who? // Sarah Hotchin

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Colourhop – Sarah Hotchin
Interview by Deniz Yılmaz // Photography by Türker Akman
Video: match-up mag

İstanbulda yaşama kararının arkasında nasıl bir hikaye var?
Geçtiğimiz 4 sene boyunca, seyahatlerim sırasında İstanbul’a geliyordum. Bir keresinde bir ay boyunca kalmıştım ve iyice aşık olmuştum buraya. Her zaman burada yaşamaktı hayalim. Öyle bir şehir ki ilham, tutku, tarih ve güzellikle dolu… Bulunduğu konumu, kültürünü Avrupa ve Asya karışımını seviyorum. Sanat ve tasarım konusunda gelişimini de seviyorum. Ve bunun bir parçası olmak hoşuma gidiyor.

Bu şehre “özel bir şeyler hissettiğin anı anlatır mısın?
Tam olarak o anı hatırlayamasam da, her gün o şeyi hissediyorum diyebilirim. Büyük bir aşkla uyanıyorum. Bu şehir bana ilham ve enerji veriyor.

foto2Burada nasıl bir hayatın var?
Sabahlarım olmazsa olmazım kahve ile başlıyor. Önce maillerimi kontrol ediyorum (çünkü bir yandan freelance olarak grafik tasarımı yapıyorum bazı müşterilere). Kahvaltıdan sonra ya workshop’a ya da stüdyoma gidiyorum. Olabildiğince yaptığım sanata vakit ayırmaya çalışıyorum. Seramik konusunda da kendimi geliştirmek için çabalıyorum. Akşamları genelde yoga sınıfına gidiyorum, böylece günün yorgunluğunu alıp beni sakinleştiriyor. Ayrıca çizim yapmak için en favori zamanım geceleri. Geceleri uyuya kalana kadar çiziyorum.

foto5
Ne kadar zamandır sanatla iç içesin?
Çok genç yaşlardan beri bir şeyler üretiyorum. Avustralya’nın kırsal bir bölgesinde yetiştim. Bir sürü ağaç ve oyun oynayabildiğim geniş alanlar vardı. Hayal dünyamı da onlar şekillendirdi. Ayrıca annem de sanatla çok ilgili ve birçok sanatçıyı keşfetmemi sağlayarak beni teşvik etti.

foto1Çizimlerin genellikle çok renkli. Hayata bakışının bir yansıması mı bu renkler?
Bence her insanın hayatında bir sürü renk vardır. Eğer bunu yaptığım işlerle insanlara geçirebiliyorsam ne mutlu bana. Bence hayat da gayet renkli.

Peki sence İstanbul ne renk?
Kesinlikle mavi! Mavi rengini şehire geçiriyor. Özellikle de bu zamanlarda çok mavi olan denizin (boğaz ve Marmara) şehirle buluşması, Avrupa ve Asya’yı birbirinden ayırması çok eşsiz bir olay. İstanbul’un en güzel kısmı da bu.

foto4

foto3Çoğumuz bu şehirde sanatla para kazanmanın çok zor olduğunu düşünüyoruz. Sen ne diyorsun buna?
Bence dünyanın her yerinde yarattığın sanat vasıtasıyla rahatça yaşayabilmek çok zor. Sanat biraz geri planda kalıyor genelde. Bizler sınırlarımızı zorlayıp, tutkumuzu dünyaya aktarmaya çalışıyoruz. Her ne kadar zor olsa da, yine de bir yolu olduğunu düşünüyorum. Ben de o yolu bulmaya çalışıyorum. Çünkü tam zamanlı sanatımla bir şeyler yapmak istesem de şartlar gereği bir yandan freelance olarak grafik tasarım yapıyorum. Böylelikle faturaları ödeyebiliyorum. Eğer yeterli zamanı verirsem diğer dileklerim de olacak eminim ki.

Bazı sanatçılar İstanbulun kaosundan ilham alıyor. Senin ilhamın nereden geliyor?
Ben de o kaostan besleniyorum. Bu kaos çok uyumlu bir kaos. Çevremdeki iyi ve kötü olan her şey dengeli bir şekilde beni etkiliyor. Kaos önemli bir faktör.

Yakınlarda bir projen var mı?
Şu anda tamamen kişisel bir proje üzerine çalışıyorum. 120 adet martı çizimi yaptım. Çünkü 120 gündür bu şehirdeyim. Bu bir şekilde İstanbul’a teşekkür etme şeklim. Onların her birini sokaklara yapıştıracağım. Bu yüzden çok erken saatlerde kalkmam gerekiyor. Yakında Avustralya’ya kısa süreliğine gideceğim, onun öncesinde yaptığım beni en çok mutlu eden proje.

website


What is the story behind the decision of living in Istanbul?
I have come to Istanbul for the past 4 years while traveling, I would stay here for a month at a time, and fall more and more in love with this place. My dream was to always live in this city. A city full of so much inspiration, passion, history & beauty. I love the location of this city, the culture and how it is a beautiful blend of Europe and Asia. I love the growth in the art scene/design here also. It is taking its own unique path, which I feel is very exciting to be apart of. Istanbul has really taken a hold of my heart and now I cannot leave! So I call it home for now.

Do you remember how did you feel when you felt something special for this city for the first time?
I cant remember the exact moment, but everyday I have this feeling. I wake up with such love for this city. It gives me to much inspiration and energy each day I cant thank Istanbul enough. 

How is your life here?
My mornings start with a coffee (a must!) and checking emails (as I am a freelance graphics designer & still working for clients in various places). I have some breakfast and then either go to a workshop or my studio at the moment in Muz. I am just trying to make as much as I can and spend time with my art, to refine and build skills in the ceramic field, and time is the most crucial ingredient. I usually join a Yoga class in the evening, which is a perfect way to wind down the day. Also, my favorite time to draw is at night, so after some work, I usually start drawing until I am literally falling asleep at my desk. 

How long have you been into art?
I have been creating ever since I was very young. I grew up in a very rural part of Australia, with so many trees and land to play. So I created so much in my imagination at such a young. This imagination and creativity has grown with me into adulthood. My mother was very creative and pushed me to explore many different artist endeavours. 

Your works are so colorful, is it a reflection of your view of life?
I believe everyone should have colour in their lives. If I can give that to people, through my creations, I am very happy. Life is so colourful.

What is the color of Istanbul you think?
An obvious answer, but I would have to say blue. The sea (bosphorus & marmara) is such a highlight to Istanbul especially around this time of year! With the water meeting the city, which divides Europe and Asia is just so unique to any cities in this world. A beautiful part of Istanbul.

Many people say that “it’s so hard to make money by creating art here”, what do you think about this? How is it for you so far?
I think anywhere in this world art and being able to make a living of things we create is so difficult. Art is very understated in this world and I believe we all have to keep pushing our passions and creations to give to the world, to make it a more beautiful place. As art is the soul of the world. Yes, it is difficult, but I ALWAYS think there is a way. For me, I am still trying to find this way or path, as I would love to create full time (but I still work as a freelance graphic designer to pay the bills), but it will be possible, with time! If you give your art time, and you create beautiful things, nothing can go wrong.

Some artists are drawing inspiration from the chaos of this city… What is yours?
I am drawing from the inspiration created from this chaos. The chaos is harmonic. I really draw inspiration from all things around me, good and bad! But yes, the chaos is definitely a factor. 

Is there any new project soon?
I am actually working on a personal project at the moment. It is to do with 120 drawn seagulls I have created, as I have been here for 120 days, and I wanted somehow to say thank you to Istanbul. So I plan (and I am in the middle of) pasting these seagulls up on the streets. So it requires getting up very early, and pasting a number of these creatures everyday. A lovely project to do before I head home for a little time. 

Related posts: