Afrika Kıtasından Esintiler: Primitif – Arts & Crafts

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Afrika Kıtasından Esintiler: Primitif Arts & Crafts
Röportaj: Deniz Yılmaz Akman
(only available in Turkish)

foto1Öncelikle Primitif’in yaratıcısı olarak sizi tanıyabilir miyiz? Nasıl karar verdiniz böyle bir marka oluşturmaya?
Aslında hayatımın ilk 30-40 senesini kendimi ve dünyayı araştırma, keşfetme ve anlamlandırmayla geçirdim. Bu zaman içersinde dünyanın her köşesine yaptığım seyahatlerden yöresel, artizanal, primitif, abartıdan uzak objelerle döndüm. Taoizm ve Zen Budizm’e olan ilgim beni Wabi Sabi felsefesiyle tanıştırdı.  Wabi Sabi’nin saf, gösterişten uzak, doğal, zamanın patinasını taşıyan ve kişinin psikolojik sağlığına pozitif etkisi olan mekanlar tasarlamaktaki önemini kavradım. Mükemmeli aramayan,sade ve mütevazi estetik anlayışım  egzotik kültürlere olan ilgimle birleşince Primitif arts & crafts doğdu.

Ürünlerinize bakınca başka bir kıtaya doğru gittik. O kıtada sizi en çok ne etkiliyor?
Primitif’de satışa sunduğum, bir hikayesi olan artizanal parçalar bizi Afrika Kıtası’na götürüyor. Fas’ı ilk ziyaret ettiğimde renklerinden, el işçiliğinden, kültürlerinden, dekoratif unsurların özgünlüğünden çok etkilendim.

Berberiler, Tuaregler gibi etnik grupların günlük yaşamlarında kullandıkları halılar, kumaşlar,ahşap ve hasır objeler zaten yabancı dekorasyon dergilerinde çok sık gördüğüm ve beğendiğim ama İstanbul‘da bulunmayan parçalardı. Boho chic tarzı dekorasyon tercih edenler için klasik sayılabilecek parçalar bunlar aslında.

Fas’ın yanı sıra Kamerun, Gana, mali, Burkina Faso, Zimbabwe gibi ülkelerde yerel el işçiliğiyle üretilen özgün, modern etnik, kültürel parçalar olduğunu gördüm. Benim hayalimdeki ev, dünyayı keşfeden sahipleri tarafından özgün, doğal ve hikayesi olan parçalarla dekore edilmiş bir evdi.

foto2Dünyanın birçok yerinde el ile üretilen ürünlerin olduğunu biliyoruz. Peki sizi özellikle Afrika’ya yönelten şey nedir?
Afrika’nın primitif sanatından 20. Yüzyılın birçok sanatçısı örneğin; Bbrancusi, Picasso, Matisse, Paul Klee ve Giacometti etkilenmiş ve esinlenmiştir. Geometrik formlar, doğaçlama ahşap heykel sanatı, yerel malzemelerin zenginliği, bitkisel boyalarla ortaya çıkan muhteşem renkler, artizanal yöntemler ve Paris’te birkaç sene önce gezdiğim etnik sanatlar müzesi Musee de Quai Branly’de beni bu tarz parçaların İstanbul’da da bulunması gerektiğine ikna etti.

Afrika yolculuğu ve ürün seçimi sırasında üreticilerle birebir iletişimde miydiniz?
Ürünleri seçerken Atlas dağlarındaki Berberi köylerine, Fez, Marakeş, Essaouira bölgelerine gittim… Dakar ve Bamako’daki  pazarları dolaştım. Cape Town ve Johannesburg’da yerel tasarımcılarla tanıştım. Bu seyahatlerim esnasında Fransız, İtalyan, Danimarkalı birçok iç mimar, tasarımcı ve mağaza sahibiyle tanıştım ve fikir alışverişinde bulundum.

foto3

Ürünlerinizin hepsinin bir hikayesi var, birkaç tanesini paylaşabilir misiniz?
Beni ouarain halı: Batı iç mekan tasarım dünyasında çok popüler olan bu halılar Berberi kadınlar tarafından ev işlerinden geri kalan vakitlerinde elde dokunuyor. Bej/siyah tonlarındaki halıların üzerindeki geometrik şekiller ve farklı anlamları olan semboller tamamen doğaçlama bir tarzla dokuyan kadının iç dünyasını yansıtan birer sanat eseri adeta. Le Corbusier, Charles & Ray Eames tarafından da kullanılan bu halılar en minimalist mekanlara bile sıcak ve modern bir etnik hava katıyor. Benim Primitif için seçtiklerim 50-60 senelik vintage beni ouarain halılar.

Tuareg hasır ve deri halılar;  Moritanya ve Sahara çölünde yaşayan “Tuareg” isimli etnik gruba özgün, onları çölün sıcak ve soğuğuna karşı korumak için kullanılıyor. Vintage olanları hasır ve derinin zamanla aldığı muhteşem renkleriyle çok dekoratif.

Burkina faso bwa maskelerinin ise; geometrik desenleri ve baykuş motifleriyle , spirituel güçlere  sahip olduğuna inanılıyor.

foto4Ürünlerinizin geldiği kültür sebebiyle ortak bir dili konuştuğunu görüyoruz. Peki; örneğin bir giysi kumaşını alıp yastık kılıfı yapmak, balıkçı sepetlerinden lamba yapmak… gibi düşünceleriniz nasıl gelişti?
Vintage etnik kumaşlar, elde üretilen hasır sepetler, kaplar, hasır balık tutma sepetleri günlük kullanımı sağlayan bir işlevsellik kazandırıldıklarında modern yaşamda daha kolay yer buluyorlar. Ben de yaratıcılığımı kullanarak bunu yapmaya çalışıyorum.

Dükkanınızın Reşitpaşa’da olmasının özel bir sebebi var mı?
Reşitpaşa’yı merkezi konumundan ve gelişmeye açık bir bölge olmasından dolayı seçtim. Kiraların da makul olması, benim satış fiyatlarımı daha düşük tutabilmeme sebep oluyor.

– Adres: Cengiz Topel Cad. No:1A Reşitpaşa – Sarıyer / İstanbul
Telefon: +90 0212 277 62 77

 

Related posts: