Manuel Deli & Coffee

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

01
The only two things I had heard about Manuel Deli & Coffee was the coffee’s golden reviews along with the cafe’s notorious yellow logo and these were enough to make me eager to experience it for myself on that one Monday evening. Imagine a place where you can indulge in “Third Wave Coffee” brewed to your liking through different techniques such as Aeropress, Chemex and Syphon, among others, while gazing at the wide range of delicious delicatessen assortments. At Manuel’s, you have the luxury of tasting a variety of coffee beans sampled from boutique coffee shops around the globe. During another visit of mine, I had the opportunity to taste 2013’s Cup of Excellence award winner, “La Divina Providencia”, brought from Monmouth Coffee, a boutique chain coffee shop in London. The taste was completely unbelievable. Aside from that, their baked goods that take 3 days to prepare and artisan sheet pizza’s made from their fresh delicatessen ingredients are enough to keep me coming back on a regular basis.

Reviewed by: Ipek Çakmak
Manuel Deli Address: Cihangir Cad. 23A Cihangir, Beyoğlu


Sırf kahvesine duyduğum merak ve sarı renk logosu için tek başıma koşar adımlarla gittiğim bir pazartesi akşamı keşfetmiştim Cihangir’deki Manuel Deli & Coffee’yi. Düşünsenize hem Aeropress, Chemex, Syphon gibi birçok kahve demleme tekniği ile hazırlanan “Third Wave Coffee” içebileceğim, hem de leziz şarküteri ürünleri bulabileceğim bir yerle karşılaşmıştım.
Manuel’de dünyanın çeşitli butik kahve dükkanlarından alınmış çekirdeklerle yapılan kahveler içmek de mümkün. Ziyaretlerimden birinde, Londra’nın müthiş butik kahve zinciri olan ve çok sevdiğim Monmouth Coffee’den getirilen 2013 Cup of Excellence ödüllü “La Divina Providencia’yı” denemiştim. Tadı gerçekten inanılmazdı. Ayrıca, hamur hazırlık süreci 3 günü bulan ve şarküteri reyonundaki taze ürünler ile hazırlanan “tava pizzaları” ise bende Manuel’e düzenli olarak gitme isteği yarattı diyebilirim.

Yazı: İpek Çakmak
Devamı 3.sayıda… (sf.44)
Manuel Deli Adres: Cihangir Cad. 23A Cihangir, Beyoğlu

Related posts: