who? // christian colomer

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Tell us about yourself?
I am a 24 year old boy living in Barcelona. I grew up in a small town in the north of Catalonia called Figueres. My father is from there too and my mother was born and raised in Oslo.  When I was 18 I moved to Barcelona to study image but I changed my studies to cinematography. I’ve been trying to do things related to my studies but it is quite complicated because you are always depending on more people. The crews are much bigger than the fashion photography ones. So this finally made me see that it was not my field. I like better the static photography shootings as I learned to do it, more simple, fast and the results are more spontaneous.

In the sense of aesthetics, your photography style reflects more Norwegian or Catalan?
I am not sure. Before I was very obsessed with the Scandinavian photography. While right now my preferences are kind of mixed. I usually go to Norway to visit my family and my boyfriend’s family so I spend few weeks each year in Norway and it is always a joy to take pictures there. I feel very very attracted to how the cities look there, the nature and the people’s manners. In addition I am very attracted with the things that surrounded me in my childhood, my grandfathers farmhouse, the Mediterranean, the Pirinees Mountains…

In Barcelona, which are the specific photogenic places for taking pics?
I really love to take pictures in the surrounding neighborhoods. A little bit destroy and decadent. I also like the royalty of some gardens in Montjuic.

The story behind the Soviet Stories series
The story was about giving a different image to the fashion brands we were working with. We were only using two Spanish brands for the editorial, Dos Ocho Cinco jackets and Saucony trainers. As I was a little bit obsessed with some Soviet tendencies and artists, we decided to give the editorial a total Soviet look. The jackets also had many blue and red colors that reminds us all of the Russian flag and some other colors that could be from the royal Soviet furniture or architectural ornaments. The thing of the double exposure was something we decided in the last moment to give a new perspective to the jackets that can be customized and worn in different ways. Finally we did a casting with Russian models to find the ones that fitted better with our concept.

In photo series, you look for the same technic you used before or different technic?
I am always changing my methods and the way I see my pictures. But everyday change is less drastic. I start to focus in a reduced area and try to define each passing day in an aesthetic way.

What kind of projects you want to be a part of?
I am not looking for anything in particular. I know I want to continue taking photos and be part of fashion projects. I really love fashion photography as a way to express the fashion involving a new story directed by photographies. I like the people who expresses the fashion as a new aesthetic way outside of the commercial finality even though it becomes commercial after few weeks or years. In terms of fashion photography this will be my way.  I would like to collaborate and work in projects of that kind. Even so I would like to dedicate time to improve my personal projects apart from fashion and maybe this will be one of my next goals for my calendar.

christiancolomer.com


01Bize kendinden bahseder misin?
24 yaşında, Barselona’da yaşayan bir çocuğum. Katalonya’nın Kuzeyi’nde küçük bir köy olan Figueres’te büyüdüm. Babam oralı, annem ise Oslo’lu.18 yaşımda, Barselona’ya resim üzerine eğitim almaya geldim fakat sonra sinema bölümüne geçtim. Sinema o kadar geniş bir alan ki, genelde hep fazla sayıda kişiye bağlı olarak çalışmak zorunda kalıyorsun… Bu nedenle moda fotoğrafçılığının daha fazla bana göre olduğuna karar verdim. Daha yalın, daha sabit fotoğraf çekimleri yapmak ve daha hızlı, spontane sonuçlar almak istiyorum.

Estetik açıdan fotoğraflarına baktığında Norveç mi, Katalan etkisi mi
Tam olarak emin değilim. Bir aralar İskandinav çizgisinde fotoğraflara kafayı takmıştım. Şu anda her ikisinden de tatlar var diyebilirim. Yılın belirli zamanlarında Norveç’e ailemi ve erkek arkadaşımın ailesini ziyarete gidiyorum. Oradayken fotoğraflar çekmek hoşuma gidiyor. Doğa ve şehirlerin görünüşü, insanların entegre oluş şeklini seviyorum. Diğer yandan çocukluğumdan kafamda kalan görüntüler de etkiliyor beni; Akdeniz, dedemin çiftliği, Pirinees dağları…

Barselonada fotojenik yerler nereler?
Barselona’yı çevreleyen semtlerde fotoğraf çekmesini seviyorum. Özellikle harap olmuş binalar etrafında. Ayrıca Monjuic’in krallık bahçeleri de güzel bir seçenek.

Soviet Stories serisinin hikayesi
Çalıştığımız markalarla farklı bir görsel yaratmak istedik. Editorial için iki adet markamız vardı ve o ürünler haricinde de bir Sovyet look’u kurgulamayı amaçladık. Ayrıca mavi ve kırmızı renklerindeydi ürünler, Rus bayrağına da gönderme gibi oldu. Diğer renkler de Sovyet mobilya ve mimari süslerinde kullanılan renklerdi. Çift pozlama tekniği son anda karar verdiğimiz bir detay oldu; böylelikle ceketleri farklı bir boyutla gördük. Son olarak da, Rus modellerle konseptimizi tamamlamış olduk.

Her çekimde farklı bir teknik mi kullanıyorsun?
Her çekimde farklı bir method deniyorum ve farklı bir gözle bakıyorum çekime. Çok büyük değişiklik olmasa da, her geçen gün estetik kavramını kafamda biraz daha belirlemeye çalışıyorum.

Ne tür projelerde yer almak istersin?
Belirlenmiş bir proje yok şu anda. Moda çekimi projelerine devam etmek istiyorum. Moda fotoğrafçılığını en çok modaya yön verdiği için seviyorum. Her ne kadar ticari bir şey olsa da, modayı estetik bir değer olarak gören insanları seviyorum. Moda fotoğrafçılığı da yapmak istediğim şey. Bu konuda daha çok ortak projeye girmeye çalışıcağım, tabii diğer yandan da kişisel projelerime yoğunlaşarak…

christiancolomer.com

Related posts: