who? // dina khalife

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

When did you move to Madrid?
I decided to leave my job in Beirut in 2009 and follow my passion for textiles. I enrolled in a master’s degree program in textile design and surfaces at the IED Madrid.

Are there any reflections on your product designs from your origin?
I was born and raised in Beirut. Beirut is a beautiful city on the coast overlooking the Mediterranean sea. It’s lively, and heartwarming. I often hear from clients that when they look at my work they feel happiness and warmth.

When you see your hand drawings turn into a textile product
It’s the most exciting moment of the collection. The first time I see the drawings on fabric is magical.

The vibes of art and fashion in Madrid
I find a lot of similarities between Beirut and Madrid. I feel at home here. Madrid is a city where people go out frequently. It has a lot of art exhibitions, activities and many new places to discover.
One of my dreams was to move to Madrid. I feel lucky it came true, I am happy.

What is the story of summer/spring 2015 collection?
My latest SS’15 is about a fictional aquatic couple called Mrs & Mr. Naïman.
The prints depict their love story and intensive training hours. I work with a very talented Spanish photographer in Madrid called Lourdes Cabrera. I like how delicate and passionate she is. We work together on the story for the shoot. She shot 3 of my lookbooks so far and I am looking forward for the next one.

dinakhalife.com


02
Madrid’e ne zaman taşındın?
2009 yılında Beyrut’taki işimi bırakıp, tekstil dünyasına olan tutkumu takip ederek Madrid’e taşındım. Burada tekstil tasarımı üzerine yüksek lisans yaptım.

Tasarımlarında doğup büyüdüğün yerin etkileri var mı?
Beyrut’ta doğup büyüdüm. Beyrut kıyı şeridinden Akdeniz’i gören çok güzel bir şehir. İç ısıtan, canlı bir yanı var. Müşterimlerimden hep işlerimin çok sıcak olduğunu ve mutluluk hissi verdiğini duyuyorum.

Çizimlerinin bir ürüne yansımış halini gördüğünde
Koleksiyondaki en heyecan verici an o an. Kumaşın üzerindeki çizimlerimi ilk gördüğüm an çok büyüleyici.

Madrid’deki sanat ve moda etkileri
Beyrut ve Madrid arasında çok benzerlik var. Burada “evimde” gibi hissediyorum. Madrid’de insanlar sık sık dışarı çıkıyor, sergiler düzenleniyor, etkinlikler yapılıyor ve keşfedilecek çok yer var. Hayallerimden biri Madrid’e taşınmaktı ve bunu gerçekleştiğim için şanslıyım.

Yaz/sonbahar 2015 koleksiyonunun hikayesi nedir?
Bu koleksiyonum, suda yaşayan Bay ve Bayan Naiman’ı anlatıyor. Baskılar onların aşk hikayesini ve saatler süren derslerini vurguluyor. Çok tutkulu İspanyol bir fotoğrafçı olan Lourdes Cabrera ile çalıştım. Çekimin hikayesini de birlikte yarattık. 3 lookbook’umu o çekmişti zaten, bir sonrakini de heyecanla bekliyorum.

dinakhalife.com

Related posts: