İstanbul’un Tarihi Şekercileri

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

İstanbul’un Tarihi Şekercileri // Historical Candy Stores in Istanbul
Yazan // Written by Deniz Yılmaz Akman

şekerciOrhan Pamuk’un “Kafamda Bir Tuhaflık” kitabını okurken; sokak satıcıları, kışın yoldan geçen bozacıları, loş ışıklı sokaklarda aniden karşımıza çıkan kerhane tatlıcıları ve nostalji kokan şekerci dükkanlarıyla İstanbul’un daha bir güzel olduğunu anlıyor insan.

Bu tarihi şekerci dükkanlarının birçoğu 1800’lü yıllarda refah ve gücün simgesi sayılan “akide şekerleri” satıyordu. Sonradan çeşitlerini artırıp, Osmanlı döneminden bugünlere kadar nice şeker, draje, lokum ve reçel de ürettiler.

Mesir macunları ise daha çok “sokak tadı” olarak kalmaya devam etti. İlk olarak Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan’ın hasta olması üzerine;  41 çeşit baharat karıştırılarak elde edilen mesir macunu günümüzde Karaköy ve Sirkeci civarında karşımıza çıkıyor. İnce çubuklara sarılan ve bakır kaplarda sunulan macun, iyileştirici ve dinç tutan özelliği sebebiyle özellikle de kış aylarında tüketiliyor.

Özenle, belki de günümüzde hiç alışık olmadığımız bir titizlikle ve el emeğiyle üretilen şekerlemelerle dolu şekerci dükkanlarından bazılarını yazdım. Yazarken şunu bir kez daha anladım; aslında şeker biraz bahane, bu dükkanların içine girip o nostaljik İstanbul havasını solumak asıl amaç…

While reading Orhan Pamuk’s book “A Strangeness In My Mind”, I noticed something all over again: the street sellers of Istanbul, the seasonal boza sellers on the winter roads, and the sweet bakeries along with the nostalgic aroma of candy shops are the best.
Most of these historical candy shops, considered as the symbol of wealth and power in the 1800’s, were known to just sell hard candy. Since then, they’ve multiplied the variety of their choices and from the Ottoman era on, they’ve added other sweets including dragée, Turkish delight, and jam.
On the other hand, paste candy (mesir macunu) has managed to remain as a “street flavor”. It first came out when Yavuz Sultan Selim’s wife’s mother, Ayşe Hafsa Sultan, had just come down with an illness; a 41 spice blend that brings us a paste candy that can now be found in the areas around Karaköy and Sirkeci. Presented in copper tins then wrapped around thin wooden sticks, this paste candy is especially eaten during the winter months due to its special healing beliefs.
It was with a strong craving that I wrote about these special shops, probably because of the careful attention and effort that has gone into creating these sweets, which is now foreign to us. What I realized while writing was that the sugar is just an excuse to squeeze into these places, the main aim is to breathe that nostalgic scent of these places bringing old days of Istanbul again.

üç-yıldızÜç Yıldız Şekerleme
1926’da iki kardeş ve bir arkadaş tarafından kurulan “Üç Yıldız Şekerleme” ismini de buradan almış. Şimdilerde kurucusu Ahmet Fikri Dörtler’in oğlu Feridun Dörtler tarafından işletilen dükkana adım attığınız anda İstanbul’un bütün izleri sanki karşınıza çıkıyor. Rumların “kaşık tatlısın”dan, çikolata kaplı portakal kabuklarından, ev yapımı marmelat ve reçellerinden tatmak için can atıyorsunuz. Ama bir tat var ki, benim için çok özel ve bugüne kadar yediğim bütün lokumların arasında en iyisi! Dışı hafif kabuklu, içi yumuşacık olan “sakızlı lokumdan” bahsediyorum. Feridun Bey’den öğrendiğim üzere; dışının sert içininse yumuşacık olması bu lokumun özelliğiymiş. Daha sert ve kıvamlı olan gül lokumu da bir o kadar lezzetli olan Üç Yıldız Şekerleme’ye muhakkak uğrayın. Tepesinden sarkan kurdelelerle, özenle hazırlanan şeker paketinizin yapımını izlerken ve Feridun Bey’in hikayelerini dinlerken zamanı nihayet yavaşlatabileceksiniz.

It was established in 1926 by two siblings and a friend, thus arriving at the name “Üç Yıldız” (“Three Stars”). Nowadays, it’s run by Feridun Dörtler, the son of one of the founders; Ahmet Fikri Dörtler. The minute you step foot inside, it’s as if you’re faced with the traces of Istanbul. I recommend the Greek “spoon dessert”; chocolate dipped orange rind, homemade marmalade, and the jam. But there’s one flavor in particular, which has the most exceptional taste and is among the best Turkish delights I have ever tasted! With its light crust on the outside and its smooth gooey interior, I’m talking about the “gumtree Turkish delight”. What I learned from Mr. Feridun is that this hard exterior and smooth interior is this gumtree Turkish delight’s specialty. The rose Turkish delight, which is even more firm and rich in consistency, is also a must try at Üç Yıldız Şekerleme. Watching them wrap your package with its dangling ribbons on top while you taste some treats on the side and listen to their stories, you’ll feel time slow down at last.

Üç Yıldız Şekerleme Adres: Duduodaları Sok. No:7, Balıkpazarı, Beyoğlu

cafer-erolŞekerci Cafer Erol
1807 yılında kurulan ve 1945’te Kadıköy’de Cafer Erol tarafından açılan tarihi şekerci başta akide şekerleri olmak üzere; Osmanlı tatlıları (zerde, keşkül, aşure vb.), badem ezmesi, marzepanları (şekilli ezme), çikolataları, reçelleri ve lokumları ile meşhur. Özellikle de baston şeklindeki, kırmızı beyaz şeritli şekerlerini tavsiye ederim. Beni çocukluğuma götüren bu şekerlerin aroması, denediklerim arasında en lezzetlisi.

Established in 1807 and later opened in Kadıköy by Cafer Erol in 1945, this historic candy shop is one of the prime places making hard candy. It’s also famous for its Ottoman desserts (zerde, keşkül, aşure, etc.), almond paste candy, marzipan, chocolates, jams, and turkish delights. Especially noteworthy are the candy canes during the holiday season, which are nice to look at as well as to eat. The aroma of these red and white striped treats are the most tasty of the ones I’ve tried.

Şekerci Cafer Erol Adres: Yasa Cad. No:19, Kadıköy

hacı bekirHacı Bekir (Ali Muhiddin Hacı Bekir)
1777’de o zamanların “Hacı Bekir Kesmesi” olarak anılan akide şekerlerinin üreticisi Ali Muhiddin Hacı Bekir’in dükkanı 5 kuşaktır devam ediyor. Özellikle de Bahçekapı’da tarihi atmosferin tam ortasında yer alan şubesine uğramanızı öneririm. Fıstıklı lokumlarından, cezeryelerinden ve tabii ki badem ezmelerinden almanızı tavsiye ederim.

Known as the “Hacı Bekir Cut” since 1777, Ali Muhiddin Hacı Bekir’s hard candy shop is still going strong after 5 generations. The historical atmosphere of the branch in the heart of Bahçekapı is highly recommended a visit. I suggest you try their pistachio turkish delight, cezerye, and of course their almond paste.

Hacı Bekir Adres: Hamidiye Cad. No. 81 Bahçekapı (Yeni Camii’nin arka sokağında)
(The street behind Yeni Camii)

BaylanBaylan Pastanesi
İstanbul’un tarihi pastanelerini ayrı bir yazıya saklıyor olsam da, değinmeden geçemeyeceğim bir yer var: Baylan Pastanesi. 1923’te Beyoğlu’nda “Doryan” ismiyle açılan pastanenin Kadıköy ve Bebek’te olmak üzere iki adet şubesi var. En meşhur tatlısı Kup Griye’sini daha önce denemediyseniz kesinlikle bir fincan çay ve uzun sohbetler eşliğinde denemelisiniz. Onun haricinde macaronlarından ve çikolatalarından almanızı öneririm.

Despite the fact that I am saving a separate article for Istanbul’s historical bakeries, there’s one place in particular I can’t go on without mentioning: Baylan Bakery. It was first opened in Beyoğlu in 1923 under the name “Doryan”, and then branched out to  Kadıköy and Bebek later on. Its most famous dessert being Kup Griye, if you haven’t already tried it, is definitely worth a visit along with a cup of tea and a long chat. Besides that, I recommend you grab some macarons and chocolates to add flavor to your new year’s eve.

Baylan Pastanesi Adres: Muvakkithane Cad. No: 9/A Kadıköy

Beyoğlu Çikolatası
1950 yılında ilk “Zambo” ismiyle çıkan ve o yıllarda sakız da üreten Beyoğlu Çikolatası sadece belirli büfelerde satılıyor. Beyoğlu’na sık gidiyorsanız camlarında fındıklı çikolatalarıyla ağız sulandıran mini vitrininden hatırlarsınız. Özellikle kış aylarında yapacağınız sıcak çikolataya katabilir veya taze çikolatalarından alıp Beyoğlu sokaklarında uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. İstanbul’da üretilen en iyi çikolatalardan biri olduğunun garantisini veriyoruz.

Around 1950, Beyoğlu Çikolatası was known as Zambo for manufacturing gum and only known to be available at select places. If you visit İstiklal Street of Beyoğlu frequently, you probably know it as the place that makes your mouth water with its hazelnut chocolates in the window. During the winter months, you can get fresh chocolate to make hot chocolate at home or to munch on while roaming the streets of Beyoğlu. We can guarantee it’s one of the best flavors of Istanbul.

Beyoğlu Çikolatası Adres: İstiklal Cad. No:69/A, Beyoğlu/İstanbul

Meşhur Bebek Badem Ezmesi
Badem ezmesi denilince belki de akla ilk gelen yerlerden biri: Bebek Badem Ezmesi. 1904 yılından beri ilk ve tek şubesi Bebek’te olan ve ilk zamanlardaki kalitesini kaybetmemek adına başka bir şube açmak istemeyen aile işletmecisi, tatlı severlerin en uğrak noktalarından biri. Lokum, fıstık ezmesi, akide şekeri gibi seçenekler de mevcut.

This may be the first place that comes to mind when someone mentions almond paste: Bebek Badem Ezmesi. This place in Bebek is its first and only location since 1904 and plans on staying that way in order to preserve its quality. This family run place is one of the most frequently visited sites by sweet tooths. With a selection of turkish delight, pistachio paste and hard chandy, the sweet options here are plenty.

Meşhur Bebek Badem Ezmesi Adres: Cevdet Paşa Cad. No.53/C Bebek

Related posts: