who? // Erre Gálvez

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Where are you living now?
Currently I live in Madrid and sometimes in Alicante.

What makes you happy or angry?
Listening to music makes me happy, while I spend a lot of time making collages and working on different graphic design projects I love. I do not like sound of clocks because it is very stressful and I can’t focus on anything.

What is the name of your last collage work? What does it tell?
The name of my last collage is “Tipógrafo” (Typographer in English). I love to find portraits of men and imagine new invented jobs for everyone, it’s very funny because a horse rider could be an “stars rider” or something else funny.

Digital collage or analog collage?
I always prefer analog collage because it is like a ritual. I love to use old materials like Letraset, magazines, books and different type of papers like notebooks, ads or something like this. I think you can compose a collage on paper better but sometimes in a commercial work you have to mix digital techniques with analog.

Freelance or working in an office?
I really think working as a freelance is better because you are your own boss but it is more difficult because you have to find more clients and more projects to be able to live and pay taxes (in Spain it is very very expensive unfortunately).

3 beautiful things about Alicante
Mediterranean sea, relaxing and of course my family.

instagram.com/erregalvez
www.erregalvez.com


Erre-Galvez-3Nerede yaşıyorsun şu anda?
Şu anda Madrid’de yaşıyorum ama bazen de Alicante’de.

Seni ne mutlu eder veya sinirlendirir?
Müzik dinlemek beni mutlu ediyor, özellikle de kolaj yaparken ve grafik tasarım projeleri üzerinde çalışırken. Diğer yandan da, saat sesi beni çok rahatsız ediyor, strese sokuyor ve bir şeylere konsantre olamıyorum.

Son yaptığın kolaj çalışmasının ismi ne? Ne anlatıyor?
İsmi “Tipógrafo”. Erkek portreleri üzerine bir çalışma; her bir portre için yeni bir meslek icat ettim. Çok eğlenceliydi, örneğin bir at sürücüsü, “yıldız sürücüsü” haline geldi.

Dijital kolaj mı, analog kolaj mı?
Her zaman analog kolajı tercih ederim, ritüel gibidir benim için. Dergi, kitap, kağıt, defter, reklam afişleri gibi eski materyalleri kullanmayı seviyorum. Kompozisyon konusunda da, kolajı önce kağıt üzerinde yapmak her zaman daha iyi, fakat bazı ticari işlerde dijital ve analogu bir arada kullanmak gerekebiliyor.

Serbest çalışmak mı, ofis hayatı mı?
Serbest çalışmak ve kendi kendinin patronu olmak tabii ki daha iyi fakat bir yandan da çok zor . Yaşamını sürdürüp, vergileri ödeyebilmen için daha fazla müşteri ve proje bulman gerekiyor (vergiler İspanya’da çok yüksek ne yazık ki).

Alicante hakkında 3 güzel şey
Akdeniz, rahatlık ve tabii ki ailem.

instagram.com/erregalvez
www.erregalvez.com

 

Related posts: