“Spontane” Röportaj: Ceren Oluz & Çağrı Lahur

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

foto2
Öncelikle “Spontane” etkinliklerini yaratan ikiliyi, yani sizi tanıyabilir miyiz?
Yıllar önce kurumsal hayatı bırakıp kendi yollarını çizmeye karar vermiş ve benzer çalışmalar yaparken 2 yıl önce yolları kesişen iki arkadaşız. Ceren Oluz Taddonio, 4 yıl önce İstanbul’dan İzmir’e geldi. Geldiği günden bu yana farklı projelerde yer aldı. İletişim ve organizasyon birikimini farklı projelerle devam ettirmeye çalışan bir kişilik :) Çağrı Lahur, İzmir’de yaşayan iletişim ve insan kaynakları tecrübeleri sonrası sosyal medya danışmanlığı veren bir başka kişilik :) Son bir buçuk yıldır inandığımız ve heyecan duyduğumuz Spontane organizasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca @walkinizmir Instagram hesabı ile İzmir’de gerçekleşen etkinlikler ve İzmir için yeni ve ilginç yerleri keşfederek takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Kısaca “Spontane” nedir? Bu projeyi yaratırken en büyük amacınız neydi?
Spontane 2015 yazında, özgün ve yaratıcı tasarımcıları bir araya getirmeyi amaçlayan alternatif bir platform olarak doğdu. Özellikle başlangıç aşamasında olan, tanıtım ihtiyacı olan yeni oluşumlara bir imkân yaratmaktı amacımız.

foto1

“Spontane”nin oluşum sürecindeki hikayesi nedir?
Birçok benzer geçmiş tecrübesi olmuş ve bir gün yolları kesişmiş, İzmir’de farklı ne tür işler yapabiliriz diye düşünen bir İzmirli ve bir İstanbullunun birbirlerini bulma hikayesi aslında. Ceren ve Çağrı konuştukça ortak birçok fikirleri olduğunu keşfediyorlar, ayrı ayrı yeteneklerini birlikte harmanlayacaklarını anlıyorlar ve bir maceraya atılıyorlar! 2015 Haziran ayında ilk Spontane ile çalışmalarına başlıyorlar.

Her etkinliğin bir teması var… Bu temaları oluştururkenki süreci anlatır mısınız?
Çıkış noktamız başından beri bu aslında. Her etkinlik ayrı temalardan oluşsun ki insanlara farklı deneyimler sunalım. Sadece tasarımcıların bir araya geldiği “Spontane Tasarım”, doğaya dair tasarım ve sağlıklı yaşam ürünlerinin yer aldığı “Spontane Natura” ve çocuklara ilişkin tasarım ürünlerinin oluşturduğu “Spontane Kids” gibi…
Ana konu tasarımcıları duyurmak ve onlara görünürlük sağlamak. Temalar yine ortak hissettiklerimizi, yaşam şeklimizi, kendi ihtiyaçlarımızla harmanlayarak ortaya çıkıyor.

foto3

“Etkinlik” doğru bir tanım mı “Spontane”yi anlatmakta?
Spontane için “Atölyelerle yeteneklerinizi keşfedebileceğiniz, yeni özgün markalarla karşılaşabileceğiniz, güzel müzik dinleyerek şehrin keyifli bir mekanında vakit geçirebileceğiniz bir gün“ diyebiliriz.

Bugüne kadar yer alan tasarımcıları ve markaları seçerken ne gibi şeyler ön plandaydı? Nasıl karar verdiniz?
Kendi tecrübe ettiklerimiz ve ilgi alanlarımızın çevresinde tasarımcıları bir araya getirmeye başladık. Konseptler yaşam biçimimize göre şekillenmeye başladıkça, günlük hayatımızda iletişim içinde olduğumuz tasarımcı ve markalara, araştırarak ulaştığımız yenileri eklendi. Tabii bize ulaşan ve yine bizim konseptimize uygun olabilecek yeni tanıştığımız markalar da her etkinlikte dahil olmaya devam etti.

Biraz da bugüne kadar gerçekleşen workshop içeriklerinden, partnerlerden bahsedebilir misiniz?
Etkinliklerimizin en keyifli bölümlerinden biri atölye çalışmaları. Hem farklı konuları bir araya getirmek bize de heyecan veriyor hem de katılımcıların çok ilgisini çekiyor. Bugüne kadar Spontane’lerde bir çok atölye ve sohbet gerçekleşti; Çay Atölyesi, Aromaterapi Atölyesi, Mandala Terapi, Makrome Atölyesi, Çiçeklerle Broş Yapımı, Sanatla Rahatla, Terrarium Kolye Yapımı, Modern Kaligrafi, Choker Kolye Tasarımı gibi..

Aromaterapinin faydaları, sağlıklı ve spor ile yaşam sohbetleri, bisikletle şehirde yaşam sohbetleri gibi her etkinliğin temasına uygun değerli konuklarımız oldu. Başka Bir Okul Mümkün, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Doğa Okulu (Doğa Derneği), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi birçok sosyal sorumluluk platformu ve dernekle de iş birlikleri ve destek çalışmalarımız da oluyor.

Ayrıca Spontane etkinliklerinin müzik koordinatörü DJ Cak!

“Spontane” esnasında alanda karşılaştığınız veya başınıza gelen enteresan hikayeler var mı?
Her organizasyon farklı farkındalıklar ve tecrübeler kazandırıyor. Biz de yeni şeyler öğreniyoruz, yeni insanlarla karşılaşıyoruz. En çok bizde iz bırakan; bizim etkinliklerimizden sonra oluşan işbirlikleri ve onların hikayeleri sanırız.

foto4

Hem eğlenceli hem de yorucu bir süreçten geçiyorsunuz. Hazırlık aşamaları, katılımcıların ve mekânın belirlenmesi gibi… Günün sonunda nasıl hissediyorsunuz?
Evet gerçekten hem eğlenceli bir o kadar da yorucu oluyor hazırlıklar. Özellikle katılımcıların seçimi ve onlarla doğru birleşecek içerik bizim en hassasiyet gösterdiğimiz nokta. Bu hem etkinliğin gidişatını hem de katılımcı ve ziyaretçi memnuniyetini beraberinde getiriyor. İçerik kadar seçtiğimiz mekan da çok önemli zaten farklı faktörleri belli zamanlarda bir araya getirebildiğimiz için de belli aralıkla yapmaya çalışıyoruz.

Son olarak, bu yaz Alaçatı’da bir otelde karşımıza çıktınız. Bir sonraki adım neresi olacak?
İlk etkinlikler Alaçatı’da gerçekleşmişti, ardından İzmir’de iki farklı mekanda farklı konseptlerle yaptık. Bu yaz yine Alaçatı’da iki etkinlik gerçekleşti. Sonbaharda şehre döndük ve bir İzmir etkinliği daha yaptık. 1,5 yıl içinde 7 etkinlik gerçekleştirdik.
Şimdi de heyecanla ilk İstanbul etkinliğine hazırlanıyoruz. Artık İzmir sınırlarını aşma zamanı geldi dedik ve 24 Aralık Cumartesi Bağdat Caddesi’nin köklü ve keyifli mekanlarından Cafe Cadde’de yapabilmek için yola çıktıkJ Yeni yıl öncesi son etkinliğimiz olacak Spontane Cadde’de İzmirli ve İstanbullu tasarımcıları bir araya getiriyoruz ve gün boyunca Spontane müzik koordinatörümüz DJ CAK da etkinliğe özel müzikleri ile güne enerji katacak.

Sizleri nereden takip edebiliriz? Sonraki etkinliklere katılmak isteyenler nasıl iletişime geçebilirler?
Sosyal Medya hesaplarımızı aktif kullanıyoruz. @spontaneoldu hem Instagram, hem de Facebook hesap ismimiz. Ayrıca bize emailimizden de ulaşabilirler: spontaneoldu@gmail.com