christophe le fou

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Chris grew up in New York, so he has known a lot about this city. When he realized that his city had been changed in a bad way for him, he decided to leave the dance halls for a while and moved into another city; Berlin where there was no chance to feel like a stranger.
Besides playing music in the bars and clubs as a DJ, he is into music production now. He has several projects on his mind about collaborations, different sounds and albums. We met in Neukölln on a sunny day to talk about his life and projects. Firstly, he felt like a student when I gave a questionnaire paper to him, then he came up with some local suggestions for us like a real Berliner.

Chris New York’ta doğup büyümüş; haliyle New York City’nin en eski hallerini biliyor. Zamanla çocukluğunun şehrinin büyük değişimine tanık olup, bu durumdan hoşnut olmamaya başlamış. New York’un dans salonlarını bir süreliğine terk edip, hiç kimsenin kendini “yabancı” hissetmediği bir diğer renkli kente; Berlin’e taşınmış. Şimdilerde, bar ve clublarda DJ’lik yapmanın yanı sıra, prodüksiyon işleriyle de uğraşıyor. Hayalini kurduğu yeni “sound”lar, albümler ve farklı sanatçılarla ortak projeleri var. Güneşli bir günde Neukölln’de buluştuk. Soru kağıdını uzattığımızda, önce kendini sınava girmiş bir öğrenci gibi hissetti, sonra da gerçek bir “Berliner” gibi bize yerel tavsiyeler verdi.

website
< >