. 

Lapin  à Istanbul kitap projenden bahsedecek olursak… Nasıl karar verdin hangi çizimleri bu kitaba dahil edeceğini?
Bu 70 sayfalık kitap, tamamen çizim defterimin birebir kopyalanması ile oluştu. Değişiklik yapmadık ve 6 günlük seyahatim süresince çizdiğim tüm çizimleri dahil ettik. Tabii kapak sonradan yapıldı.

foto4

 Is it self published or sponsored by anyone?
Its a 500 copies limited edition that I self published, and sell it online and in some bookstores in Barcelona and Istanbul.

Peki bu kitabı kendin mi yayımladın yoksa biri sponsor mu oldu?
Kendi imkanlarımla yayımladım. 500 kopyası var, online olarak sayıyorum. Bir de Barselona ve İstanbul’daki şehirlerde, belirli dükkanlarda satılıyor.

foto2

Except this project, do you have any other illustration book projects for the future?
I have 2 new books coming out this month in Spain: “Cuaderno de Cuba, the illustrated chronicle of this country that has been the focus of media during the past 50 years, and Barcelona Modernisme, beyond Gaudi, a selection of Art Nouveau buildings in the city I’m living in. I’m working on 2 new books that will be launched in June: Paris, Je T’aime, a personal vision of Paris, where I lived and met my wife, and “Carnet de Bagnoles, Vol.2, a compilation of old cars I sketched along my trips.

Bu proje haricinde, yakınlarda yayımlayacağın kitap projelerin var mı?
Bu ay İspanya’da yayımlanacak iki kitap var: Cuaderno de Cuba”; ülkenin medyasında son 50 yıla odaklanan kronolojik illüstrasyonlarım yer alıyor. Diğeri ise Barcelona Modernisme Beyond Gaudiisimli; Barselona’daki Art Nouveau binaları çizdiğim kitabım. Ayrıca Haziran’da çıkacak olan Paris, Je T’aimeprojem üzerinde çalışıyorum. Eşimle tanıştığım bu şehri kişisel bir bakış açısıyla yansıttım. Son olarak da; “Carnet de Bagnoles, Vol 2”; seyahatlerim sırasında karşılaştığım eski araba çizimleri kapsayacak olan kitabım var.

If someday, you feel that you miss this city… Which things trigger you to come back here?
I already came back once to Istanbul in 2012, for 10 days, and sketched a lot again. There are so much to discover of Istanbul, that any excuse would be good to come back. I also heard about the Prince Island, and this is on my wish list for my next visit

Eğer bir gün İstanbul’u özlersen, seni buraya tekrar gelmek için ne tetikler?
Aslında 2012 bir kez daha geldim ve birçok çizim yaptım. Daha keşfedilecek çok şey var İstanbul’da bu da geri gelmek için iyi bir sebep olabilir. Ayrıca Büyükada hakkında güzel şeyler duydum, bir sonraki ziyaretim için gidilecek yerler arasında.

Related posts: