Yakamoz Contemporary Art Projects

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Yakamoz Contemporary Art Projects
Interview by Arda Hasbioğlu
Photo by Sophie Eustache

sayfa-fotoGeçtiğimiz aylarda Maumau Galeri’de düzenlenen Basile Peyrade’ın “Merci La Nuit” sergisini ziyaret edenleriniz olmuştur. Ben de size “rave ve grafitti” alternatif kültürlerinden beslenen bu genç sanatçı ile bizi tanıştıran Yakamoz Contemporary Art Projects’ten bahsetmek istiyorum. Kurucuları Gül Bolat ve John Nihil ile bu işe nasıl başladıkları ve neler yapmak istedikleri üzerine kısa bir sohbetimiz oldu.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Gül: Fransa’nın Bordeaux kentinde doğdum, sonra Paris’e taşındım. Eğitimimi kültürel ve sanatsal yönetim üzerine aldım; yani etkinliklerin iletişimi, çalışılan sanatçıyla olan süreçten vs. den sorumluydum.
John: Ben de Parisliyim. 3 ay önce Gül ile İstanbul’a geldik. Fotoğraf sergilerinde küratörlük yaptım, farklı şehirlerde…
G: İstanbul’da beraber çalışıyoruz, John küratörlük yapıyor ve dünyanın farklı yerlerinden sanatçıların işlerini seçiyor, ben de daha çok iletişim kısmındayım.

Projelerinize nasıl başladınız?
J: Öncelikle atmosferi değiştirmek istedik; Fransa’da daha fazla kalmak istemedik, aynı şekilde Avrupa’da da. Yakında Kanada ve Amerika’ya gideceğiz fakat her zaman projelerimizin odak noktası İstanbul olacak. İstanbul’un tam ortada; Avrupa ve Asya arasında yer alması çalışmalarımızı gerçekleştirmek için ideal.

Bir sanatçıyı tanıtmak üzere olduğunuzda tercihleriniz nasıl şekilleniyor?
G: Genelde ya önceden tanıştığımız ya da iletişim içinde olduğumuz sanatçılarla çalışıyoruz. Serginin teması seçildikten sonra o temaya en iyi şekilde uyacak sanatçıları seçiyor ve onlarla iletişime geçiyoruz. En son olarak da o temaya, sanatçılara ve sanatçıların işlerine uyacak bir mekan seçip orada sergiyi gerçekleştiriyoruz.

İstanbul’da da farklı galerilerle çalışıyorsunuz, değil mi?
Aslında sergiye ve çıkan işlere göre değişebiliyor. Örneğin; ilk sergimiz Fransız sanatçı Basile Peyrade’e aitti ve ilk solo sergisiydi. Büyük bir galeri tercih etmedik çünkü bir şeyler ortaya çıkarmak için sadece beş günü vardı ve kurulum için de kısıtlıydı zamanı.

Basile Peyrade’in Merci La Nuit sergisinden bahsedebilir msiniz?
G: Basile İstanbul’da 3 hafta zaman geçirdi ve 5 gün boyunca da çalışarak sergiye hazırlandı. Paris’ten tanışıyorduk kendisiyle. Daha önce karma sergilerde  video enstelasyonlarını görmüştük. Bekleyiş oldukça heyecanlıydı çünkü ortaya nasıl bir şey çıkacak bilmiyorduk.
J: İlk sergi için ideal bir isimdi; Avrupa’yı temsil ediyor olması ve Avrupa’da birçok galeri ile çalışmış olması bakımından.
G: Ayrıca işlerini çok eşsiz buluyorum. Basile her şeyi aynı anda yapan, her yere giden ve herkesle iletişimde olan bir insan.

sergi-foto kopyaPeki gelecek planlarınızda neler var?
J: İlk sergimizi sadece Basille ile gerçekleştirdik. İkinci sergi ise biraz daha geniş kapsamlı olacak. Fotografik ve video dalında işler olacak ve 11 sanatçı yer alacak. Bu sanatçıların hepsi farklı şehirlerden; New York, Londra, Madrid, Istanbul gibi…  Bir de bir Fransız var sürekli seyahat halinde olan. Konusu da büyük şehirlerin kentsel değişimleri hakkında olacak. Henüz yeri belli değil bu serginin fakat farklı opsiyonlar üzerinde düşünüyoruz.
G: Özellikle de seçtiğimiz sanatçıların spesifik bir sanatsal algısı olmasına dikkat ediyoruz.

Konuya “kentsel dönüşüm” de diyebilir miyiz?
G: Evet, tabii. Kendi yaşam alanlarını inşaa etmeye çalışan fakir insanlar var, bir sürü zorluk içindeler.
J: Mesela iki sanatçı Katmandu, Nairobi ve Filipinler’i temsil edecek. Onların karşısında da daha büyük şehirleri temsil eden sanatçıların işleri yer alıyor; New York, Tel Aviv gibi… Zengin ve fakir şehirlerin kentsel dönüşüm problemlerini yansıtacak.

Bu projeniz için müzelerle de görüştünüz mü?
G: Evet görüştük. Şu anda evrak işlerini hallediyoruz. Sanatçıların biyografileri, portfolyoları vs. gibi işlerle meşgulüz.
J: Galerilerle görüşme halindeyiz ve genelde bu tarz bir çalışmaya ilgiyle yaklaşıyorlar.

Yakamoz ile ilgili en büyük plan nedir?
G: Öncelikle İstanbul’da farklı mekanlarda daha fazla sergi yaparak insanların tepkisini ölçmek istiyoruz. Eğer güzel tepkiler alırsak, bir yer açıp sanatçıları oraya davet etmeye başlayacağız. Çünkü bir galeri ile çalışırken birtakım limitler oluyor, kendi yerimiz olduğunda bizim için çok daha iyi olacak. Eğer İstanbul’da gerçekleştiremezsek de, diğer şehirlere taşınabiliriz. Sonuçta İstanbul’a da çok yeni geldik ve her şey yeni başlıyor.

Yakamoz şu an ikinci sergileri olacak “Romantic Cities” hazırlıklarında. Yakında da tarihi açıklanacak olan bu serginin dikkat çekici isimleri arasında San Francisco’yu temsil edecek olan Nikki Greene ve İstanbul’u temsil edecek Emin Özmen var. Daha detaylı bilgi için Yakamoz Contemporary Art Projects’i takip edebilirsiniz.


Can you tell me about yourselves?
Gül: I was born in France-Bordeaux and I moved to Paris. I have my higher diploma in cultural and artistic management like organizing events, all the communication around the event, how to work with an artist from the beginning to the end. All the process…

John: I am from Paris, we came to Istanbul with Gül three months ago and I am a curator organizing photographic exhibitions in different countries around the world.
G: We are here in Istanbul to work together because John is a curator and does all the artistic selections, he chooses artists from everywhere around the world and I do the communication part mostly.

How did you start your projects? What is your motivation?
J: We wanted to change the atmosphere, we did not want to stay in France also didn’t want to stay in Europe because we know how it is in Europe. Soon we will go to Canada and USA to work but we prefer to base our projects in Istanbul because it is between Europe and Asia. It is a perfect place to be in the middle so we want to be in Istanbul to work on our projects. 

G: And this is the first time we are working together. 

What are your preferences when you’re about to introduce an artist in Turkey?
G: We are working with artists that we have already met or we have contact with. In general we talk to them before the exhibition and John chooses a theme. For this theme we think about the best artists that can translate this theme in art. Then we construct something by taking this theme and let the artist perform, then it grows and grows. At the end; it is a full exhibition, we choose the best place for this theme, this artist and artworks.

You work with different galleries in Istanbul right, not just one?
In fact it depends on the exhibition, artworks and the artist. Our first exhibition belonged to a French artist- Basile Peyrade, it was his first solo show and we didn’t want a huge gallery because he had only five days to construct and create here. 

What can you tell about this first exhibition Basile Peyrade’s Merci La Nuit?
G: Basile spent 3 weeks in Istanbul and he worked for 5 days for the exhibition. We know him from Paris, we visited his collaborative exhibition and saw his video installation. We really liked it so we decided to choose that video installation and let him create something else with it.  We didn’t know what he would do or how he would present. It was really exciting.

J: For the first exhibition he was a better choice for artist. He represented Europe as his playground during one year and he worked with different galleries in Europe.
G: Also his work is very specific. He is doing everything, he is going everywhere he is talking to everyone.

What else do you want to do? Do you have any other planned exhibition?
J: We wanted to do the first exhibition just with one artist. We chose Basile because he has presented his work all over Europe and he was very suitable for the first exhibition. But the second exhibition will be bigger than that. It will be a photographic and video exhibition represented by 11 artists from different countries, from New York, Tel Aviv, London, Madrid, Istanbul and so on. They represent the city and the urban modification of these big cities and also we choose two French artists who travel a lot…

G: You know in every big cities there are big buildings and poor people have to move away.
Also we aim to promote artists who come from a specific artistic scene. They all come from an alternative movement at the beginning, now they are getting better and better and doing exhibitions in big galleries.
J: We have different options in places for that exhibition and we are thinking about the best place with Gül.

So, its subject will be “gentrification”, right ?
G: Yes it is the theme of the second exhibition. These poor people construct their own villages and their own home. They do it with poor materials.

J: So these two artists will represent Katmandu, Nairobi and Philippines and we will oppose their work to big cities like London, New York, Tel Aviv etc. It will be a confrontation between rich cities and poor cities and illustrate the problem of gentrification, the paradox.

Have you contacted any museums for your exhibitions?
G: Yes we have, now we are dealing with the documents. We are getting artists’ biographies, all the artists live far away so it takes a long time to get their biographies and photos. Later we will seek for the place.

J: We are still talking to galleries also and they are really interested. 

What is your big plan for Yakamoz?
G: We want to make something in Istanbul in different places to see how it is going, how the community here reacts. If the result is ok we will have a space in Istanbul to invite all the artists we want to work with. Because when you work with a gallery there are limits; that is why we want to have our own space. If we don’t do this in Istanbul, it will be another city as we are not resident here we can simply move to another city.

Nowadays, Yakamoz is preparing for the second exhibition; “Romantic Cities”. We’ll see San Fransisco represented by Nikki Greene , Istanbul represented by Emin Özmen, and the other cities represented by different artists. Stay tuned for the date & gallery which will be announced soon on Yakamoz Contemporary Art Projects facebook.

Related posts: