Santorini Kesif Rehberi Vol-1

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Santorini Kesif Rehberi Vol-1 // Santorini Explore Guide
Written by Deniz Yılmaz Akman
(English below)

016000’e yakın sayıda olan Yunan Adaları’ndan hangisine gideceğimiz belli olur olmaz, araştırmalara giriştim. Kimi Santorini için çok “turistik” diyordu, kimi çok “pahalı”, kimisi de çok “romantik”. Aslında hepsinin ve hiçbirinin olmadığını gördüm. İnsan tatiline dilediği gibi şekil verdiği sürece, meğer gittiğin yer de istediğin gibi şekilleniyormuş. Hem en turistik yerini gördük bu adanın, hem en sakin köy yerlerini, hem çok ucuz esnaf lokantalarında yedik, hem de pahalı tavernalarında… Bazen turuncu gün batımıyla romantik olan ada, bazen çok eğlenceli ve çok çılgın olabiliyordu. Kısacası kafamıza göre şekillendirdiğimiz Santorini gezimizi aldığım tüm notlardan kopya çekerek, işte burada aktarıyorum.

02Ada, meşhur yanardağ Caldera’ya bakan kısımlarını sayarsak; 4 uç noktadan oluşuyor. En turistik ve gün batımının en iyi izlendiği söylenen Oia köyü, kısmen daha sakin olan Imerovigli, havaalanına en yakın olan hareketli Fira ve en son olarak da Akrotiri. Biz nasılsa Oia’ya gezmeye gideriz diyerek, daha sakin bir tatil tercih ettiğimizden Imerovigli’yi seçtik ve çok da memnun kaldık. Eğer aradığınız biraz sakinlik ve lüks ise; Imerovigli doğru tercih. Otel seçimlerine ise alt paragraflarda değineceğim.

Aklınızda Bulunsun!

03- Öncelikle şunu unutun: “Ada değil mi her yere yürüyerek gideriz, olmadı taksiye atlarız.” Hayır işte düşündüğünüz gibi değil, çünkü ada sandığınız gibi yürümeye uygun değil; oldukça yamaçlı, yollar trafikli ve bir köyden diğerine yürümek için oldukça uzun. Taksilerin ne kadar pahalı olduğundan bahsetmiyorum bile. Bu yüzden yapacağınız en doğru şey; ya bir motor, ya bir küçük araba, ya da atv kiralamak. Atv biraz fazla gürültülü olduğundan, bence eğer motor ehliyetiniz varsa bir scooter kiralamak ya da park yeri açısından Smart gibi bir araba kiralamak mantıklı olacaktır. Biz 4 günlük bir scooter kiraladık (4 günlüğü 75 Euro) ve oldukça memnun kaldık. Onunla tüm civar yerlere de gittik.
– Birazdan yazacağım mekanların isimlerine, adreslerine kolaylıkla Apple uygulaması olan City Maps 2Go; yeni adıyla Ulmon haritaları üzerinden ulaşabilirsiniz. Ya da Foursquare…
– Geceleri serin ve rüzgarlı olabiliyor, yanınıza muhakkak uzun kollu bir şeyler alın.
– Mümkünse feribotla gitmeye çalışın Santorini’ye çünkü “Santorini Havaalanı” bugüne kadar gördüğüm en kötü, en sorunlu ve en yavaş havaalanıydı.
Deniz ve plaj konusunda ısrarcıysanız siyah kum, beyaz kum ya da kırmızı kumlu sahiller arasından seçim yapmalısınız. Güneydeki plajların daha iyi olduğu söyleniyor. Yani Caldera yanardağını görmeyen diğer tarafta yer alan plajlar… Biz Kamari plajına gittik yalnızca; şemsiyeler, şezlonglar gayet iyi durumdaydı. Denizi ise temiz ama biraz koyu renkteydi.

Otel Seçimi

04Santorini’deki otellerin hemen hemen hepsi gayet iyi durumda ve konforlu. Tabii nasıl bir konfor ve nasıl bir ortam aradığınıza göre de seçenekler çoğalabiliyor. Biz Oia’yı çok kalabalık olduğu için, Fira’yı da çok merkezi ve trafikli olduğu için eledik ve Imerovigli’deki otellere baktık. Bunlar arasından da, hem stili hoşumuza giden, hem infinity pool’u olan, hem de 20 odalı olduğundan çok kalabalık olmayacak olan oteli Chromata’yı seçtik. Ne kadar erken ayırtırsanız, bu otelin fiyatları o kadar avantajlı oluyor ama genel olarak; günlüğü kahvaltı dahil 500 Euro’dan başlıyor. Diğer oteller de yaklaşık 150 Euro’dan başlıyor ve üst sınırı en yukarılara doğru gidebiliyor. Daha ucuz bir konaklama istiyorsanız; Airbnb’ye ve pansiyon tipi yerlere bakabilirsiniz.

Şarap Almadan Dönmeyin!

Şarap konusunda en önce sizi uyarmak istediğim nokta; muhakkak aldığınız şarapları (eğer sayısı ikiyi geçiyorsa) vakumlu bir pakete koydurun. Havaalanında sorun çıkarabiliyorlar. Bize çıkardılar ve şaraplarımızın bir kısmını ne yazık ki havaalanının ruhsuz çöpleri arasında bırakmak zorunda kaldık.

Sigalas şarap tadımı yaparak satın alabileceğiniz “adanın en iyisi” diye geçen şarapların satıldığı bir şaraphane. Buradan sahibi Sigalas’ın bağlarında ürettiği “dry” kırmızı şaraplardan aldık. Fiyatlar 6 euro ile 30 euro arasında değişiyor. Eğer siz de tadım yapmak isterseniz burasını tavsiye ederim. Şarap her yerde karşınıza çıkan ve kolaylıkla alabileceğiniz bir yerel ürün fakat tadım yaparak almayı isterseniz Sigalas’a muhakkak uğrayın. Şaraba çok ilgiliyseniz ve tüm süreç hakkında bilgi edinmek istiyorsanız şarap müzelerine de uğramak zevkli bir aktivite olacaktır.

Imerovigli – Dar Sokaklar, birbiri ardına lüks oteller ve huzur

05

Birçok insanın aksine; Oia değil Imerovigli oldu adanın en sevdiğim kısmı. Burada manzara süper, tam karşınızda yanardağ var. Çok sayıda olmasa da birbirinden güzel tavernalar ve restoranlar var. Bir de daha önce de dediğim gibi, Oia’ya göre çok daha sakin ve huzurlu.

Anestis: Yunanistan’ın ev yemeklerini merak ediyorsanız, bu “esnaf lokantası” tarzındaki restorana bir öğlen yemeği için uğramalısınız. Saganaki’si (kızartılmış hamur ve peynir) ve domates soslu köftesi hem çok lezzetli, hem de fiyatı uygun.

Aegeon: Tam deniz kenarında yer alan bu restoran, Imerovigli turistlerinin en çok tercih ettiği mekanlardan biri. Şişede gelen beyaz şarabı ve yerel yemekleri lezzetli. Daha çok “grill” tarzında yemek çeşitleri var ama tzatziki (katı cacık) ve peynirli mezeleri de mevcut.

Anogi: Deniz görmemesine rağmen, ortamı en güzel olan tavernalardan biri. Yalnız gitmeden 1 gün önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın çünkü hep çok kalabalık. Midye, karides, ahtapot yani deniz ürünleri sevenlerin aklında olsun.

Bella Thira: Kareli örtülü masalarından ve Imerovigli’nin tam ortasında yer almasından dolayı kanımızın hemen kaynadığı bir taverna. Mezelerin çeşitliliği çok değil ama midyeli yemekleri güzel. Ayrıca spagetti ve güveç yemekleri de tercih edilebilir.

Mezzo: Deniz kenarında yer alan bu kafe/restoranda isterseniz bir akşam üstü gün batımında şarabınızı yudumlamaya gidin, ister sislerin yeni dağıldığı bir saatte kahvaltıya, ya da akşam yemeğine… Ortamı, yemekleri ve manzarası çok güzel. Kuzu eti ve karides yemeği en çok sevilen yemekleri arasında.

“Biraz merkezden uzaklaşıp, macera yaşamanın zamanı!” diyorsanız…

06Eğer biraz spontane takılmak istiyorsanız, biraz da her yerde fotoğraf çeken ada turistlerinden kaçmak; yapacağınız şey motorunuza veya arabanıza atlayıp en tepelere, üzüm bağlarının çevrelediği küçük köylerin oralara gitmek. Sonra da farklı bir yol izleyerek, denizin kenarına kadar inin, göreceksiniz ki adanın size o esnada hissettirdiği ruhu her şeye bedel. Biz bu spontane gezileri gerçekleştirirken, Apple uygulaması olan City Maps 2Go; yeni adıyla Ulmon haritalarından yararlandık. Bu haritanın en güzel yanı; bir kere online olarak girdikten sonra, offline olduğunuz her anda nerede olduğunuzu harita üzerinde göstermek.

Şunu söyleyebilirim ki; normalde hep gideceğim yere odaklanan bir insan oldum. Santorini’nin yollarında ilerlerken ise yolda gördüklerim, gittiğim yerlerden daha fazla aklıma kazındı. Şarabını açıp masasına kurulan aileler, gün batımını izleyen sevgililer, bahçesini eşeleyen yaşlı bir teyze, el sallayan yaşlı bir amca, oyuncaklarıyla yıkık otoparklarda oynayan çocuklar gördüm. Motorun üzerindeyken esen rüzgar, gökyüzünün mavi ve turuncu arasındaki rengi ve şarap müzelerinden gelen şarap kokuları beni mutluluk sarhoşu yaptı.

07Tepelere kadar çıkıp hem manzaraya üst bir noktadan baktık, hem de rüzgarın da bizi hızlandırmasıyla beraber, birkaç saat içinde ismini duymadığımız ufak köylerin arasından geçtik. En sevdiklerimden biri; Pyrgos oldu. Bu köyün meydanında ufak bir kahvesi var; ismi Kantouni. Çınara benzer ağaçların altında dedeler iskambil oynuyor, kahve içiyor; hani şu Türk mü, Yunan mı diye tartıştığımız bol telveli kahveden. Kafenin sahibi yaşlı bir teyze, sanki bir genç kız enerjisiyle oradan oraya koşturuyor. Bu kahvede oturun, soluklanın. Dinlenince de, hemen yanında yer alan Brusco Winery Cafe and Deli’ye gidin. Burada, şaraplar, doğal ürünler ve şarküteri ürünleri satılıyor. Oturup, tadabilirsiniz de. Sızma zeytinyağı ve capari dolu şişelerinden gözümü alır almaz buradan çıkıyoruz ve motorumuzu bu defa da maviliklere sürüyoruz.

Santorini İkinci Bölüm için.


Santorini Explore Guide
As soon as we decided which of the 6000 year old Greek islands we were going to visit, I started researching. Some were saying Santorini was too “touristic”, while others were calling it “expensive” or “romantic”. I saw later with my own eyes that it did not end up being solely any of these. As long as a person plans the vacation they want to have, that is the way they will end up experiencing it. Not only did we see the touristic areas of this island, but we also saw the area where the calm villages resided. The very cheap and reasonable artisan restaurants as well as the expensive taverns…

If we count the areas that overlook the legendary volcano, Caldera, on the island, we can say that it consists of 4 points. The most touristic Oia village that also happens to be best place to watch a sunset, the partially calm Imerovigli, the constantly moving Fira with its proximity to the airport, and finally the last one being Akrotiri. Even though we started off by thinking we were going to explore Oia, we ended up preferring Imerovigli’s calmness and found ourselves more than satisfied. If you are looking for a little serenity and luxury, Imerovigli is a fine choice.

Dont Forget!
- The island is not the best for walking as you would think; steep with slopes and constant traffic make it a long road to walk from one town to the next. I’m not even going to get into how expensive the cabs are. Therefore, the only practical thing left to do is to rent either a motor, a little car, or an atv 4-wheeler. But since the atv’s engine can be a little loud, it’s more logical to use your driver’s license to rent a scooter or a Smart car for easier parking options.
- Soon, I will get to the names of the places we visited and the addresses so you can easily find them through Apple’s convenient City Maps 2Go app, recently renamed as Ulmon. Foursquare will also work…
- Nights can be cool and breezy, so make sure to bring a long-sleeve item.
- If possible, try to go to Santorini with a ferryboat because the “Santorini Airport” has to be the worst, slowest, and most problematic airport that I know of to date.
- If you are insistent in terms of the sea and the beach, then it’s up to you to choose between black, white, and red sand. People usually say that the beaches of the south are nicer in general. In other words, the beaches that don’t face the Caldera volcano… We only went to the Kamari beach; the umbrellas and beach chairs were in good condition. The water was nice and clean but a little dark in color.

Hotels
Most of the hotels in Santorini are pretty comfortable and suitable. And of course, your options may increase depending on the comfort and atmosphere you are searching for. Because we found Oia a bit too crowded, Fira a little too central and filled with traffic, we decided to seek a hotel around Imerovigli. Among various options, what struck our fancy was the Chromata hotel with its infinity pool and limited 20 rooms that guaranteed an uncrowded area. The earlier you make your reservations, the better because you can take advantage of the early bird prices. But in general, prices start around 500 Euro with breakfast included. The other hotels can be as low as 150 Euro and rise up from there. If you want a somewhat cheap accomodation, you can look into Airbnb or motel type places.

Don’t Return Without Wine!
Sigalas is a winery that offers wine tastings for “the best on the island” that you can also purchase. Artisan made from the owner’s own vineyard, we chose the “dry” red wine. Prices vary between 6 and 30 Euro. If you’re interested in experiencing a little tasting, I would recommend this place.

Imerovigli – Tight Streets filled with peace and luxurious hotels one after another
The view here is just magnificent, complete with a volcano in sight. Even though the options are scarce, each tavern and restaurant is better than the next. And like I mentioned before, this place is much more calm and peaceful than Oia.

Anestis: If you are curious about Greek home cooking, this “artisan eatery” type restaurant is a must stop for a lunch. The saganaki (fried dough and cheese) and meatballs in tomato sauce are not only delicious but also priced accordingly.

Aegeon: Located right by the seaside, this is one of the most preferred restaurants chosen by tourists. The bottled white wine and local meals they serve are truly delicious.

Anogi: Despite the fact that there is no sea view, it is the atmosphere that makes up for this quaint tavern. Just remember to make a reservation from the day before because it can get pretty crowded.

Bella Thira: Located in the heart of Imerovigli with its checkered tablecloths, this place gives us warm and tender feelings. There are not too many cold appetizer options however the mussel dishes are very tasty. Aside from that, you may also enjoy the spaghetti and stew meals.

Mezzo: Located on the shore, this cafe/restaurant is perfect for many occasions, whether it’s to end the day while sipping on some wine, having breakfast on a misty morning, or settling for an evening dinner… The atmosphere, the food, and the view are all supreme. The lamb and shrimp courses were some of specially selected favorites.

 

Related posts: