who? // Danielle Suzanne

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

What is the most important thing about your photography style?
I think the most important thing about anyones photography style is to stick true to it and to develop an aesthetic. Some of my favourite photographers have a style so uniquely their own that it’s easy to pick a photograph out of a crowd and know immediately that it’s theirs without having to read a caption. I think having a defining signature and being able to stand out is one of the most rewarding things a photographer can have.

The stories of people you take pictures of During a shooting, what makes you feel comfortable?
Stories are so important. I always make sure that if I am working with a new model I take the time to sit down with her for a few minutes and chat. Whether it’s about how she was scouted or what she does in school, it’s a good way to ease any tension between us before I begin taking photographs and getting to know her more may alter the direction of the shoot from what I previously had in mind. I want the feeling of the photos to fit her as much as it fits me. There’s times where I ask the girls to tell me a story while I’m photographing and I’m able to catch natural moments of them smiling or laughing. The work becomes more genuine. Playing music on set always helps too!

Can you tell us about Zeum Magazine?
I am the founding Editor-in-Chief of Zeum. It was born in the hopes of creatively inspiring young girls. Zeum is a print and online magazine with a very distinct style – I think it’s safe to say we’ve invented a ‘Zeum girl’. She’s smart, incredibly quirky and not afraid to be bold and to be herself. She has an interest in art and fashion and although always takes note of current trends, she’s able to bend them and make them unique.

Right now, when you close your eyes
I’ll admit I’m a sucker for the 70’s trend that’s happening for Spring / Summer 15. I imagine beautiful embroidered bohemian tops, cords, fishtail braids and fresh new faces. Canada is covered in a blanket of snow at the moment, so once the spring hits I’ll be outdoors shooting as much as I can. You’ll see more of this style from me in the upcoming months!

daniellesuzanne.com


01Fotoğraf tarzında en önemli şey nedir?
Bence en önemli şey bir estetik anlayışı belirlemek ve ona bağlı kalmak. Çoğu favori fotoğrafçılarımın tarzı çok eşsiz, bu yüzden direk baktığımda kimin çektiğini anlayabiliyorum. Yani fotoğrafın belirleyici bir “imzası” olması gerekiyor.

Fotoğrafını çektiğin insanların hikayesi Çekim sırasında ne seni rahatlatır?
Hikayeler çok mühim. Ne zaman bir modelle çekime başlayacak olsam, öncesinde oturup biraz sohbet etmek istiyorum. Nasıl bir öğrenim hayatı var, neler yapmaktan hoşlanıyor, aklıma gelen her şeyi sorup onu tanımaya çalışıyorum. Bu aradaki sınırı kaldırıyor ve modeli de rahatlatıyor. Fotoğrafların hissi beni ne kadar yakalıyorsa, aynı derecede çalıştığım modeli de yakalasın istiyorum. Bazen de, fotoğraf çekmeye başladığımda o kişiden bana bir hikaye anlatmasını istiyorum. O anlatırken de, doğal anları, doğal gülüşlerini yakalıyorum. Set esnasında müzik çalmak da oldukça işe yarıyor.

Dahil olduğun ZEUM Magazine hakkında biraz bahseder misin?
Zeum dergisinin kurucusuyum. Yaratıcı ve ilham veren kızları bir araya getirme amacıyla kuruldu. Şu anda hem basılı hem de online olarak devam ediyoruz. “Zeum Kızı” tanımını da oluşturduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Zeki, acayip, cesur ve kendi olmaktan korkmayan bir kız… Sanatla ve modayla ilgili, trendleri takip eden fakat diğer yandan da tarzını eşsiz kılan…

Şu anda gözlerini kapattığında
Yaz/bahar 2015 koleksiyonlarında da tekrar karşımıza çıkan 70’ler trendlerine bayıldığımı söyleyebilirim. Bohem bluzlar, balık sırtı örgüler ve yeni yüzler hayal ediyorum. Şu anda Kanada karla kaplı ama bahar geldiğinde tekrardan dış çekimlere koyulacağım. Önümüzdeki aylarda bahsettiğim bu bohem çizgide daha çok çekimim olacak.

daniellesuzanne.com

Related posts: