THE FOODGAYS: JEREMY & ADRIAN

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

THE FOODGAYS: JEREMY & ADRIAN
Interview by Zeynep Dinç

foto2Jeremy ve Adrian, nam-ı diğer the Food Gays, yemeğe, fotoğrafa ve sosyal medyaya aşık Vancouver’lı iki adam. Hem çok eğlenceliler hem de çok yaratıcılar. Websiteleri capcanlı, yaşayan bir site; lezzetli ve sağlıklı tariflerle, seyahat rotaları ve yaşama dair tavsiyelerle dolu. Instagram’da foodgays tariflerine, tarzına ve fotoğraflarına tutkun 18k üzeri takipçileri var. Onlar ayrıca kalabalık bir kitle kaynağına sahip dijital yemek platformu ve yayını olan Feedfeed‘in de editörleri arasında.

Onlarla röportajımız, aşk, özgürlük ve onur adına uluslararası olarak çok önem taşıyan günlere (celebrate LGBT pride month, 2015) denk geldi. Bu güzel tesadüf de ayrıca anlamlı oldu…

The Food Gays are Jeremy and Adrian, two Vancouver men who love food, photography and social media. They are both enjoyable and creative. Their website is so living; full of delicious and healthy recipes and advices about lifestyle objects and travel. In instagram, they have more than 18k followers who are addicted to foodgays’ recipes, styling and photography. Also, they work as the editors at thefeedfeed, the crowdsourced digital cooking publication and community.
Our interview coincided with the days that are internationally important for love, freedom and pride (celebrate LGBT pride month, 2015). I think this situation is extra meaningful.

instagram.com/foodgays/

Bize biraz kendinizden bahsedin. Jeremy kimdir, Adrian kimdir? Nasıl tanıştınız?
Jeremy, 28 yaşında tam zamanlı bir ‘fırıncı’, hamur işi ustası. Victoria’da büyüdükten sonra Vancouver’a taşındı; 10 yıl oldu. Adrian ise 30 yaşında. Doğma büyüme Vancouver’lı. 6 yıl önce bir ev partisinde tanıştılar, ve o günden beri hiç ayrılmadılar.

Tell us a little about yourself. First who is Jeremy, who is Adrian? How did yo meet?
Jeremy is 28 years old and is a full-time baker. He grew up in Victoria, B.C., and moved to Vancouver just over ten years ago. Adrian is 30, and was born and raised here. We met almost six years ago at a house party, and have been together ever since.

foto1Peki ya the Food Gays?
The Food Gays’ı 2012’de oluşturduğumuz zaman ileride nasıl bir noktaya geleceğine dair hiçbir planımız ya da beklentimiz yoktu. Birlikte keyifle yapabileceğimiz işlerin peşindeydik ve ortak ilgimiz, zevkimiz yemekti. Başlangıçtan bu güne, markamız oldukça gelişti. Şimdilerde de tarif geliştirmeye, yemek stilistliği ve fotoğraflarına odaklanmış durumdayız.

Markamızın başlangıcından beri, insanların dikkatini ve ilgisini çekmek, keşfedilmek için sosyal medyayı kullanıyoruz. Başarımızdaki rolü, paha biçilemez… Kendi sosyal medya şirketimizi de kurduk; Vancouver’lı müşterilerimize topluluk yöneticisi olarak hizmet veriyoruz.

How about the Food Gays?
When we launched The Food Gays in 2012, with no real intentions or plans of what it would become. We were looking for something fun we could do together, and food was a common interest we both shared. Since the early days, our brand has evolved a lot. These days our focus lies primarily in recipe development, photography, and styling.  

We used Social Media from the very beginning to get people interested and to help gain some exposure, and it has been invaluable to our success. We’ve since launched our own Social Media company, and are community managers for a number of different clients in Vancouver. 

Çok enerjik, pozitif ve ayrıca kendine çok güvenli görünüyorsunuz. İş başındayken sizi en iyi ifade eden sıfatlar neler?
Aslında iş başındayken birbirimizden çok farklıyız. Daima birbirimizin fikirlerini tartışır ve sonunda ikimizi de mutlu eden bir ortak nokta buluruz.

You look so energetic, positive, and also self confident. Which adjective best describes you at work?
We are quite different in terms of the way we work, which seems to flow well. We’re always bouncing ideas off each other, and seem to find a happy medium.

foto3

Sizce sizin diğer yemek stilistlerinden, yemek fotoğrafçılarından ya da tarif geliştiren diğer kişilerden farkınız nedir?
Renk, bizim için olağanüstü bir konu. Mümkün olan her yerde renk kullanırız. Elbette trendleri ve instagramda popüler olanları takip ediyoruz, ama asla yemeğimizi etkilemelerine izin vermiyoruz. Ayrıca biz her geçen gün daha çok bütünleşen iki kişilik bir takımız. Ve başlangıçta, bir çift olarak yola çıkmak da ayrıca bir yenilik ve bir faklılıktı.

According to you, what is your difference than other food stylists, food photographers or recipe developers?
Color is huge for us, and we inject it anywhere possible. Of course we try to be aware of trends and what’s popular on IG, but we don’t let it dictate our feed. We’re also a team of two people, which seems to be getting more and more common these days. In the beginning, being a twosome was probably seen as more of a novelty. 

foto43 kelime ile yemek sunumu ve fotoğrafçılığındaki stilinizi tanımlayabilir misiniz?
* Renkli – bu bizim kartvizitimiz; parlak, yüksek kontrastlı tonlar ve göz alıcı kombinasyonlar.
* Temiz – detaylar konusunda çok titiziz (hatta çok fazla).
* Güzel – çünkü önce gözümüzle yeriz!

Could you express your style on food presentation and photography in 3 words?
* Colorful – it’s our calling card. Bright, high contrast hues and eye-catching combinations.
* Clean – we’re super attentive to details (perhaps too much).
* Beautiful – because you eat with your eyes first!

Tariflerinizde/fotoğraflarınızda olmazsa olmaz malzemeleriniz nelerdir?
Taze ürün. Her hafta ya da haftada iki kez hem ilham almak hem de mevsiminde olanı bulmak için pazarlara gideriz. Stilistlik ve fotoğraflamak için aldığımız ürünleri canlı, çarpıcı, detayları bozulmadan muhafaza etmeye  gayret ederiz. Kontrast yaratacak bir arka fon ya da zemin, temiz beyaz bir tabak ve bazen de tabağın yanına yemeğine göre görseli destekleyecek birkaç malzeme…

What are your essential materials of your own recipes/photos?
Fresh produce is key. We shop at farmers markets every week or two to gain inspiration, and to see what’s in season. For our photography and styling, we try to keep things graphic and full of detail. A contrasting background, a clean white plate, and maybe a few props depending on the dish…  

foto6Bize biraz da thefeedfeed‘ten bahsedin… Oradaki göreviniz nedir?
Neredeyse 300,000 instagram takipçili kalabalık bir kitle kaynağına sahip dijital yemek platformu ve yayını olan The Feed Feed (www.feedfeed.info)’te yardımcı editörleriz. Her ay yüzlerce, binlerce etiketlenmiş fotoğrafları ve tarifleri gözden geçirip ‘Toast Feed’ için seçim yapılmasına katkıda bulunuyoruz (http://feedfeed.info/toast). Böyle bir topluluğun bir parçası olmak harika. Ayrıca bu durum bize sonsuz bir ilham sağlıyor.

Tell us a little about  thefeedfeed … What do you do for thefeedfeed?
We are contributing editors for The Feed Feed (www.feedfeed.info), a crowdsourced digital cooking publication and community that has nearly 300,000 Instagram followers. Each month we browse through hundreds (if not thousands) of entries, and help select photos and recipes for the Toast Feed (http://feedfeed.info/toast). It’s a really wonderful group to be a part of, and has been an endless source of inspiration for us.  

foto5Sizin favorileriniz…
Yemek: Pizza – ikimiz de her gün pizza yiyebiliriz…
Restoran: Kessel&March – herkese tavsiye ettiğimiz yerel bir cevher…
Seyahat noktası: Yakın gelecekte birlikte yapacağımız pek çok seyahat planımız var. Grand Cayman Adaları, Bali ve Tokyo görmek istediğimiz yerlerden sadece bir kaçı…

Your favorites…
Food: Pizza – both of us could eat it every single day if we could.
Restaurant: Kessel&March – a local gem we tell everyone about.
Travel destination: We’re planning to travel together a lot in the near future. We’d love to visit the Grand Cayman Islands, Bali and Tokyo, just to name a few.

Teşekkürler Jeremy ve Adrian… Sizinle tanışmak harikaydı…
Bizim için de büyük bir zevkti…

Thank you Jeremy and Adrian… It was a great pleasure for me…
It was a great pleasure for us too…

 

Related posts: