Vozmos

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Vozmos
Interview by match-up mag

foto1Vozmos markası son zamanlarda en ihtiyaç olduğumuz şeyden; “doğadan” alıyor bütün ilhamını. Hem ana malzemesini, hem de tasarımlarının arkasındaki hikayeleri doğadan alıp, bize geri veriyor. Şimdilik takı ve dekorasyon malzemeleri ile karşılaşıyoruz, çok yakında belki yeni sürprizler bizi bekliyor…

Bir süre işsiz kaldıktan sonra, hayatlarının içinde olan o şeyi, biraz daha geliştirip, tasarım haline getirip insanlara da sunmaya karar veren markanın yaratıcıları Evren ve Aslı çifti ile kısa bir röportaj yaptık.

Vozmos brand is exactly what we’ve been needing recently; “nature” inspired. Aside from their main resources, the story behind their designs are also picked up from the environment and recycled back to us. Right now we are presented with accessories and decorative items but many other surprises await us in the near future…
After a period of unemployment, they decided to develop something that was already present in their lives. Founders of the brand, Evren and Aslı, decided on a design to display to the public eye and agreed to sit with us for a short interview.

www.vozmos.com

foto-2

Vozmos markasını yaratma sürecinden bahseder misiniz?
Evren: Aslında uzun yıllardır ağaçlarla bir şeyler yaparım. Totemler, kutular gibi şeyler… Yaptıklarımın hepsini de arkadaşlarıma hediye olarak veririm. Hep mobilya ve orta büyüklükte objeler tasarlayıp yapmak istedim ama bunun için sermaye, zaman ve atölye gerekiyordu. Daha sonra bir süre işsiz kalınca ucundan başlamak istedim ve ufak takılar en uygun seçenekti. Kolayca ulaşabileceğim şeyler arasında ağaç ve yosun vardı; çünkü Kırklareli’nde köydeydim.

Çocukluğumdan beri Trakya ormanlarında bulundum ve yosununa, taşına, ağaçlarına adeta aşığım. Bu ufaktan başlama maceramdaki en büyük şansım bu sefer yanımda Aslı’nın olmasıydı. Ne zaman vazgeçecek gibi olsam, yeniden tutunmamı sağladı ve yeri geldi asistanlık, yeri geldi patronluk yaptı. Tabii bir başka şansımız da Aslı’nın da işsiz bir dönemine denk geliyor olmasıydı. Tasarımlar ve fikir ve işçilik bana ait. Aslı da tanıtımımız için canla, başla çalışıyor. Hatta sıkıştığım zaman, yöneticilik ve asistanlık karışımı görevleri oluyor :) Ve bir de kedimiz Darwin var. O da kolyeleri ağzıyla kaçırmak suretiyle gizli görevlere sahip.

Can you tell me a little about the initial creation period of the brand?
Evren: Actually, I’ve been using trees to create things for many years now. Totem poles, wooden boxes…Everything I have made has been given to friends as gifts. I’ve always wanted to design and create furniture as well as medium sized objects but you need capital, time, and a studio for this. After I entered a period of unemployment, I wanted to try this out and starting out with small accessory pieces seemed like a reasonable option. In terms of easy accessibility, my resources were trees and moss; I was located in the village of Kırklareli.

I spent a lot of my childhood in the forests of Thrace and I utterly fell in love with its moss, its rocks, and its trees. The biggest source of luck on this new small journey is to have Aslı by my side. Whenever I feel like giving up, she helps me stand firm again and takes the place of an assistant or a boss when needed. The design, the ideas, and the labor belong to me. Aslı is the one that works blood, sweat, and tears on getting us recognized. Actually when I’m squeezed for time, she also takes on jobs involving production and assisting : ) And we also have a cat named Darwin. His job is to pick up some of the necklaces by mouth and make a run for it.

foto3Nasıl bir felsefeyle ortaya çıktı Vozmos?
Instagram sayfamızda özellikle dikkat ederseniz “Dikkat, ürünlerimiz Sokrates veya Demokritos’un moleküllerini içeriyor olabilir”yazıyor. Trakya ormanlarından el yapımı tasarımlar sonuçta, belli mi olur. Yüzlerce yıldır orada olan meşeler, akçağaçlar, kayalar, likenler. Hangisinin hangi hikayeyi sakladığını nereden bilebiliriz ki. Ben iyi hissediyorum, başkası da böyle hissetsin isterim.

What kind of a philosophy did Vozmos emerge from?
On our instagram page, we’ve made a note that states “Beware, our items may contain molecules from Socrates or Democritus”. At the end of the day, these designs originate from the woods within Thrace so you never know. Oak and maple trees, rocks, and lichens that date back hundreds of years. We would never know which stories are hidden here. I feel this intensely and I would want someone else to feel this too.

Bildiğim kadarıyla doğa konusunda hassasınız. Tüm bu ağaç parçalarını nasıl ve neye göre seçiyorsunuz? Başka hangi maddeleri kullanıyorsunuz?
Ağaçları Trakya ormanlarından elde ediyoruz. Köylülerin yakacak olarak kullanmaları için ormandan her haneye, her sene belirli yerler verilir. Bu sayede köylüler ormanı budayarak hem ormanın sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar, hem de kendi yakacaklarını elde etmiş olurlar. Yakılacak ağaçların arasından çok kuru veya çok yaş olmayan, yosunu hala formunu koruyan ağaçların arasından dikkatlice seçiyorum. Ağacı seçtim çünkü küçüklüğümden beri törpü olsun, testere, bıçak olsun, elimle olsun ağaçla oynamaya yatkınım ve ağaçları çok seviyorum.

Kullandığımız diğer madde reçine. Aslında reçineli sadece bir koleksiyon yaparım diye başladım ama zaman ne getirir bilemiyorum. Henüz hala o ilk koleksiyondayız. İçine koyduğumuz bitkiler ise direkt ağaçların likeni. Liken dediğim zaman bazen anlaşılmıyor ama bildiğimiz kara yosunu.

As far as I know, you are pretty sensitive to the subject of natureHow do you decide on the selection of wood? Which other materials do you use?
The wood we get our hands on come from the forests of Thrace. Depending on the amount of wood that the local villagers will need for each household, the location for supply changes from year to year. This way, the natives trim the trees for the health of the forest and obtain wood themselves for burning purposes at the same time. I choose among the trees that are chosen for burning based on its dry branches or its young age. And I’m extra careful about the trees that have grown moss. Trees are my choice because ever since I was little, I have been keen on playing with handy tools whether it be a file, a saw or a knife and I happen to be very drawn to trees. The other material we make use of is sap. Actually, I started out thinking of making a sap collection but time will tell what the future will bring. We are still in the initial collection. The plant we add in to this is the lichen off of trees. Lichen is sometimes misunderstood so just to clarify, it’s dark moss.

foto4-şeftali-ağacıBir kolyenizin hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?
Bahçede bir şeftali ağacımız vardı. Büyükçe bir dalı fırtınadan zarar görmüştü ve aşağıya sarkıyordu. Biz de ağacın hepsi zarar görmesin diye budamak zorunda kalmıştık. Daha sonra o parçayı kurutup, kullanabileceğimiz yerlerini kesip o parçalardan kolyeler hazırladık. O kolye de hem fırtınayı, hem yıllardır yağış aldığı mevsimleri ve meyvesiyle beslediği insanların hikayelerini taşıyor.

Can you share the story of one of your collections?
There was a peach tree in our yard. One of its hefty branches were damaged from a storm and was hanging loose. So we were forced to trim the tree to save it from further harm to the rest of the tree. Later on, we left that piece to dry and snipped parts that we could use to include in some of the necklaces. Now, that same necklace carries not only the remnants of the storm, but also the years of raindrop it’s collected throughout the seasons and stories of the people it feeds with its fruit.

foto5Yeni bir markasınız, ileride neler yaparken hayal ediyorsunuz kendinizi?
Uzun vadedeki planlarım ise mobilya ve objelerle devam etmek. Vozmos ile paylaştığım doğanın hikayelerini kolye olsun, mobilya olsun veya kitap olsun anlatmaya devam etmek istiyorum.

You’re a new brand. Where do you imagine yourselves going in the future?
On the long term, my plan is to continue with furniture and large items. The stories of nature that I share with Vozmos takes the shape of a necklace, a piece of furniture, or a book and I want to continue doing that.

İstanbul veya başka şehirlerde kendinizi tam olarak “doğada” hissettiğiniz nereler var?
İleri doğru baktığımda insan yapımı bir şeyin olmadığı veya sesinin gelmediği her yerde kendimi doğanın içinde hissedebilirim.

Where else do you feel within “nature” whether it be in Istanbul or another city?
When I look off into the distance, as long as there aren’t any manmade items or sounds nearby, then I can feel within nature just about anywhere.

Vozmos’a nerelerden ulaşabiliriz?
Vozmos.com dışında, http://instagram.com/vozmos hesabında henüz siteye eklemediğimiz tasarımlar da yer alabiliyor. O tasarımlar için mail ile özel siparişler de alabiliyoruz.

Where can we get Vozmos?
Aside from Vozmos.comhttp://instagram.com/vozmos has selected items that may not have reached the website just yet. For those designs, we also take special order through mail.

 

Related posts: