Robbie Lawrence

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

When I explored Fvf (freunde von freunden) community, I was just impressed when looking at the houses, and the creative people reviewed on the website. One of the houses that I was impressed by, is the house of Jessica & Simon as Robbie mentioned on the interview. Since then Fvf community has become larger, expanded their boundaries and done more interviews with people from the other cities.
As I know from Cereal Magazine and just learned that he has become a part of Fvf as well, I did an interview with Robbie about his new life in Berlin and Fvf projects. Long story short, he has an interesting story that inspires people who are into living different cities, and traveling a lot.

Freunde von Freunden oluşumunu birkaç yıl önce ilk keşfettiğimde konukların evlerine büyük bir iştahla bakıp, nasıl hayatlar yaşadıklarını hayal etmiştim. Röportajları okumadan önce tek tek fotoğraflara göz tıp, her bir objeyi detaylarıyla incelediğim, beni en çok etkileyen ev Robbie’nin de röportajda belirttiği gibi Jessica ve Simon’un eviydi. O günden bu yana Fvf ekibi genişledi, projeleri Berlin sınırlarını aştı. Başka şehirlerde de röportajlar, çekimler yaptılar.
Cereal Magazine’den de bildiğim ve güzel bir tesadüfle Fvf ekibine dahil olduğunu öğrendiğim Robbie ile hem “arkadaşlarının arkadaşları” konseptini benimseyen Fvf, hem de değişen yaşamı üzerine bir sohbet gerçekleştirdim. Robbie’nin eğer şehir şehir gezmek ve farklı yerlerde yaşamak istiyorsanız size ilham vereceğine inandığım bir hikayesi var.

Devamı 4. sayıda… (sf.3-6)

WEBSITE
< >