lokanta armut

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Lokanta Armut 
Reviewed by Deniz Özdağ

It’s been a while since I’ve dove into the hidden side streets in search of simple but eccentric tastes. Don’t get me wrong, it’s still possible to find the classic tastes located on the crowded main roads. However, I think I just enjoy seeking grand pleasures tucked away in the calm and quiet pathways. One of the neighborhoods that I have added to my route recently is Armutlu. 5 minutes by car from Etiler, this neighborhood has been able to maintain its natural state while blooming as a home to families and little shops on unexpected streets left and right. Lokanta Armut is one of those fresh addresses.
Chef Burak Zafer Sırmaçekici and general manager of Barbare Wines, Tülin Bozüyük, collaborated and formed Armut to introduce a valuable addition to the world of foodies by carefully forming a menu using only quality seasonal ingredients. Although short in print, each choice on this menu has an exceptional taste of its own.
Each appetizer selection holds a unique mysterious flavor that we are eager to experience. We chose the warm hummus with beets and local tulum (goat) cheese on the side. Warm hummus with beets is served with pastirma (cured meat) and orange salsa dressing. All of these elements are especially exquisite when blended together in one bite. The  orange salsa contrasts perfectly with its tart flavor next to the hummus. The local tulum cheese comes from three different regions, unheard by many of us. Erzurum göğermiş is a dark green tinted cheese with a rich aroma. It has a string-like form with a taste that is almost like blue cheese. Kars kerti is a cheese with a deep yellow hue and probably my favorite out of the three. Lastly, Trabzon tuzsuz is a plain and simple flavored cheese, almost like cottage cheese. With these rich and different flavors, your tastebuds search for a sweet factor to balance it all out. And this is where the Turmeric spiced Chutney with Pear comes in as the perfect extra side dish.
The sourdough breads that are served throughout your meal are made in house, of course. This was especially a nice detail. As for the main courses, we decided on a seafood dish: corb fish with lemon risotto. Corb fish with lemon risotto captures a nice taste pairing. The supple meat of the fish with fennel salad on top is a delectable finishing touch. As for the lemon risotto, it adds that necessary refreshing zesty flavor.
When it comes to the desserts, we chose the flaky apple baklava over the lemon gelatin panna cotta. This crispy dessert is served with their handmade gourmet ice cream. At the night of our tasting, we chose Licorice ice cream. Since it’s a light dessert, the ice cream finishes it off perfectly. The dessert options are limited for now but Chef Burak indicated that new additions will be included soon. Lokanta Armut is still a very new spot but we are confident that they will attract a large number of regular visitors and we will surely be back to taste all of their expanding new flavors. 

Lokanta Armut Address: Fsm Mah. Atatürk Cad. No:6 Küçükarmutlu – Etiler


foto1Sade ama farklı lezzetlerin peşinden koşmak için rotamı gizli kalmış sokaklara çevireli çok zaman oldu. Büyük caddelerde ve kalabalıklar arasında şanslıysanız orijinal tatlar bulmanız mümkün ama ben sanırım sessiz sakin küçük sokaklarda büyük keyifler aramayı daha çok seviyorum. Son yıllarda bu rotaya giren semtlerin bir tanesi de “Armutlu” oldu. Etiler’e arabayla beş dakika mesafede olan bu semt, mahalle hayatını en doğal haliyle sürdürürken tahmin etmeyeceğiniz sokaklarında farklı mekanlara da ev sahipliği yapmaya başladı. Lokanta Armut da bölgenin en taze adreslerinden biri oldu.

Şef Burak Zafer Sırmaçekici ve Barbare Şarapları’nın genel müdürü olan Tülin Bozüyük’ün ortak bir projesi olan Armut, yeme-içme dünyasında artık önemli bir değer olan mevsiminde malzeme ile menü oluşturmaya özen gösteren bir hareketle ortaya çıkmış. Az sayıda kalemde ama her biri özel tatlardan oluşan şık bir menü hazırlanmış. Menünün “başlangıçlar” kısmında her birini merak ettiğimiz tatlar yer alıyor. Biz seçimimizi pancarlı ılık humus ve yerel tulum peynirlerinden yana kullanıyoruz. Pancarlı ılık humus, pastırma cipsleri ve üzerinde portakal salsa ile servis ediliyor. Özellikle bütün bileşenlerini bir çatalda tatmamızı öneriyorlar ve böyle yiyince kesinlikle fark yaratıyor. Portakal salsa, humusu yerken aradığınız kontrast tadı güzel bir ekşilik vererek sağlıyor. Yerel tulum peynirleri tabağında üç farklı yöreden ve belki de çoğumuzun duymadığı tulum peynirlerimiz yer alıyor. Erzurum göğermiş koyu yeşil renkte ve yoğun aromalı bir peynir. Lezzet olarak rokforu andırıyor diyebilirim ama görüntüsü tel tel bir yapıya sahip. Kars kerti koyu sarı renkte bir tulum peyniri ve sanırım favorim da bu. Trabzon tuzsuz adından da anlaşılacağı gibi çok sade bir peynir; biraz çökeleğe benziyor. Farklı ve yoğun aromalara sahip bu peynirleri yerken damağınızdaki tadı dengeleyecek tatlı bir aroma arıyorsunuz. İşte burada da tabağın bir diğer parçası olan ve peynirler ile uyumlu armutlu zerdeçallı chutney devreye giriyor.
Yemek boyunca servis edilen ekşi mayalı ekmekler tabii ki mekanda hazırlanıp pişiriliyor. Bu da güzel bir ayrıntı. Ana yemeklerde ise seçeneğimizi deniz ürününden; yani minekop ve limonlu risottodan yana kullandık. Minekop ve limonlu risotto güzel bir tat uyumu yakalamış. Minekop yumuşacık etli bir balık ve üzerindeki rezene salatası da tabağı tamamlayan güzel bir dokunuş olmuş. Limonlu risotto ise ferah bir ekşiliğe sahip.
Sıra tatlılara geldiğinde elmalı çıtır baklava ve limon pelteli panna cotta seçeneklerimizden tercihimiz baklava oluyor. Bu çıtır tatlıyı yanında kendi yaptıkları dondurma ile servis ediyorlar. Tadım yaptığımız akşam meyanköklü dondurma ile denemeye karar veriyoruz. Pek hafif bir tatlı olduğundan dondurmayla birlikte yemeğe iyi bir kapanış oluyor. Tatlı seçenekleri şimdilik sınırlı ama Burak şef yeni tatların da ekleneceğini belirtiyor. Lokanta Armut henüz çok yeni bir mekan. Umarız kısa sürede müdavim kitlesini yaratır ve bizleri farklı lezzetler ile tanıştırmaya devam eder.

Lokanta Armut Adres: Fsm Mah. Atatürk Cad. No:6 Küçükarmutlu – Etiler

Hazırlayan: Deniz Özdağ