Pazı Üstü Süzme

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Pazı Üstü Süzme // Creamed Chard
Hazırlayan // Prepared by Alper Mitrani

foto1Her sofrada yerini bulan yemekler vardır. Ne koysan yanına, ona uyum sağlar, sofrada hiç sırıtmadan durur. Fakat bilinmez ki o bir baş tacıdır; taa ki tadına bakılana kadar! İşte bu yemeklerden biriyle tanışmamız soğuk bir kış akşamına denk gelmişti. Dışarıda rüzgar, kar, soğuk; biz içeride Sosa’ya oturmuş çorbalarımızı yudumluyorduk. Derken, garsonun elinde bir tabakla bize yaklaştığını gördüm ve “İkramımızdır” dedi. Karamelize soğan altta olmak üzere, haşlanmış pazı, süzme yoğurt ve en üste gezdirilmiş erik ekşisi… Bu kombinasyonun gerçekten de birbirine bu kadar yakışacağını ilk başta düşünmemiştik fakat tabağı silip süpürdükten sonra enfes bir buluş olduğuna karar verip deneme listesine aldık.

Denemelerimiz başarı ile sonuçlanınca ve bahsettiğim gibi neredeyse her yemeğin yanına gittiği kanaatine vardıktan sonra bolca yapar olduk. Sonra mevsimler değişti, günler haftaları, haftalar ayları kovalayınca fark ettik ki kışın başlangıcı sayılabilecek Kasım ayına gelmişiz bile… Ve sonra dedik ki daha fazla özleme gerek yok, pazımızı haşlamanın tam zamanıdır!

Arkadaşları topladığımız bir pazar akşam üzeri soğanımızı karamelleştirdik, pazımızı haşladık, limon ve zeytinyağı ile süzme yoğurdu çırptık ve erik ekşisi ile…voila! Kışın insan ferah yiyecekler de deneyebilir neticede ve bu şeylerin sağlık değerleri oldukça yüksek ve tadına doyulmaz ise bol bol yenmeli bence.

At every meal, there’s always a dish that knows its place. It will compliment whatever you place next to it, sitting with a purpose. It was on a cold, winter night that we were introduced to such a meal. It was snowing with a freezing wind outside while we sat inside Sosa, slurping on our soup. Just then, the waiter came towards us with a plate in hand as he uttered, “Our treat”. Based with a layer of caramelized onion, the poached chard was blended with creamy yogurt and dressed with sour plum extract… Although we had doubted this combination at first, we realized we were gravely mistaken as we licked our plates clean. Thus, we decided we needed to try this at home.
Following a few trials, we figured out the right recipe and whipped up a larger quantity of this great dish that happens to pair perfectly with every meal. But then, seasons changed while days went on as weeks chased the months away and we realized we were almost back to the beginning of winter again with the month of November right around the corner… So we declared that we didn’t need to pine any longer, it was time to boil the chard!

foto2Malzemeler // Ingredients:
1 adet beyaz soğan // 1 medium size onion
2 demet pazı // 2 bunches chard
1/2 su bardağı süzme yoğurt (125 gr) // ½ cup creamy yogurt (125 gr)
Zeytinyağı // Olive oil
Elma ekşisi (yoksa nar ekşisi) // Apple molasses (Or pomegranate molasses)
Limon // Lemon
Tuz // Salt
Şeker // Sugar
Karabiber // Pepper

Yapım Aşaması:
1.​ Soğanları ince ince yarım ay şeklinde doğrayın. Yapışmaz bir tavaya biraz zeytinyağı dökün ve ardından soğanları da ekleyin. Kısık orta ateşte pişerken bir tutam tuz ve iki-üç tutam şeker ilave edin ve ara ara karıştırarak yaklaşık 15 dakika pişirin. Soğanın rengi değişince ocağı kapatın ve servis tabağına eşit bir şekilde yayın.
2.​ Pazıyı iyice yıkayıp saplarından ayırın ve üstüne kadar su koyduğunuz bir tencerede haşlayın. Pazının sertliği gidip iyice yumuşadıktan sonra süzün ve ılıması için biraz bekletin. Daha sonra pazıyı da servis tabağınızdaki soğanların üzerine eşit şekilde yayarak yerleştirin. Üzerine biraz da karabiber ekleyin.
3.​ Süzme yoğurdu bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı limon suyu ile bir kapta karıştırın ve pazının üzerini kaplayacak şekilde dökün. Son olarak elma ekşisini ince şeritler halinde yoğurdun üzerinde gezdirin.

Preparation:
- Cut onions in half, then slice thinly. Add onions in a non-stick pan with a drop of olive oil. Simmer on medium heat with a pinch of salt and two-three pinches of sugar; mix for 15 minutes. Bring to a close when the color of the onion begins to change and set aside on serving plate.
- Rinse and cut the stems of the chard then, cover with water to boil. After the chard has wilted, drain and let it cool to lukewarm. Add the chard on top of the caramelized onions on your serving plate. Season with pepper.
- Mix the creamy yogurt with 1 tablespoon olive oil and 1 teaspoon lemon and layer over the chard for serving. Lastly, dress with apple extract lightly over the yogurt.

 

Related posts: