Yürüyüş Yolları

Share..Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

İstanbul’un Yürüyüş Yolları // Trails & Paths in Istanbul
Written by Deniz Yılmaz

Bazen iş temposundan ve şehir hayatının yoğunluğundan bunalıp uzaklara kaçmak isteriz. Nefes alabilmek ve yeni şeyler keşfetmek için… Bazen de uzaklara gitmeye fırsatımız olmaz ve şehrin içinde rahatlamanın yollarını ararız. Böyle anlarda bir yürüyüşün bile çok şey değiştireceğini ve bedenimizi tahmin ettiğimizden de daha fazla rahatlatacağını unutmamak gerek. Peki nerelerde yürüyebiliriz? İstanbul’dan çok uzaklaşmadan hangi parkurlardan yararlanıp, ruhumuzu  ve bedenimizi rahatlatabiliriz? İşte listemiz…

At times, the busy pace of work life and the city has us wanting to run as far away as we possibly can. To be able to breathe and discover refreshing things… Sometimes we don’t have the chance to get very far and end up searching for ways to relax within city limits. Moments like these are important to remind us that something as simple as taking a walk can make the biggest impact and relax our bodies in more ways than we can expect. Okay so, where can we take these walks? Which parks can we benefit from to reset our souls and bodies without getting too far from Istanbul ? Here’s our list…

Yıldız Parkı

01-yıldız-parkı

İstanbul’un merkezinde (Beşiktaş) yer almasından dolayı sıkça tercih edilen bir park. Yürüyüş için, kafa dinlemek, banklarında oturup kitap okumak için ideal. Eğer düz bir zemin arıyorsanız, çok ideal olmayabilir çünkü karşınıza ara ara yokuşlar çıkabiliyor.

Considering this one is in the heart of Istanbul (Beşiktaş), it’s a frequently visited one for locals. It’s ideal for walking, relaxing, or even just reading a book on a bench. If you’re looking for proper flat grounding, its hilly landscape may not make this place the ideal spot for you.

Maçka Demokrasi Parkı

02-maçka-demokrasi

Genelde arkadaşların bir araya gelip piknik yapmak için tercih ettikleri bu parkta, yürüyüş de yapabilirsiniz. Tabii yine yokuşları da aklınızda bulundurun.

Generally, this place is preferred for a picnic gathering among friends but it’s also a good site for walking. Of course, keep in mind that this one has some slopes as well…

Belgrad Ormanı // Belgrad Forest
İstanbul’daki en büyük ormanlardan biri Belgrad. Hafta sonları öğleden sonra kalabalık artabilir ve piknikçiler çoğalabilir. Bu yüzden olabildiğince iç kısımdaki yürüyüş parkurlarına, erken bir saatte veya akşamüstü gitmek gerekir.

One of the largest forests in Istanbul is Belgrad. On weekends, it can get a little crowded in the afternoons as people swarm for a picnic spot. For this reason, try to seek the inner trails and visit either early on or at the end of the day.

Polonezköy Yürüyüş Parkuru
Polonezköy’de bulunan bu yürüyüş parkuruna gideceğiniz sürede de iyi vakit geçiriyorsunuz. Arabadayken yol boyunca sıralanmış ağaçları ve Polonezköy’ün mis gibi havası sizi karşılıyor.
İki tarafı ağaçlarlar çevrili, ortasından uzun bir yol geçen parkurda istediğiniz kadar yürüyebilir,  sonrasında da yakınlarda yer alan butik otellerin bahçesinde keyifli bir kahvaltı molası verebilirsiniz.

As long as you visit this trailway in Polonezköy, you will have a good time. You will see on the drive over that the endless trees and crisp Polonezköy air is waiting to greet you. The first part is surrounded with trees, then in the middle you’ll see a long trail that you can follow for a long while and a few boutique hotel gardens towards to end, perfect for a pleasant rest or breakfast.

Moda – Kalamış Yürüyüş Yolu

03-moda

Daha çok bisiklet için kullanılan bu parkurda, aynı zamanda yürüyüş de yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken bisiklet yolundan değil, yürüyüş yolundan gitmek ve bisikletlileri kızdırmamak. Moda burnundan başlayıp, Kalamış’a kadar yürümek hem çok rahatlatıcı, hem de çevreden izole olmadan yürümek isteyenler için doğru bir tercih.

Though frequently occupied with cyclists, this park is also perfect for a light stroll. The only thing to watch out for is to make sure you’re not upsetting the bikers by crowding the bike path and following the walking trail instead. Start off by the tip of Moda and enjoy the path towards Kalamış, that is not only relaxing but also a perfect choice for enjoying a peaceful walk without feeling too isolated from the area.

Boğaz Hattı

04-boğaz

Yürümek için çok sessiz ve sakin bir ortam arıyorsanız size göre değil. Çünkü özellikle hafta sonları, birçok İstanbullu boğaz kenarlarını tercih ediyor. Diğer yandan, kulaklıklarınızı takıp, oluşturduğunuz playlist eşliğinde kendinizle de baş başa kalabilirsiniz.

If you’re looking for a calm and quiet surrounding, then this is not the location for you. This is because it gets pretty crowded especially on the weekends as locals prefer to seek refuge by the Bosphorous waterfront.

Kennedy Caddesi – Sarayburnu
Sarayburnu sahili, boğaz hattından daha sakin. Gördüğünüz deniz manzarası (Pera ve Kadıköy manzarası da var tabii) yanında, kayalıklara uzanıp güneşlenen İstanbullu amcalar, süt mısır ve midye satan satıcılar ve eski İstanbul kitaplarında bahsi geçen diğer detaylar size eşlik ediyor. Esen rüzgarı da arkanıza alıp hızlanıyor, balıkçı barakalarını geçip Ahırkapı’ya kadar yürümek istiyorsunuz.

Sarayburnu coast is much more serene than the Bosphorous line. You will be kept in good company next to the sea view (in addition to Pera and Kadıköy cityline), the sunbathing men on the jetty rocks, street vendors for corn on the cob or stuffed mussels, and other authentic details that you’ll only read about in old Istanbul books.

Balat Sahili
Hafta sonu erken saatlerde sakin ve huzurlu olan Balat sahilinde yapacağınız yürüyüşün ardından,  Forno Balat’ta şahane bir kahvaltı edebilirsiniz. Balat’ta diğer yapabilecekleriniz için de Balat Keşif Günlüğü yazımıza göz atabilirsiniz.

After taking a walk in the early hours of the weekend on the peaceful shore of Balat, you can enjoy brunch at a superb little breakfast spot called Forno Balat. If you’re looking to explore what else you can do in the area, take a peek at our Balat – Explore Diary for further recommendations.

Ihlamur Kasrı

05-ıhlamur-kasrıUzun saatler yürümek için çok uygun olmasa da; temiz hava almak ve çiçeklerin arasında kafanızı dinlemek için tercih edilebilir. Böylelikle, Avrupa yakasında yaşıyorsanız merkezden çok uzaklaşmadan pratik bir “kaçış” yapabilirsiniz.

Although it’s not a perfect walking spot for a long duration, you may prefer to unwind among the blooming flowers and fresh air. This way, if you’re living on the Asian side, you can escape the city life without venturing too far.

Not: Yürürken aynı zamanda sokaklarda keşif yapmak, arada sevdiğiniz bir kafede duraklamak ve şehrin ritminden kopmadan kulağınızdaki müzikle İstanbul turu yapmak isterseniz; son sayımızda yer alan rotalı playlistmizi öneririz.
Note: If you enjoy discovering new places on walking tours or just enjoy visiting cafes and would like to tour around with music that synchronizes to the rhythm of the city, then we suggest you refer to the Route Mixtape in our recent issue, Slow Living.

 

Related posts: