Photo Essay // Can Dağarslanı

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

“The location has to be a place where I can truly imagine myself in and the models are chosen based on if they speak to my innerself; whether their movements can embody what I’m imagining as if it’s my own body in motion. Well first of all, Sophie Bogdan is a model I’ve been eager to work with a while now. Two years ago, I had set up a nice shoot in Amsterdam. Unfortunately, she came down with an allergic illness two days prior and was unable to fly in from Berlin.
Ever since then this collaboration was left on our “to-do list” and even though I’ve been to Berlin before, I decided to fly out to complete the shoot. Immediately after, my first task was to find a second model. This is because all of the scenes I was visualizing included a pair. At the end of my search, Marlene Pina was chosen as the second model. The scenes I envisioned in my mind were divided into two. For the first one, I needed a wide area with bare walls. I wanted to highlight the presence of color within this space. For this reason, I found an industrial loft. The second space was to be the complete opposite; narrow, fully furnished, with deep character. In this setting, my aim was to connect the objects to the models. In accordance, I found an English aristocratic couple’s home decorated with Bauhaus furniture.
From the moment I met with the models, I knew it was going to be an exceptional shoot. I knew because, likeI mentioned before, I saw my movements in them. The first part of the shoot was taken at the loft. Generally, I loathe the color pink but in this case I used it with great pleasure. With the white walls as a contrast, I applied a range of colors. Especially in context with the balloon, I was able to emphasize its sharp qualities despite the fact that it was the same color as the white wall behind it. We continued to shoot in the same space into the afternoon to capture a more dramatic light. There were so many objects I wanted to utilize during the shooting process that I was literally rushing through each scene to get to the next. New concepts were constantly coming to life in my mind. Since that day, we are constantly in communication. So who knows, maybe our next shoot will be situated in Istanbul.“

Photography: Can Dağarslanı
Models: Sophie Bogdan // Marlene Pina
Hair + Makeup:  Maria Boman
Assistant: Ece Şeref


Can_Dagarslani01“Kendimi gerçekten içinde hayal edebildiğim mekanlar ve çalışırken sanki benim bedenimmiş gibi hareket edebileceğine inandığım, kendi iç dünyama yakın modeller seçmeye çalışıyorum. Öncelikle Sophie Bogdan uzun suredir buluşup çekim yapmak istediğim bir modeldi. İki sene önce Amsterdam’da güzel bir çekim organize etmiştim. Fakat Sophie çekimden 2 gün önce alerjik bir hastalığa yakalandı ve Berlin’den gelemedi.
O günden beri gerçekleştiremediğimiz çekim içimizi yiyordu ve ben daha önce gitmiş olsam da, Berlin’e bu çekimi gerçekleştirmek için tekrar gitmeye karar verdim. Ardından ilk işim ikinci modeli bulmak oldu. Çünkü aklımdaki sahneler hep eş gerektiriyordu. Arayışlarımın sonunda Marlene Pina ikinci model oldu. Kafamdaki sahneler ikiye ayrılıyordu. İlkinde geniş alana ve yalın duvarlara ihtiyacım vardı. Bu mekanda daha çok rengi vurgulamayı istiyordum. Bu nedenle endüstriyel bir loft buldum. İkinci mekanın ise bunun tam zıttı dar, bol eşyalı ve karakteristik bir mekan olmasını istiyordum. Bu mekanda objelerle modelleri ilişkilendirmeyi hedefledim. Bu doğrultuda Bauhaus mobilyalarıyla döşenmiş, Londralı asilzade bir çiftin evini buldum.

Modellerle buluştuğumuz anda çok iyi bir çekim geçeceğini hissettim. Çünkü başta da bahsettiğim gibi kendimi onlarda gördüm. Çekimin ilk bölümü loft mekanda gerçekleşti. En nefret ettiğim pembe rengini büyük bir keyifle kullandım. Yine beyaz duvarlarda birçok başka rengi kullandım. Hatta balonlu sahnelerde beyaz duvar önünde, beyaz balonla aynı rengi bile keskin bir şekilde vurguladım. Öğleden sonra ise daha dramatik bir ışıkta bahsettiğim evde çekime devam ettik. O kadar çok kullanabileceğim obje vardı ki çekerken resmen acele ediyordum, bir diğer sahne kafamda canlanıyordu. O günden beri de sürekli iletişim halindeyiz; kim bilir belki bir diğer çekimi İstanbul’da gerçekleştiririz.

Fotoğraf: Can Dağarslanı
Modeller: Sophie Bogdan // Marlene Pina
Makyaj ve Saç: Maria Boman
Asistan: Ece Şeref

Related posts: